Klimatyzacja w bloku od A do Z

Klimatyzacja w bloku od A do Z

8 czerwca, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Zmieniający się klimat, wydłużająca się zima, która z dnia na dzień staje się latem, i inne pogodowe anomalia przyczyniły się do tego, że w wakacje upały w naszym kraju są standardem. Bywają one niesamowicie uciążliwe, szczególnie w miastach zatłoczonych, o gęstej zabudowie. W nich odczuwalna temperatura jest jeszcze wyższa niż chociażby na wsi. Ciężko liczyć tu na powiew świeżego powietrza, dlatego sporo osób staje przed dylematem: klimatyzacja? W bloku sprawa może być nieco bardziej utrudniona niż we własnym domu. Jak się przygotować do kupna i montażu klimatyzacji? Co musicie o niej wiedzieć i czy w ogóle warto inwestować w profesjonalny system klimatyzacji w mieszkaniu? Koniecznie czytajcie dalej. Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości.

Klimatyzacja to podstawa

Klimatyzator okazuje się być jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia wnętrz, szczególnie w miastach, w których wiosną i latem odczuwalna temperatura powietrza jest dużo wyższa niż ta, którą wskazuje termometr. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest fakt, że może być ono wykorzystywane także do przejściowego ogrzewania pomieszczeń w momencie, gdy centralne ogrzewanie nie zostało jeszcze uruchomione, a temperatura powietrza coraz częściej spada poniżej zera.

Klimatyzacja dla alergików

Klimatyzacja to świetne rozwiązanie dla osób borykających się z alergią, ponieważ dzięki zamontowanym w niej filtrom, które oczyszczają powietrze z drobnoustrojów chorobotwórczych, kurzu, pyłu i alergenów, możemy oddychać dużo czystszym i zdrowszym dla nas powietrzem. Przydaje się to zwłaszcza w miastach, w których ludzie zmagają się z problemem smogu. Niestety, niemożliwe jest w takim miejscu otworzenie okna i przewietrzenie mieszkania, a klimatyzator okazuje się być fantastyczną alternatywą.

Klimatyzacja w bloku. Jaką wybrać?

Wybierając klimatyzację do mieszkania, musimy przyjrzeć się kilku aspektom. Są to przede wszystkim:

  • powierzchnia mieszkania bądź liczba pomieszczeń, które potencjalnie ma obsługiwać wybrany klimatyzator,
  • kształt mieszkania i pokoi,
  • przeszklenia w mieszkaniu.

Wybór klimatyzatora po odpowiedzeniu sobie na te pytania z pewnością będzie łatwiejszy. W oparciu o wymienione dane obliczycie, jakiego urządzenie potrzebujecie, by wydajność oraz jego parametry umożliwiły schłodzenie bądź ewentualne ogrzewanie Waszego mieszkania w najbardziej optymalny i maksymalnie ekonomiczny sposób. Zakłada się, że urządzenie, którego moc to 1 kW potrafi schłodzić pokój o powierzchni 10 m². Teoretycznie wynika z tego, że posiadając mieszkania o powierzchni 40 m², powinniśmy wybrać klimatyzator o łącznej mocy 4 kW. Niestety nie jest to aż tak łatwe. Należy skonfrontować tę moc z m.in. liczbą osób zamieszkujących dany lokal, a także jego ekspozycją na światło słoneczne. To czy Wasze mieszkanie jest po zachodniej czy wschodniej stronie bloku także będzie tu kluczowe. Najlepiej, już na etapie planowania, skonsultować się z profesjonalistami, jak chociażby firma OZE Projekt, która oferuje klimatyzacje w Olsztynie. Znający temat fachowo, odpowiednio doradzą i w oparciu o swoją wiedzę oraz doświadczenie oszacują, jaka moc klimatyzacji będzie dla Was i dla Waszego portfela oraz komfortu życia, najlepsza.

Rodzaje klimatyzatorów do bloku

  • Klimatyzatory przenośne. To nieco bardziej budżetowa opcja niż klimatyzatory split oraz multisplit. Są one mobile, ale niestety za niższą ceną idzie nieco niższa wydajność. Są głośniejsze, a rura usuwająca ciepłe powietrze z mieszkania musi być wystawiona na zewnątrz np. przez uchylone okno, co w pewnym stopniu osłabia działanie klimatyzatora.
  • Klimatyzatory typu split. To urządzenia stacjonarne, w skład których wchodzą dwie jednostki, zewnętrzna i wewnętrzna. Jedna montowana w lokalu, druga np. na elewacji lub jeśli przepisy na to nie pozwalają – balkonie. Są raczej ciche i genialnie radzą sobie z miejskimi upałami.
  • Klimatyzatory multisplit. Idealne rozwiązanie dla osób, które chcą schłodzić całe, duże mieszkanie. W skład zestawu wchodzą co najmniej trzy jednostki. Jedna zewnętrzna i minimum dwie wewnętrzne.

Dodatkowo, wybierając klimatyzator do mieszkania w bloku, kamienicy bądź jakimkolwiek innym budynku wielorodzinnym, koniecznie zwróćcie uwagę na poziom emitowanego przez urządzenie hałasu. Jeśli nie chcecie mieć problemów z sąsiadami, postawcie na model, który nie przekracza 35 dB. Koniecznie weźcie też pod uwagę klasę energetyczną klimatyzatora. Najlepiej by był to sprzęt o klasie A+++. Dzięki niemu wasze rachunki za energię elektryczną będą trochę niższe.

Klimatyzacja w bloku – czy potrzebuję pozwolenia?

Mieszkanie w budynku wielorodzinnym ma swoje plusy i minusy. Oczywiście, nie musicie martwić się o wywożenie odpadów, odśnieżanie czy koszenie trawnika, jednak blok to także spore ograniczenia. Chcąc zamontować zewnętrzną jednostkę klimatyzacji np. na elewacji – będziecie potrzebować zgody spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej.

Pamiętajcie, by zapoznać się z panującymi u Was zasadami i regulaminem wspólnoty, jeszcze zanim zainwestujecie w urządzenie. Z pewnością dużo łatwiej będzie wam uzyskać pozwolenia na montaż jednostki na balkonie niż na elewacji czy dachu budynku.

Mieszkanie bez balkonu a klimatyzacja

Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym, kiedy Wasze mieszkanie nie posiada balkonu będzie trudniejszy, jednak nie niemożliwy. Niestety, w takiej sytuacji częściej spotka się odmowę ze strony administratora budynku, aczkolwiek nie zawsze. Próbujcie! Jak to się mówi, jak nie drzwiami to oknem. Jeśli administrator odrzucił wasze podanie, spróbujcie odwołania. Jeżeli macie już zgodę ze strony wspólnoty bądź zarządcy, miejcie na uwadze, że montaż klimatyzatora na budynku, gdy wasze mieszkanie nie posiada balkonu, będzie oznaczało prace na wysokości i możliwe, że konieczne będzie zastosowanie podnośnika koszowego. Klimatyzacja w mieszkaniu bez balkonu to stosunkowo trudniejsze i nie da się ukryć, droższe rozwiązanie.

Trudności? Nie rezygnuj z klimatyzacji w bloku!

Mimo większych lub mniejszych trudności, klimatyzacji w mieszkaniu nie warto jednak odpuszczać i rezygnować ze swojego komfortu. Klimatyzacja naprawdę podnosi jakość życia! W dzisiejszych czasach, gdzie sporo z nas wciąż pracuje w trybie home office, upał w mieszkaniu absolutnie nie sprzyja skupieniu się i intensywnej pracy, dlatego z pewnością warto zainwestować w jakościowy klimatyzator w bloku.