Ceny nieruchomości 2022/2023 – czy to dobry czas na kupno mieszkania?

Ceny nieruchomości 2022/2023 – czy to dobry czas na kupno mieszkania?

5 października, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Analitycy zgodnie twierdzą, że na gwałtowny spadek cen nieruchomości nie możemy w najbliższych latach liczyć, wobec czego rynek będzie musiał się dostosować do aktualnej sytuacji. Sprawdzamy, czy lata 2022/2023 to dobry czas na kupno mieszkania.

Czy warto kupić mieszkanie w 2022 roku?

Wysokie ceny nieruchomości w Polsce wynikają z wielu czynników, między innymi inflacji, która stała się prawdziwą zmorą kredytobiorców. Rosnące stopy procentowe martwią osoby obciążone kredytami, jednak po dokładnej analizie można stwierdzić, że kredytobiorcy i tak są w lepszej sytuacji od osób wynajmujących mieszkania. Ceny wynajmu mieszkań w dużych miastach przekraczają raty kredytów, a przecież najem nieruchomości to żadna inwestycja.

Obecna sytuacja gospodarcza mocno zawęża grono osób mogących pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania lub domu. Nie oznacza to jednak, że inwestowanie w nieruchomości przestało być opłacalne. Wręcz przeciwnie. Analitycy przewidują, że wartości nieruchomości będą wzrastać i niewykluczone, że ceny za wynajem także będą jeszcze wyższe. Eksperci wskazują również na kwestię braku równowagi na rynku nieruchomości, przez którą kupno mieszkania zawsze jest bardziej opłacalne od czekania na idealną okazję, bo ona może nigdy nie nadejść.

Jak bezpiecznie inwestować w nieruchomości?

Pozostaje jeszcze kwestia bezpiecznego inwestowania w nieruchomości, bez względu na to, czy kupujemy mieszkanie dla siebie, czy pod wynajem. Obecna sytuacja na rynku nieruchomości tworzy idealne warunki dla oszustów żerujących na ludzkiej naiwności i niewiedzy. Jeśli jakaś oferta wyda Ci się podejrzanie atrakcyjna i korzystna cenowo, prawdopodobnie masz do czynienia z osobą, która chce wyłudzić pieniądze.

W przypadku zainteresowania kupnem danej nieruchomości w pierwszej kolejności należy sprawdzać księgę wieczystą obiektu. Jeśli mieszkanie lub dom księgi wieczystej nie ma, od razu lepiej przejść do poszukiwania innej oferty.

Biura nieruchomości, czy warto z nich korzystać?

Weryfikację ofert sprzedaży mieszkań i domów można zostawić agentom nieruchomości, by w ten sposób uniknąć ewentualnego kontaktu z oszustami. Dobry agent nieruchomości nie da się oszukać, a dzięki temu kupowanie nieruchomości z rąk pośredników uważa się za najbezpieczniejszą opcję. W dodatku wygodną, ponieważ biuro nieruchomości zajmuje się nie tylko wyszukiwaniem i weryfikacją ofert, ale również załatwianiem formalności. To niesamowita oszczędność czasu. Zadaniem klienta jest wyłącznie wybór oferty i stawienie się na spotkaniu z notariuszem w celu sporządzenia aktu notarialnego.

Więcej informacji na temat aktualnych ofert mieszkaniowych znajdziesz na stronie: https://www.strzelczyk.pl/. W serwisie znajdziesz nie tylko aktualną listę nieruchomości na sprzedaż lub wynajem, ale również kalkulator pozwalający na natychmiastowe obliczenie kosztów dodatkowych w postaci taksy notarialnej czy prowizji dla pośrednika.