Jak przygotować się do zawarcia umowy kredytu hipotecznego?

Jak przygotować się do zawarcia umowy kredytu hipotecznego?

6 października, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Z dużym prawdopodobieństwem kredyt hipoteczny będzie najważniejszym zobowiązaniem finansowym, na jakie zdecydujesz się w życiu. To poważna decyzja i wysoka kwota spłacana przez wiele lat – właśnie dlatego do zawarcia umowy kredytu trzeba się odpowiednio przygotować. Wiele rzeczy możesz zrobić samodzielnie, jeszcze przed wizytą w banku, dzięki czemu zyskasz komfort psychiczny i z dużym prawdopodobieństwem usprawnisz przebieg niektórych procedur. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i co zrobić, zanim złożysz wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego.

1. Zanim weźmiesz kredyt hipoteczny…

2. Potrzebna kwota a zdolność kredytowa

3. Oferty kredytu hipotecznego – jak przeprowadzić wstępną weryfikację?

Nie musisz stresować się tym, że nie masz rozeznania w ofertach banków proponujących kredyt mieszkaniowy czy kredyt na dom. Ogólną orientację możesz zyskać dość szybko, na przykład decydując się na porównanie kredytów na stronie http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/.

Zanim weźmiesz kredyt hipoteczny…

Nie ulega wątpliwości, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest bardzo poważnym zobowiązaniem, dlatego warto przygotować się do niego z odpowiednim wyprzedzeniem. W pierwszej kolejności ustal, jaka kwota będzie ci potrzebna. Odpowiedz sobie na pytanie, ile orientacyjnie kosztują nieruchomości w interesującej cię okolicy, na jaki standard czy metraż cię stać i jaki wkład własny możesz zapewnić. Jeśli decydujesz się na budowę domu, sprawdź metody opracowania kosztorysu inwestycji na http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/kosztorys-do-kredytu-hipotecznego-wzor/.

Temat wkładu własnego przy umowie kredytowej jest szczególnie istotny. Zazwyczaj wymagana wartość to 20% ceny nieruchomości, choć niektóre banki zgadzają się finansować przedsięwzięcie już w momencie przedstawienia 10% ceny kupowanego domu lub mieszkania. Może okazać się to ważnym udogodnieniem, ale nie zawsze się opłaca… Często oprocentowanie staje się wyższe lub instytucje finansowe pobierają opłatę za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Potrzebna kwota a zdolność kredytowa

Na dalszym etapie przygotowań sprawdź, jaką masz zdolność kredytową. Przydatne okażą się tu różnego rodzaju kalkulatory dostępne w internecie. Pamiętaj jednak, że te narzędzia pozwalają uzyskać orientacyjną wiedzę w temacie. Ostateczną zdolność i tak wyliczy bank – co więcej, w każdym banku może być ona inna, dlatego warto – zanim zwiążesz się kredytem hipotecznym – sprawdzić sytuację w kilku miejscach.

Zdolność kredytową możesz podnieść. Można zwiększyć swoje dochody, znajdując dodatkową pracę, spłacić inne zobowiązania (kredyty, raty, karty kredytowe), zrezygnować z niektórych obciążeń domowego budżetu. Możesz także pomyśleć o wyższym wkładzie własnym, jeśli proponowana kwota kredytu nadal jest niesatysfakcjonująca.

Oferty kredytu hipotecznego – jak przeprowadzić wstępną weryfikację?

Samodzielnie możesz przeprowadzić również wstępne rozeznanie w ofertach, mając na celu znalezienie banku, który proponuje najtańszy kredyt hipoteczny. Warto wykorzystać w tym celu ranking kredytów hipotecznych, zwracając szczególną uwagę na oprocentowanie kredytu  i wskaźnik określany jako rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Parametr ten gromadzi wszystkie koszty, jakie poniesiesz w związku z zaciągnięciem zobowiązania, dlatego okaże się najbardziej miarodajny.

Zdarza się, że oferta z najniższym oprocentowaniem wcale nie jest najtańsza, gdyż bank pobiera dodatkowe opłaty i prowizje, które wpływają na ostateczną wysokość miesięcznej raty.