Nowoczesny dworek: co musi uwzględniać projekt?

Nowoczesny dworek: co musi uwzględniać projekt?

10 października, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Większość osób, które decyduje się na budowę domu jednorodzinnego, stawia na powszechne rozwiązania – miłośnicy prostoty budują domy tradycyjne, a zwolennicy rozwiązań minimalistycznych i współczesnych – domy nowoczesne. Poza tymi dwiema opcjami warto jednak rozważyć budowę domu w stylu dworkowym. Co musi uwzględniać taki projekt i dlaczego warto na niego postawić?

Dom w stylu dworkowym – czym się cechuje?

Domy w stylu dworkowym mają w naszym kraju długą i piękną tradycję. Najczęściej kojarzone są oczywiście z domami szlachciców, jednak na podobne, inspirowane stylem klasycystycznym domy decydowano się także później, już w XX wieku i na początku XXI.

Podobnie domy w stylu dworkowym chętnie stawia się dzisiaj. Dam taki cechuje się prostą budową – najczęściej położony jest na planie kwadratu lub prostokąta – a także symetrią. W centrum natomiast znajduje się wejście główne, często zdobione. Chociaż tradycyjne domy dworkowe były domami parterowymi, obecnie (można to zaobserwować na przykład w ofercie firmy Domowe Klimaty: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-dworki/) coraz większą popularnością cieszą się domy w stylu dworkowym z poddaszem użytkowym.

Projekt domu w stylu dworkowym – co jeszcze powinien uwzględniać?

Co jeszcze powinien uwzględniać projekt domu w stylu dworkowym? Trzeba pamiętać, że taki dom najlepsze wrażenie robi z zewnątrz – swoją wyszukaną estetyką, zdobieniami i elegancją. Niezbędne elementy domu w stylu dworkowym to:

  • znajdujące się w centrum wejście główne do domu – najczęściej jest zdobione kolumnami i zadaszeniem, na przykład w formie łuku;
  • symetria – jak wspomnieliśmy wcześniej, dom w stylu dworkowym najlepsze wrażenie robi wtedy, gdy ma symetryczną budowę. W takim wypadku trzeba kupić również projekt wolnostojącego garażu (projekty są dostępne na przykład tu: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-garazy/). Uczciwie trzeba jednak przyznać, że ostatnio coraz bardziej popularne są dworki z dobudowanym garażem, które nieco łamią „zasadę” symetrii;
  • elementy ozdobne – współczesny dworek co prawda nie musi wyglądać klasycznie, niemniej pewne elementy ozdobne (pełniące również rolę praktyczną) są wskazane. Chodzi tu m.in. o kolumny, łuki, wykusze i lukarny;
  • duży ogród – ze względu na swoje rozmiary i budowę dom w stylu dworkowym potrzebuje dużej działki. Spora przestrzeń powinna być zarówno od frontu (tu często stawia się kamienny podjazd z fontanną lub klombem w centrum), jak i na tyłach, od strony tarasu. Nie jest to oczywiście wymóg, niemniej w takich okolicznościach dom w stylu dworkowym prezentuje się najbardziej okazale.

Zobacz projekty dworków współczesnych w ofercie biura Domowe Klimaty

Jeżeli jesteś zainteresowany budową domu w stylu dworkowym, zapoznaj się z ofertą pracowni Domowe Klimaty. Jest to uznane biuro, mające ponad dwudziestopięcioletnie doświadczenie, które proponuje najróżniejsze gotowe projekty domów. Z pewnością znajdziesz tam dom, który spełni oczekiwania Twoje i Twoich bliskich.