Co to jest oprawa schodowa i co warto o niej wiedzieć

Co to jest oprawa schodowa i co warto o niej wiedzieć

30 września, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Oświetlenie schodów to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób prywatnych i firm. Świetlówki w postaci opraw schodowych pojawiają się w domach i budynkach komercyjnych, gdzie pełnią funkcje między innymi estetyczne. Co warto wiedzieć o oprawie na schody? Z czego się ją wykonuje i jaki model najlepiej wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Czym jest oprawa schodowa?

Warto zacząć od wyjaśnienia, co to takiego oprawa schodowa. Otóż mowa tutaj o konstrukcji instalowanej przy schodach, która posiada źródło lub źródła światła. Innymi słowy, oprawa ta służy do instalacji przy schodach i ich oświetlania. Takie jest przynajmniej podstawowe zadanie tego przedmiotu. Drugą funkcją jest bowiem ozdabianie przestrzeni. Nie ma wątpliwości, że odpowiednia oprawa na schodach może stanowić atrakcyjną ozdobę.

Jeśli chodzi o oświetlenie przestrzeni przez oprawę schodową, zadanie to jest ważne ze względu bezpieczeństwa. W końcu potknięcie się na schodach, czy też niezauważenie przeszkody, która się na nich pojawiła, może stanowić duże zagrożenie. Niemniej estetyka jest w tym przypadku równie ważna. Oświetlone schody prezentują się bardzo nowocześnie, przez co na rozwiązanie to decydują się nie tylko osoby prywatne, ale też firmy.

Z czego wykonuje się oprawy schodowe?

Do produkcji opraw schodowych wykorzystuje się rozmaite materiały. Kształty również mogą być różnorodne. Najczęściej jednak jest to kwadrat, wykonany z metalu. Wśród metali wykorzystywanych do konstrukcji oprawy pojawiają się różne materiały. Ostatnimi czasy popularnością cieszy się wyjątkowo estetyczne aluminium. Warto też wspomnieć o szklanych oprawach. To również ciekawe rozwiązanie, które z pewnością prezentuje się oryginalnie.

Istotny jest nie tylko materiał oprawy schodowej, ale również sposób i jakość wykonania. To kwestie istotne między innymi ze względu na konieczność podłączenia oprawy do prądu. Wykonanie musi gwarantować brak spięć, aby urządzenie było bezpieczne dla użytkownika.

Energooszczędne oprawy na schody

Z pewnością dla wielu osób ważnym argumentem, zachęcającym do zakupu oprawy na schody będzie energooszczędność tych elementów. Obecnie najczęściej wykorzystują one świetlówki typu LED. Wyróżniają się one bardzo niewielkim zużyciem prądu, a przy tym długą trwałości. Tym samym można być spokojnym o wysokość rachunków za prąd.

Ponadto oprawa często może zastąpić górne światło przy schodach. Dzięki temu zapalamy niewielką lampkę LED, zamiast lampy, pobierającej zdecydowanie więcej energii. Niewątpliwie to duża zaleta tego rozwiązania.

Oprawa na zewnątrz

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że oprawa może zostać zamontowana zarówno przy schodach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jednak w tym drugim przypadku niezbędna jest oprawa o podwyższonej wytrzymałości. Chodzi tutaj przede wszystkim o odporność na działanie czynników atmosferycznych. Materiał powinien być zabezpieczony przed korozją. W przeciwnym razie pod wpływem wilgoci szybko pojawi się rdza. Co więcej, na zewnątrz zaleca się korzystać z opraw o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej.