Cięcie bez pyłu – sposoby

Cięcie bez pyłu – sposoby

14 sierpnia, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Beton to chyba najpopularniejszy materiał budowlany. Z tego też względu często pojawia się konieczność jego cięcia, która – w normalnych warunkach – wiąże się z emisją dużej ilości pyłu. W związku z tym, że jego skład opiera się głównie na krzemionce, nietrudno dojść do wniosku, że długotrwała ekspozycja na jego działanie może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Jak ciąć beton bezpyłowo – przykłady technologii i analiza każdej z nich

Metoda I: cięcie z wykorzystaniem wody

Diament to najtwardszy minerał, jaki obecnie znamy. Jego zastosowanie w cięciu betonu jest więc bardzo istotne. W tym celu tarcze tnące pokrywa się specjalnym pyłem diamentowym. Sprawdzone metody przedstawiła nam specjalista z firmy Everton – ekspertów w cięciu betonu ze Szczecina (https://www.przecinarkibetonu.pl/).

To jednak nie wszystko. W metodzie cięcia „na mokro” bardzo istotne jest dostarczenie niewielkiej ilości wody, która wiąże ze sobą pył i w ten sposób osadza go na podłożu. W ten prosty sposób piła emituje do otoczenia wyłącznie kilka procent pyłu, co w żadnym stopniu nie zagraża życiu człowieka. Wadą takiego rozwiązania jest charakterystyczna maź, którą należy ręcznie usunąć z powierzchni poddanej obróbce mechanicznej cięcia.

Metoda II: cięcie z wykorzystaniem odkurzacza

Ta metoda jest stosowana przez wiele firm budowlanych, aczkolwiek jej wadą jest stosunkowo duże zużycie energii przez pracujący odkurzacz.

Cięcie betonu z wykorzystaniem odkurzacza wygląda praktycznie tak samo jak w powyższej metodzie. Jedyną różnicą jest zaimplementowanie do układu urządzenia ssącego, który zasysa powietrze z otoczenia piły, wraz ze znajdującymi się wokół cząstkami pyłu. Skuteczność takiego rozwiązania jest w głównej mierze zależna od siły ssącej odkurzacza, średnicy wlotu powietrza i jego kształtu,

Uwaga! Niezależnie od wyboru metody cięcia, należy – o ile odbywa się ono w zamkniętym pomieszczeniu – pootwierać w jego trakcie wszystkie okna.

Pył – ochrona i bezpieczeństwo

Cięcie bezpyłowe nie eliminuje 100 procent pyłu. Dlatego czynność tą należy wykonywać w maseczkach ochronnych.

Przy standardowym to jest pyłowym cięciu betonu, klasyczne środki ochronne mogą nie wystarczyć. Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie pełnych masek ochronnych. Typowe maseczki materiałowe nie zdadzą egzaminu przy dużym zapyleniu. Poza tym pył krzemionkowy może osadzać się na maszynach budowlanych, stopniowo doprowadzając do ich uszkodzenia, a nawet zniszczenia.

Podsumowanie

Profesjonalne, bezpyłowe cięcie betonu wymaga zastosowania nowatorskich i kosztownych urządzeń, których na próżno można szukać w większości gospodarstw domowych. Dlatego bezpieczne cięcie betonu zawsze powinno zostać zlecone fachowcom, posiadającym odpowiednie kwalifikacje.