Ciepły montaż okien – co to jest, czy warto go zastosować, na czym polega?

Ciepły montaż okien – co to jest, czy warto go zastosować, na czym polega?

19 stycznia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Ciepły montaż to specjalna technika osadzania okien, która znacząco poprawia izolacyjność termiczną i energooszczędność wybranych przeszkleń. Metoda ta powoli wypiera mocowanie ram okiennych za pomocą samej pianki poliuretanowej, każdego roku zyskując coraz większą popularność wśród poszukujących oszczędności inwestorów. Na czym polega oraz kiedy warto ją zastosować?

Czym jest ciepły montaż? 

Nowoczesne okna to produkty spełniające nowe warunki techniczne pod kątem izolacyjności termicznej. Począwszy od 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła U nie może przekraczać 0,9 W/m²K w przypadku przeszkleń fasadowych oraz 1,1 W/m²K w modelach dachowych. Aby okna były w pełni energooszczędne, nie wystarczy jedynie staranna konstrukcja. Bardzo duże znaczenie ma także ciepły montaż, czyli specjalnie opracowana technika osadzania ram w murze, ograniczająca straty ciepła i pojawianie się mostków termicznych. 

Na czym polega ciepły montaż? 

Ciepły montaż okien opiera się na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających: wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Jakie mają właściwości i cel? 

  • Paroszczelna izolacja wewnętrzna jest wykonywana ze specjalnej taśmy okiennej, która zapobiega przedostawaniu się pary do szczelin pomiędzy ramą, a murem. Jest to istotne, gdyż wilgotne uszczelnienie w środkowej warstwie traci swoje parametry akustyczne i termiczne oraz szybciej ulega niszczeniu. 
  • W środkowej strefie ciepłego montażu znajduje się zazwyczaj piana poliuretanowa, która szczelnie wypełnia przestrzeń pomiędzy ramą okienną i ścianą. Jej zadaniem jest izolacja cieplna i dźwiękowa oraz mocne przytwierdzenie ościeżnicy do muru. 
  • Zewnętrzna warstwa o właściwościach paroprzepuszczalnych jest wykonywana za pomocą dedykowanych taśm. Ma na celu ochronę izolacji przed zawilgoceniem na skutek kontaktu z opadami lub zalegającym śniegiem. 

Prócz trzech warstw uszczelniających, istotne jest również użycie w trakcie montażu specjalnych kotew, które w mechaniczny sposób przytwierdzą ramę okienną do muru. 

Jak działa ciepły montaż okien? 

Okna energooszczędne nie należą do tanich materiałów budowlanych. Tymczasem niewłaściwe osadzenie w murze negatywnie wpływa na parametry termoizolacyjne przeszkleń, udaremniając sens całej inwestycji. Z tego względu warto zdecydować się na ciepły montaż, który jest cennym wsparciem dla izolujących właściwości okien. W przypadku osadzania ram w tradycyjny sposób, często dochodzi do zawilgocenia pianki poliuretanowej, która szybko traci swoje właściwości. Zastosowanie dodatkowej wewnętrznej i zewnętrznej warstwy specjalnej taśmy gwarantuje skuteczne uszczelnienie pianki, chroniąc przed przenikaniem wilgoci. W konsekwencji nie powstają mostki termiczne, ograniczona zostaje strata energii, a na suchej ścianie nie pojawiają się groźne grzyby. 

  

Kiedy warto zastosować ciepły montaż? 

Ciepły montaż to rozwiązanie, które sprawdzi się wśród inwestorów poszukujących oszczędności w bieżącym utrzymaniu budynku. Będzie szczególnie pożądany w starannie ocieplonych domach, w których straty energii mają zostać ograniczone do minimum. Ochroni piankę poliuretanową przed niszczeniem, sprawiając, że nadal będzie skutecznie izolować od chłodu i hałasów. Będzie to istotne zwłaszcza w obiektach usytuowanych w obszarze o znacznym natężeniu dźwięków, a także wyjątkowo mroźnym lub wietrznym. Wybierając ciepły montaż, ograniczymy również ryzyko pojawienia się pleśni wokół okien, groźnej zarówno dla małych dzieci, osób o niższej odporności i alergików, jak i zdrowych, dorosłych domowników. 

  

Ciepły montaż to rozwiązanie, które łączy w sobie wiele zalet. Zastosowany w starannie ocieplonym budynku, pomaga dodatkowo ograniczyć straty cennej energii. Z tego względu stopniowo wypiera tradycyjny sposób osadzania ram okiennych, ułatwiając osiągnięcie maksymalnej termoizolacyjności całego obiektu, a tym samym – obniżenie rachunków za jego ogrzewanie.