Projekt domu małego

Projekt domu małego

18 stycznia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Wybudowanie niedużego domu, to znaczy o powierzchni użytkowej około 100, 120 metrów kwadratowych, to koszt porównywalny z zakupem średniego mieszkania w budynku wielorodzinnym. Tymczasem komfort i poczucie prywatności we własnym domu są nieporównanie wyższe. Dlatego projekty małych domów są przedmiotem zainteresowania wielu inwestorów, zwłaszcza tych, którzy mają do dyspozycje działkę nadającą się pod budowę domu mieszkalnego.

Wady i zalety projektu małego domu jednorodzinnego?

Najważniejszą zaletą projektu małego domu są mniejsze koszty. Przede wszystkim chodzi o to, że na mały dom zużyjemy mniej materiałów budowlanych i niższa będzie cena za same prace budowlane. Nie bez znaczenia jest także to, że otrzymujemy mniejszą powierzchnię do wykończenia, wyposażenia i umeblowania. Wyposażenie szczególnie jednej lub dwóch łazienek to nie to samo co trzech lub więcej. Ostatnim, bardzo istotnym, elementem związanym z budżetem są koszty utrzymania. Mały dom dużo łatwiej ogrzać, a to właśnie koszt ogrzewania decyduje o tym, ile wydajemy na utrzymanie domu.

Jako wadę projekty domu małego w pierwszej kolejności wymienia się brak osobnych pomieszczeń na składowanie lub przechowywanie różnych przedmiotów. Rozwiązaniem tego problemu może być maksymalne wykorzystanie tego miejsca, którym dysponujemy, na przykład zbudowanie schowka pod schodami czy w niższych częściach skosów na poddaszach. Inny aspektem tego zagadnienia jest podejście do zbierania różnych rzeczy i przedmiotów. Jeśli nie mamy gdzie odkładać rzeczy, z których nie korzystamy, szybciej dojdziemy do wniosku, że można się ich pozbyć. Nienoszone ubrania albo sprzęt sportowy, z którego wyrosły dzieci można sprzedać lub oddać komuś, kto potrzebuje.

Ograniczony metraż to także brak pokoju gościnnego, więc jeśli często przyjmujemy gości z noclegiem, mały dom może być w pewnym momencie uciążliwy, ale jeśli udawało się zapraszać przyjaciół do mieszkania w bloku, to pewnie zmieszczą się w salonie.

Niewielka przestrzeń jest pewnego rodzaju wyzwaniem z punktu widzenia utrzymanie porządku w domu. Zaletą może być to, że mamy mniej powierzchni do posprzątania, natomiast dobra organizacja przestrzeni i przemyślano funkcjonalność każdego pomieszczenia wspierają utrzymanie czystości.

Z czego nie warto rezygnować, wybierając gotowy projekt domu małego?

Eksperci są zgodni co to tego, że jeśli decydujemy się na projekt domu małego, to powinniśmy skupić się na potrzebach przyszłych użytkowników i maksymalnej funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń. Przykładem takiego podejścia jest kwestia kuchni, która połączona z jadalnią i salonem daje przestronne pomieszczenie, ale będzie to słabe rozwiązanie dla osób wrażliwych na zapachy w domu, które bezwzględnie wolą kuchnię zamkniętą. W podobnych sytuacjach nie należy podążać za trendami, ale raczej wsłuchać się w potrzeby własnej rodziny. Nie warto też pochopnie rezygnować w garderoby w sypialniach. Garderoba dla każdego może się wydać zbytkiem, ale przy dobrym projekcie, może się zmieścić i być ulubionym miejscem nastoletnich córek lub pani domu. Im mniejszą bowiem przestrzenią dysponujemy, tym więcej uwagi warto poświęcić na jej zaplanowanie, a otrzymamy dom komfortowy, w którym wszyscy poczują się dobrze – i domownicy i goście.

Mały dom może być zarówno domem parterowym, jak i dwukondygnacyjnym. Wybór zależy nie tylko od wielkości parceli, jaką dysponują inwestorzy, ale także od ich trybu życia, zdrowia (schody bywają barierą dla osób starszych lub o ograniczonych możliwościach poruszania się), no i oczywiście budżetu. Ważne, aby wybrać projekt dopasowany do swoich potrzeb i możliwości, a nawet mały dom stanie się idealnym własnym miejscem na ziemi.