Co obejmuje serwis klimatyzacji?

Co obejmuje serwis klimatyzacji?

7 czerwca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Klimatyzacja domowa to świetne udogodnienie, które pozwala na uzyskanie komfortowych parametrów powietrza w pomieszczeniach. Jednak, aby urządzenie działało sprawnie przez długi czas, należy o nie odpowiednio dbać. Podstawą jest regularne kontrolowanie stanu poszczególnych podzespołów, czyli serwis. Na czym on polega i czym grozi zaniedbanie w tym zakresie? Odpowiadamy.

Dlaczego należy regularnie serwisować klimatyzatory?

Podobnie jak wszystkie inne urządzenia elektryczne, tak samo klimatyzatory z czasem ulegają zabrudzeniom lub zużyciu. Trzeba pamiętać, że zanieczyszczenia to nie tylko problem estetyczny. Cząstki kurzu zapychają filtry i inne podzespoły klimatyzatora, powodując obniżenie sprawności, a nawet poważniejsze usterki, objawiające się w postaci dymu czy zapachu spalenizny z urządzenia. Takich i wielu innych kosztownych napraw można uniknąć, dbając właśnie o regularny serwis. Wiele osób, chcąc zaoszczędzić, rezygnuje z okresowego sprawdzania stanu technicznego klimatyzacji. To duży błąd, który nierzadko skutkuje znacznie większymi wydatkami na gruntowną naprawę, a niekiedy nawet wymianę sprzętu. Poza tym, warto też wspomnieć o negatywnych konsekwencjach związanych z obniżeniem jakości powietrza i nagromadzeniem się w nim drobnoustrojów. 

Co wchodzi w zakres serwisu klimatyzacji?

Kompleksowy serwis klimatyzacji obejmuje wiele istotnych czynności związanych z usunięciem zabrudzeń, wymianą podzespołów czy kontrolą wydajności. Podczas rutynowego przeglądu klimatyzatora specjalista dokonuje:

  • wyczyszczenia i wymiany filtrów,
  • wyczyszczenia skraplacza i parownika,
  • odgrzybienia i dezynfekcji,
  • sprawdzenia obudowy jednostki,
  • kontroli układów wewnętrznych instalacji,
  • pomiarów ciśnienia układu. 

Jeśli zachodzi taka potrzeba, serwisant wymienia zużyte części lub dokonuje ich naprawy. Cała procedura kontrolna trwa najczęściej około 1-2 godziny. 

Komu powierzyć serwis klimatyzacji?

Serwis klimatyzatora zwykle zleca się firmie, która montowała urządzenie. Nie jest to jednak konieczne i można do tego celu wybrać zepełnie innych fachowców. Najważniejsze, aby osoby dokonujące przeglądu posiadały odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje oraz były doświadczone w tego typu czynnościach. Dobrą renomą na rynku cieszy się firma GEO-ENERGIA, działająca na terenie województwa dolnośląskiego. Aby uniknąć długiego czasu oczekiwania, warto umawiać się na spotkanie po zakończeniu sezonu letniego i jeszcze w trakcie zimy. Zwykle użytkownicy klimatyzacji przypominają sobie o konieczności serwisu dopiero wtedy, gdy zaczynają doskwierać upały. Skutkuje to sporym natężeniem zleceń w firmach klimatyzacyjnych i długimi terminami.