Co to jest inteligentny budynek?

Co to jest inteligentny budynek?

7 czerwca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Inteligentne budynki to zaawansowane technologicznie rozwiązania, które sprawiają, że żyje nam się łatwiej. Czym są dokładnie? Ile mogą kosztować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest inteligentny budynek?

Inteligentny budynek to pojęcie, którego używa się w kontekście domu wyposażonego w zintegrowane systemy automatyki, które dzięki wzajemnej komunikacji mogą optymalizować swoje działanie. Oczywiście decydujący jest w tym przypadku projekt inteligentnego domu oraz możliwość włączenia do niego rozmaitych urządzeń i systemów. Inteligentny dom sterowany jest z poziomu dedykowanej aplikacji/wizualizacji, co sprawia, że wbudowane systemy można obsługiwać zarówno z jego wnętrza, jak i dowolnego miejsca na ziemi. Warto również mieć świadomość, że automatyka domowa może zostać zastosowana również w budynkach wielorodzinnych, dzięki czemu powstaje inteligentne mieszkanie.

Jaką funkcjonalność może mieć inteligentny budynek?

Rozwój technologii smart home sprawił, że inteligentny budynek może mieć naprawdę szeroką funkcjonalność. Podstawą jest z reguły zintegrowany alarm i monitoring, czyli systemy które bezpośrednio podnoszą bezpieczeństwo budynku. Dobrym rozwiązaniem jest również automatyczna kontrola dostępu, która może być obsługiwana dzięki dedykowanym sterownikom bram i furtek. Na tej samej zasadzie działają automatyczne rolety, które można obsługiwać bezpośrednio z aplikacji. Wśród podstawowych funkcjonalności tego typu budynków należy również wymienić inteligentne oświetlenie, które można nie tylko wygodnie obsługiwać, ale również optymalizować działanie, co przekłada się na mniejsze zużycie energii. Te same korzyści pozwala uzyskać inteligentne sterowanie ogrzewaniem, dzięki któremu można nie tylko ustawić i utrzymać optymalną temperaturę w budynku, ale również zdecydowanie zmniejszyć zużycie energii. System oszczędzania energii powinien być również zintegrowany z klimatyzacją, czy rekuperacją, co pozwala zoptymalizować działanie tych systemów. Co jeszcze może obejmować smart home? Funkcjonalność może obejmować również m.in. multiroom audio pozwalający na odtwarzanie muzyki we wszystkich pomieszczeniach z jednego, wspólnego źródła, czy nawet sterowanie ogrodowymi zraszaczami.

Cena inteligentnego budynku

Ile może wynosić cena inteligentnego budynku? Wszystko w tym przypadku zależy od funkcjonalności, która zostanie zastosowana. W efekcie system smart home może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ostateczna cena uzależniona jest również od producenta danego systemu, czy rodzaju komunikacji. W związku z tym jaki system wybrać? Dobrym rozwiązaniem jest wybór systemu, który będzie można w przyszłości rozbudowywać o kolejne funkcjonalności. Dzięki temu koszt zbudowania systemu smart home nie będzie odczuwalny na tyle, na ile kosztowna byłaby jego jednorazowa instalacja.

Podsumowując należy stwierdzić, że inteligentny budynek to dom lub mieszkanie posiadające zintegrowane systemy, co pozwala komfortowo mieszkać. Zaletą z pewnością jest także możliwość optymalizowania zużycia energii, co przekłada się na realne oszczędności.