Co wybrać na ścianę zamiast zwykłej farby?

Co wybrać na ścianę zamiast zwykłej farby?

20 stycznia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Nakładanie farby na ściany to wciąż jeden z popularniejszych sposobów dekoracji pomieszczeń. Ta metoda ma jednak ograniczone możliwości. Na szczęście, zamiast farby można wybrać inne rozwiązanie, które da naprawdę spektakularny efekt.

Fototapeta na ścianę to doskonały wybór

Zamiast malowania ścian można wybrać coraz popularniejszą w ostatnim czasie fototapetę. To wielkoformatowy wydruk fotograficzny, czyli tapeta, na której zostały wydrukowane ciekawe grafiki, takie jak np. ocean, wodospad lub oryginalny wzór geometryczny. Na fototapetach mogą pojawiać się różnorodne motywy i kolory, dzięki czemu każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Warto wiedzieć o tym, że fototapety 3D są bardzo praktyczne i funkcjonalne. Mają następujące zalety:

  • są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na szkodliwe promieniowanie słoneczne;
  • są odporne na czyszczenie, zwłaszcza modele wodoodporne, co ma szczególne znaczenie w przypadku rodzin z dziećmi;
  • duży wybór wzorów, motywów, tekstur – sprawia to, że możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone;
  • niezbyt wysokie ceny, dzięki czemu większość osób może sobie pozwolić na zakup takiej tapety; jednocześnie na rynku jest spora dywersyfikacja cenowa, co oznacza, że koszt fototapety zależy od użytych materiałów, wodoodporności itd.;
  • łatwość montażu, brak problemów z zaciekami jak w przypadku farby, nie ma też konieczności zatrudniania fachowca. 

Warto wiedzieć o tym, że do wyboru jest kilka rodzajów fototapet, w tym: papierowe (najtańsze i niestety niezbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne), lateksowe (dosyć trwałe, o żywych kolorach) oraz winylowe (gładkie, wysokiej jakości, trwałe, odporne). 

Surowy beton lub kamień naturalny i cegła, czyli wykorzystanie naturalnych materiałów

Obecnie zamiast farby na ścianie coraz częściej pojawiają się także naturalne materiały. Wykorzystywany jest surowy beton, kamień naturalny, cegła oraz drewno. Takie materiały doskonale współgrają z wnętrzami urządzonymi w stylu skandynawskim, industrialnym lub loftowym, chociaż mogą sprawdzić się także w innych mieszkaniach. Warto pamiętać o tym, że beton architektoniczny jest przede wszystkim kojarzony ze stylem loftowym i to właśnie tam prezentuje się najlepiej. Świetnie wygląda również we wnętrzach minimalistycznych i industrialnych. Kamień naturalny z kolei to produkt, który wykorzystywany jest już od starożytności. Ten materiał kojarzy się przede wszystkim z trwałością i niezawodnością. Kamień naturalny może stanowić część ściany, ale warto także go wykorzystać na parapetach lub w miejscach takich jak przestrzeń między szafkami w kuchni. Podobnie wygląda sprawa w przypadku drewna i cegły – te materiały mogą zarówno stanowić część całości, jak i być głównym elementem dekoracji naściennej. Warto pamiętać o tym, że obecne możliwości aranżacyjne są naprawdę spore, zamiast zwykłej farby można więc zdecydować się na fototapetę lub materiały naturalne.