Czy dom szkieletowy może być domem energooszczędnym?
28 lipca, 2022Wokół domów szkieletowych narosło wiele miejskich legend, które opierają się głównie na mitach dotyczących utrzymania ciepła i wytrzymałości całej konstrukcji. Wielu Polaków wciąż uważa, że dom szkieletowy jest zimny i nie sprawdzi się w krajach, w których panują mrozy i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Poglądy te są głęboko ukorzenione i nie przeszkadza im nawet fakt, że technologia szkieletowa jest niezwykle popularna w mroźnej Kanadzie czy Skandynawii. Jak wygląda to w praktyce? Czy dom szkieletowy może być energooszczędny?
Energooszczędny dom szkieletowy i utrzymanie ciepła
Czym charakteryzuje się dom który nazywamy energooszczędnym? Zużyciem energii, dla domów energooszczędnych jest o 40% mniejsze niż dla domów tradycyjnych. Taki wynik można uzyskać poprzez przemyślane ustawienie domu względem słońca i terenu, sprawne rozmieszczenie pomieszczeń oraz zastosowanie paneli fotowoltaicznych. Promienie słoneczne wpadając do pomieszczeń użytkowych nagrzeją je co pozwoli oszczędzić prąd, który możemy wyprodukować również wykorzystując słońce które świecić będzie na naszą instalacje fotowoltaiczną. Dom szkieletowy wydaje się więc idealną konstrukcją żeby stać się energooszczędny dzięki swojej termoizolacji.
Plotki na temat problemów z utrzymaniem ciepła w domach kanadyjskich pojawiły się głównie w latach 90, gdy w Polsce technologia szkieletowych dopiero raczkowała. Brak było doświadczonych specjalistów, a za budowę domów z prefabrykatów brały się osoby, które nie miały zielonego pojęcia o specyfice tych konstrukcji. Oszczędzając na materiałach i popełniając mnóstwo błędów, stawiali budynki, które słabo radziły sobie z utrzymaniem ciepła. Stąd powstały mity o tym, że dom szkieletowy jest zimny, nietrwały i nie nadaje się do całorocznego mieszkania.
Rzeczywistość okazuje się być zgoła odmienna. Nie bez powodu w rejonach globu, gdzie przez większość roku temperatury są niskie, domy szkieletowe są niezwykle popularne. W mroźnej Kanadzie czy Skandynawii domy prefabrykowane cieszą się dużym zainteresowaniem właśnie dlatego, że błyskawicznie się nagrzewają i długo utrzymują ciepło. Wystarczy parę minut, by temperatura wewnątrz budynku się podniosła, co jest dużą zaletą w porównaniu do budowli murowanych. Dodatkowo prawidłowo zbudowany dom szkieletowy zachowuje się jak termos, zapewniając komfort cieplny przez długi czas.
Na co zwrócić uwagę budując energooszczędny dom szkieletowy?
Specyfika konstrukcji i budowanie domu szkieletowego zgodnie z technologią energooszczędną pozwalają znacznie zaoszczędzić na rachunkach związanych z ogrzewaniem budynku. Bardzo istotne jest, by budynek został odpowiednio zorientowany względem stron świata, a także wzniesiony na terenie pozbawionym wysokich budynków, drzew i innych elementów, które mogą dawać cień. Ponadto ważna jest zwarta bryła i dwuspadowy dach, który zapewnia większą energooszczędność.
Jeśli inwestorom zależy, by nasz dom był całkowicie energooszczędny, dobrze jest skorzystać z usług doświadczonych fachowców, którzy wystawią świadectwo energetyczne na dom energooszczędny w technologii szkieletowej. To pozwoli poznać szacunkowe koszty związane z ogrzewaniem.
Kolejnym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę budując dom szkieletowy jest opcja montażu fotowoltaiki. Uwzględniając instalację paneli w projekcie, znacznie obniżymy późniejsze koszty montażu. Instalacja pozwoli na uzyskanie niezależności energetycznej, jednocześnie pomagając oszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie.