Jak przebiega profesjonalne projektowanie domów jednorodzinnych?
28 lipca, 2022Wybór projektu to pierwsza decyzja, jaką musi podjąć każdy, kto decyduje się na budowę własnego domu. W tym celu niezbędne jest znalezienie sprawdzonego i godnego zaufania biura projektowego. Bez względu na to, czy kupisz gotowy projekt, czy na indywidualne zamówienie, dowiedz się, jak dokładnie przebiega projektowanie domów jednorodzinnych i z jakich etapów się składa. Sprawdź także, na co zwracać uwagę podczas wyboru biura projektowego.
Pierwsze spotkanie z architektem – o czym musisz pamiętać?
Projektowanie domu rozpoczyna się od spotkania z architektem, który będzie zajmował się jego przygotowaniem. Jest to bardzo ważny etap, gdyż podczas takiego spotkania możesz przekazać projektantowi swoją wizję wymarzonego domu. Warto dobrze przygotować się do takiej rozmowy i zabrać ze sobą przykładowe projekty czy zdjęcia budynków, które najbardziej Ci się podobają. Pomoże to architektowi poznać Twoje upodobania.
Niezbędna jest także wizyta architekta na działce, na której ma powstać dom. Dokona on na niej wszelkich niezbędnych pomiarów, a także oględzin działki w celu oceny tego, jaki budynek będzie mógł na niej powstać. Na tym etapie projektant zapoznaje się także z dokumentami dotyczącymi zagospodarowania przestrzeni. Na podstawie przeprowadzonych oględzin i pomiarów, a także spotkania z klientem, architekt przygotowuje pierwszy projekt koncepcyjny.
Projektowanie domu jednorodzinnego – z jakich etapów się składa?
Po ustaleniu z klientem wszelkich szczegółów dotyczących tego, jak ma wyglądać dom, architekt przechodzi do przygotowywania projektu wykonawczego. To na jego podstawie będą przebiegały dalsze prace przy budowie. Taki projekt zawiera przede wszystkim precyzyjne rzuty, przekroje oraz widoki poszczególnych pomieszczeń, a także opis rozwiązań architektonicznych i użytych materiałów. Na tym etapie powinien zostać przygotowany także projekt aranżacji wnętrz, który pozwala rozplanować wygląd poszczególnych pomieszczeń.
Architekt czuwa także nad kolejnymi etapami przeprowadzanych prac budowlanych i wykończeniowych. Jego zadaniem jest nadzór nad tym, czy przebiegają one zgodnie z przygotowanym projektem. Ściśle współpracuje on z wykonawcami poszczególnych etapów, dzięki czemu klient ma pewność, że dom będzie zgodny z projektem.
Z czego powinien składać się projekt domu?
Projekt domu powinien składać się z trzech części. Pierwszą z nich stanowi projekt zagospodarowania terenu działki. Zawiera on przede wszystkim takie dane, jak całkowite wymiary działki, dokładne usytuowanie domu, odległość od granic działki, zewnętrzne wymiary, a także przebieg instalacji energetycznych i gazowych, umiejscowienie przyłączy wody oraz kanalizacji.
Drugą częścią jest projekt architektoniczno-budowlany. Bardzo często jest on uważany za najważniejszą część całego projektu domu. Zawiera rzuty fundamentów, dachu, a także kondygnacji. Jego elementem są również przekroje poprzeczne i podłużne budynku.
Ostatnią część stanowi projekt techniczny. Obejmuje on przede wszystkim rozwiązania konstrukcyjne wraz z obliczeniami dotyczącymi wytrzymałości poszczególnych elementów budynku. Wszystkie te części projektu domu muszą być ze sobą spójne, gdyż są one podstawą do wydania pozwolenia na budowę oraz przeprowadzenia prac.
Jak wybrać dobre biuro projektowe?
Wybór odpowiedniego biura projektowego ma ogromne znaczenie, gdyż wpływa na to, czy projekt domu spełni wszelkie oczekiwania i będzie zgodny z uwarunkowaniami technicznymi i lokalizacyjnymi. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę, aby podjąć dobrą decyzję.
Wybierając biuro projektowe, należy przede wszystkim kierować się opiniami osób, które korzystały już z jego usług. Zadowoleni klienci są najlepszą wizytówką i pozwalają sądzić, że pracujący w nim architekci to profesjonaliści, którzy znają się na swojej pracy. Ogromne znaczenie ma również doświadczenie oraz kompleksowy zakres świadczonych usług. Dzięki temu specjaliści z biura projektowego pomogą Ci na każdym etapie budowy domu i w fachowy sposób zajmą się przygotowaniem projektu.
Gotowy projekt domu czy na indywidualne zamówienie – co wybrać?
Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety. Projekt na zamówienie to idealne rozwiązanie dla osób, które dysponują działką o specyficznych uwarunkowaniach. Dzięki niemu można dopasować budynek do jej wymiarów i ukształtowania terenu. Indywidualny projekt pozwala także dopasować dom do preferencji klienta i uwzględnić wszelkie jego potrzeby.
Gotowe projekty domów cieszą się popularnością głównie ze względu na to, że ich wybór jest ogromny. Klient może wybierać między różnorodnymi projektami i zdecydować się na taki, który najbardziej mu się spodoba. Ogromnym atutem jest także możliwość obejrzenia gotowych domów, które zostały wybudowane na podstawie wybranego projektu. Bez przeszkód można do niego wprowadzać poprawki, dzięki czemu można dopasować go do własnych potrzeb.