Czy zamrażarka powinna znajdować się w kuchni?

Czy zamrażarka powinna znajdować się w kuchni?

24 lutego, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Większość osób posiada w swoich miejscach zamieszkania zamrażarkę, która jest częścią lodówki. Niektórzy jednak chcą posiadać dużą zamrażarkę, w której zmieści się sporo jedzenia, różne przetwory i produkty domowej roboty. Kiedy warto kupić taką zamrażarkę, gdzie ją ustawić i jaki model urządzenia wybrać? Podpowiadamy.

Kiedy warto kupić zamrażarkę?

Wolnostojąca lub zabudowana zamrażarka to sprzęt, który przydaje się tylko w części domów. Na takie urządzenie zdecydować się mogą przede wszystkim te osoby, które posiadają gospodarstwa i samodzielnie uzyskują warzywa, owoce, mięso, mleko i inne produkty. W tym wypadku zamrażarka dobrze się sprawdzi do przechowywania składników surowych, a także już gotowych potraw. Osobna zamrażarka może być także świetnym rozwiązaniem dla tych osób, które chętnie kupują dużo produktów spożywczych na zapas i chcą mieć je w swoim domu. Przykładowo osoby mieszkające bardzo daleko od sklepów, mogą obawiać się, że w przypadku dużych zasp śnieżnych lub nagłego zamknięcia sklepów, nie będzie można zrobić zakupów. Warto jednak zaznaczyć, że zamrażarka jest sporym kosztem i zajmuje dosyć dużo miejsca. Właśnie dlatego takie urządzenie przyda się tylko w niewielkiej liczbie domów. Oczywiście wolnostojąca zamrażarka przyda się do wszelkiego rodzaju lokali gastronomicznych. Zamrażarki można znaleźć tutaj: https://www.skapiec.pl/cat/309/1.18

Gdzie ustawić zamrażarkę?

Wybierając miejsce do ustawienia zamrażarki, warto pamiętać o tym, że urządzenie musi mieć możliwość podłączenia do gniazdka elektrycznego. Dodatkowo nie wolno ustawiać jej w pobliżu różnych źródeł ciepła, na przykład kuchenki, piekarnika lub kaloryfera. Im chłodniejsze jest miejsce zamrażarki, tym lepiej, ponieważ zużyje ona mniej prądu. Zamrażarka wcale nie musi być więc ustawiona w kuchni, a dużo lepszym miejscem dla takiego urządzenia jest piwnica, garaż, pomieszczenie gospodarcze lub strych. Oczywiście do urządzenia musi być odpowiedni dostęp i swobodne przejście, aby nie było problemów z wyciąganiem z niej towarów i wkładaniem produktów spożywczych. Należy jednocześnie pamiętać o tym, że zamrażarki zwykle hałasują w trakcie pracy. Właśnie dlatego takie urządzenie musi być ustawione w miejscu odległym od sypialni, czy też pokoju dziecięcego. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zamrażarki?

Decydując się na zakup zamrażarki, należy zdecydować się na jeden z dwóch głównych modeli, czyli skrzyniowe lub szufladowe. Zamrażarka skrzyniowa przypomina swoim wyglądem kufer, jest niska i ma drzwi otwierane od góry. W tym wypadku artykuły spożywcze układa się jeden na drugim, przy czym niektóre modele zamrażarek skrzyniowych posiadają specjalne możliwości sortowania produktów. Z kolei zamrażarki szufladowe przypominają klasyczne lodówki, a więc mają otwierane drzwi i szuflady do przechowywania produktów. Dodatkowo wybierając zamrażarkę, warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • pojemność zamrażarki, przy czym znaczenia nie mają same wymiary urządzenia, ale całkowita pojemność,
  • temperatura, którą osiąga urządzenie i klasa zamrażania,
  • zużycie energii,
  • zdolność zamrażania w 24 godziny,
  • funkcja No Frost,
  • czas utrzymania zamrażania bez dostępu do prądu, co ma znaczenie w przypadku awarii,
  • poziom hałasu. 

Zamrażarka może być więc przydatnym urządzeniem, natomiast przed zakupem konkretnego modelu, warto zastanowić się nad różnymi parametrami zamrażarki oraz na tym, gdzie zostanie ustawione urządzenie.