Ogrodzenie panelowe z podmurówką czy bez?

Ogrodzenie panelowe z podmurówką czy bez?

22 lutego, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Tworzenie wylewki betonowej pod ogrodzenie panelowe często jest zbytecznym wydatkiem, ale czasem bywa koniecznością. Decyduje o tym kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę jeszcze przed podjęciem montażu ogrodzenia panelowego.

Ogrodzenia panelowe to świetne rozwiązanie zarówno do grodzenia prywatnych posesji, gospodarstw rolnych, jak i dużych terenów firmowych i użyteczności publicznej. Ogrodzenia są tworzone z kilku elementów typu panele stalowe, słupki, obejmy czy beton. Niewielka ilość elementów sprawia, że ogrodzenia panelowe są łatwe w montażu i dodatkowo uniwersalne. Można je bowiem zamontować niemal na dowolnym terenie. Do tego są estetyczne, wytrzymałe i niedrogie. W niektórych jednak wypadkach będą wymagały większego nakładu pracy ze względu np.: na nierówny teren. Kiedy stosujemy ogrodzenia panelowe z podmurówką, a kiedy bez?

Ogrodzenia panelowe bez podmurówki – kiedy jest to możliwe?

Ogrodzenie panelowe nie zawsze wymaga podmurówki. W przypadku, gdy grodzimy teren wewnętrzny, w celu wyodrębnienia funkcjonalnego mini placu zabaw lub zewnętrznej siłowni, podmurówka nie jest konieczna. Zbyteczna również może być w przypadku ogrodzeń tymczasowych do ogrodzenia terenu budowy. Bez niej łatwiej będzie zdemontować ogrodzenie i przetransportować po demontażu. Ostatnim czynnikiem wpływającym na brak podmurówki jest oszczędność pieniędzy. Montaż ogrodzenia bez podmurówki może znacznie obniżyć koszty ogrodzenia terenu. Ogrodzenie panelowe bez podmurówki sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy odgrodzić teren, lecz nie jest nam potrzebny wyjątkowo solidny płot.

Ogrodzenie panelowe z podmurówką

Podmurówka pełni często bardzo ważną rolę w grodzeniu terenu. Przede wszystkim odpowiada za większą stabilność ogrodzenia. Dzięki niej płot stawia większy opór czynnikom mechanicznym czy atmosferycznym. Zapobiega podmakaniu elementów ozdobnych np.: drewnianych. Niweluje tworzenie podkopów tworzonych przez psy czy inne zwierzęta.

Podmurówka pod ogrodzenia panelowe jest konieczna, gdy:

  • posesje sąsiadujące znajdują się na różnych wysokościach, a materiał utrzymujący płot będzie się osuwał, a co za tym idzie, destabilizował ogrodzenie,

  • podłoże jest niejednorodne i niestabilne, co również wpływa na wytrzymałość ogrodzenia,

  • w pobliżu jest las, z którego na teren posesji mogą dostawać się lisy, kuny, a coraz częściej wilki.

Jaka podmurówka pod ogrodzenia panelowe?

Ogrodzenie panelowe można zamontować na dwóch rodzajach podmurówki. Wylewka betonowa tworząca fundament pod ogrodzenie jest czasochłonna i dość kosztowna, ale bardzo stabilna. Świetnie sprawdza się w terenie niejednorodnym i niestabilnym. Nada ogrodzeniu stabilność i wytrzymałość np.: na wiatr. Podmurówka prefabrykowana nie jest tak bardzo stabilna, ale za to mniej kosztowna, szybsza w montażu, a także może nadać stabilizacji ogrodzeniu na twardym terenie. Przy okazji będzie stanowiła barierę dla zwierząt leśnych. Dodatkowo podmurówkę prefabrykowaną można zamówić do ogrodzenia panelowego z pełną instalacją.

Ogrodzenia panelowe takie jak te: https://eurofance.pl/ogrodzenia-panelowe można montować na podmurówce i bez niej. Warto jednak zdecydować się na montaż przęseł panelowych z podmurówką, ze względu na stabilizację płotu i zabezpieczenie go przed intruzami.