Czym jest technorattan?

Czym jest technorattan?

29 marca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Ogrodowe i tarasowe meble z technorattanu z sezonu na sezon zyskują na popularności i coraz częściej wypierają produkty plastikowe czy nawet drewniane. Zresztą, nie tylko meble. W modzie są również technorattanowe huśtawki, donice i skrzynie. Dlaczego? Odpowiedź znajdziemy, gdy bliżej przyjrzymy się temu, co to za tworzywo i jakie są jego właściwości.

Technorattan to tworzywo sztuczne nazywane również ekorattanem albo rattanem syntetycznym. Produkuje się je ze wzmocnionego włókna polietylenowego lub poliuretanu o dużej gęstości. Wzór stanowi tutaj rattan naturalny, czyli włókna palm rotangowych (przypominające znaną nam wiklinę), z których w Azji od wielu stuleci wykonuje się między innymi meble. Proces wytwarzania przedmiotów z technorattanu jest bardzo podobny jak w przypadku rattanu naturalnego: sztuczne włókna również wyplata się ręcznie na metalowych stelażach.

Zastosowanie technorattanu

Do czego wykorzystuje się ekorattan? Gdy pada takie pytanie, pierwszym skojarzeniem są najczęściej ogrodowe meble z technorattanu. Skojarzenie to jest ze wszech miar słuszne, ponieważ to dziś zdecydowanie najpopularniejsza kategoria produktów wykonanych z tego tworzywa. Warto jednak zaznaczyć, że użyteczność syntetycznego rattanu na meblach ogrodowych i tarasowych się nie kończy. Używa się go też do wytwarzania takich przedmiotów, jak huśtawki, hamaki, donice, skrzynie czy kosze. Można przy tym zauważyć tendencję, że coraz częściej pojawiają się technorattanowe produkty przeznaczone do wnętrz – i są to zarówno meble, jak i artykuły dekoracyjne. Znaleźć je możemy w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, a także w lokalach gastronomicznych czy hotelach i pensjonatach. Ekorattan często łączony jest tam z innymi materiałami, na przykład ze szkłem hartowanym, stalą albo aluminium.

Właściwości technorattanu

Rosnącą popularność rattanu syntetycznego łatwo wytłumaczyć jego bardzo praktycznymi właściwościami – mówi przedstawiciel firmy Modny Mebel, oferującej produkty z technorattanu. W odróżnieniu od naturalnego rattanu czy drewna, ekorattan jest całkowicie odporny na wodę i wilgoć. Niczego nie wchłania. Niestraszne mu też słońce, promieniowanie UV ani skrajne temperatury – od upału, po mróz. Technorattan wyróżnia się także elastycznością, która zapewnia mu odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie te cechy sprawiają, że meble z ekorattanu posłużyć nam mogą nawet kilkanaście lat.