Materiały ścierne polecane do drewna

Materiały ścierne polecane do drewna

29 marca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Od papieru ściernego, poprzez włókninę aż po pilniki do drewna oraz raszple – wszystkie te produkty bardzo dobrze sprawdzają się podczas obróbki stosunkowo miękkich materiałów, takich jak różne gatunki drewna. Przydają się podczas tworzenia oraz odnawiania mebli, a także wykonywania rozmaitych ozdób i konstrukcji, na przykład tarasów. W tym artykule przyjrzymy się najlepszym narzędziom i materiałom ściernym do drewna.

Kiedy należy szlifować drewno?

Szlifowanie drewna jest konieczne w bardzo wielu sytuacjach – nie tylko podczas wykonywania od zera różnych mebli, ozdób i konstrukcji, ale również podczas odnawiania drewnianych przedmiotów i przygotowywania ich do dalszej obróbki, na przykład lakierowania lub malowania. Pozwala wygładzić powierzchnię, pozbyć się nierówności, ostrych krawędzi oraz różnego rodzaju drzazg i zadziorów, a także oczyścić obrabiany obiekt z pozostałości poprzednich pokryć, na przykład starej farby.

Jak dobrać odpowiedni materiał do drewna

Najczęściej do szlifowania drewna wykorzystuje się papier ścierny w różnej formie, między innymi pojedynczych arkuszy, rolek, pasów bezkońcowych oraz specjalnie wyciętych krążków. Można korzystać z nich ręcznie lub z użyciem odpowiednich urządzeń, takich jak szlifierki taśmowe lub mimośrodowe. Do ich wykonania używa się rozmaitych materiałów ściernych – Pferd-VSM, jeden z czołowych sprzedawców produktów tego typu, posiada w swojej ofercie papiery ścierne wykonane między innymi z korundu, węgliku krzemu oraz ziarna ceramicznego i kompaktowego. Bardzo popularna jest również włóknina.

Materiały te muszą zostać dobrane do konkretnego zastosowania. Twardsze ścierniwa umożliwiają agresywniejszą, bardziej inwazyjną obróbkę, podczas gdy te nieco miększe pozwalają na zachowanie większej ostrożności. Bardzo istotna jest również gradacja materiału, czyli wielkość i gęstość rozmieszczenia ziaren ściernych. Jeśli są one niewielkie, ale jest ich bardzo dużo, pozwalają na wolniejsze, ale znacznie dokładniejsze szlifowanie. Mniejsza gradacja to zaś mniejsza precyzja, ale o wiele większa wydajność.

Czym są pilniki do drewna oraz raszple?

Arkusze ścierne nie są jedynymi produktami do szlifowania drewna. Bardzo dużą popularnością cieszą się również specjalne pilniki, czyli tarniki lub raszple. Wyposażone są one w odpowiednie nacięcie, zapewniające dużą ilość usuwanego materiału i pozwalające na bardzo wydajną, a przy tym niezwykle precyzyjną obróbkę. Pilniki do drewna oraz raszple mogą być wykorzystywane ręcznie, przy pomocy wygodnego uchwytu, lub mechanicznie, dzięki użyciu specjalnego urządzenia zwanego pilnikarką.