Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2020 roku
13 maja, 2020Osoby, które inwestują w odnawialne źródła energii liczyć mogą na różnego rodzaju formy dofinansowania i ulgi. Nie inaczej jest w przypadku fotowoltaiki, tym bardziej, że produkcja energii ze słońca cieszy się rosnącą popularnością, a inwestycje w panele fotowoltaiczne dominują na rynku OZE w Polsce. Jakie programy finansowego wsparcia dla fotowoltaiki są dostępne w 2020 roku? Sprawdź, ile możesz dzięki nim zyskać.
Inwestycja w panele fotowoltaiczne – kiedy się zwróci?
Własna mini elektrownia to marzenie wielu osób, szczególnie w czasach, gdy ceny energii idą w górę. Jak się okazuje, jej zakup niekoniecznie musi okazać się kosztowny. Przede wszystkim na uwadze należy mieć fakt, iż fotowoltaika jest inwestycją. Oznacza to więc, że ulokowane w nią środki zwrócą się z biegiem czasu. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż może to potrwać nawet ok. 10-12 lat. Pamiętaj jednak, że w tym okresie cały czas będziesz płacić mniejsze rachunki za energię. Co więcej, etap oczekiwania na zwrot z inwestycji możesz skrócić, korzystając z dostępnych dotacji i ulg.
Fotowoltaika – dofinansowanie w 2020 roku
Rozważasz inwestycję w fotowoltaikę i zastanawiasz się, z jakich programów wsparcia finansowego możesz skorzystać w 2020 roku? Poniżej znajdziesz podpowiedź w postaci aktualnych programów i ulg na fotowoltaikę.
Program “Czyste Powietrze”
Program rządowy “Czyste Powietrze” skierowany jest do osób fizycznych, a jego cel stanowi poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie zanieczyszczeń, które emitują gospodarstwa domowe. Czas jego trwania przewidziany jest na lata 2018-2029, a łącznie w puli znajduje się 103 mld złotych. Wykorzystać można je w dwojaki sposób: w formie bezzwrotnej dotacji bądź pożyczki na preferencyjnych warunkach. Ustalona została także minimalna kwota inwestycji, dla której można ubiegać się o przyznanie dotacji i wynosi ona 7 tys. złotych. Najwyższa zaś sięga aż 53 tys. złotych. Jeśli nasza inwestycja przekracza tę kwotę, to pozostałą część poniesionych kosztów możemy sfinansować pożyczką o oprocentowaniu >2% w skali roku (ale nie więcej niż WIBOR 3M + 70 punktów bazowych).
Kto może skorzystać z programu “Czyste Powietrze”? Mogą to być osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego. Co istotne, w momencie złożenia wniosku wystarczy zgoda na rozpoczęcie budowy. Budynek nie musi więc już fizycznie istnieć, lecz jego budowa nie może zostać rozpoczęta wcześniej aniżeli 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Dofinansowanie można dostać m.in. na wymianę pieca, okien czy drzwi, jak również na inwestycję w pompy ciepła bądź panele fotowoltaiczne.
Program “Mój Prąd”
Rządowy program „Mój prąd” uruchomiony został w ubiegłym roku. Obecnie trwa jego druga tura. Wniosek o przyznanie dofinansowania można złożyć od 13 stycznia do 18 grudnia 2020 roku. Budżet programu to aż 1 mld złotych. Na jakich zasadach przyznawana jest dopłata? Środki uzyskać mogą wyłącznie osoby inwestujące w mikroinstalacje (o mocy do 10 kWp), czyli takie, które wykorzystuje się na potrzeby gospodarstw domowych. Co więcej, program “Mój Prąd” dofinansowuje do 50% kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Z oferty nie mogą skorzystać osoby, które wcześniej były beneficjentami innych programów. Ponadto, wsparcie można otrzymać wyłącznie na przedsięwzięcia niezakończone przed 23 lipca 2019 roku. Co istotne, w dniu złożenia wniosku o dotację, projekt instalacji powinien zostać zakończony.
Ulga podatkowa na fotowoltaikę
To co prawda nie forma dotacji, ale także istotne wsparcie finansowe dla osób inwestujących w panele fotowoltaiczne. Mowa o tzw. uldze termomodernizacyjnej, która ma stanowić uzupełnienie rządowego programu “Czyste Powietrze”. W jej ramach od dochodu odliczyć można wydatki poniesione m.in. na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Nie ma przy tym znaczenia skala podatkowa, w jakiej rozlicza się płatnik. Łącznie w ramach ulgi odliczyć można nawet do 53 tysięcy złotych. W sytuacji, gdy kwota odliczenia nie znajduje pokrycia w deklaracji za rok podatkowy, to pozostałą sumę można rozliczać w kolejnych zeznaniach podatkowych, maksymalnie przez 6 lat. Odliczyć od podatku nie można tej części wydatków, która została sfinansowana w formie dotacji.
Czy warto skorzystać z dofinansowania?
Jak najbardziej! Dofinansowanie na fotowoltaikę to możliwość skrócenia zwrotu z inwestycji o nawet kilka lat. Rządowe programy wsparcia to nie wszystko. Niektóre województwa wprowadzają także lokalne formy dofinansowania. Więcej informacji na ich temat można zazwyczaj uzyskać w urzędzie miasta lub gminy. Proces ubiegania się o dofinansowanie na fotowoltaikę może okazać się dość skomplikowany dla niedoświadczonych inwestorów. W tym celu można skorzystać z pomocy firmy, która podejmie się realizacji naszej