Zbliża się lato, pomyśl o klimatyzacji

Zbliża się lato, pomyśl o klimatyzacji

19 maja, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

26,2°C to temperatura, która raczej w naszym kraju nikogo nie dziwi. Jeśli jednak dodać fakt, że taką temperaturę zanotowano w Bieszczadach w listopadzie 2018 r., perspektywa trochę się zmienia. Również latem w Polsce notuje się dużo wyższe, wręcz ekstremalne temperatury, a według meteorologów będzie coraz cieplej.

Co z tym klimatem?

Ubiegłoroczne lato było jednym z rekordowych pod względem panujących temperatur – zgodnie z danymi IMGW przekroczyły one dotychczasową średnią o 2,5°C. Oczywiście w historii wielokrotnie notowano ekstremalnie ciepłe dni, ale nigdy nie były to tak długie fale upałów

Wysokie temperatury, które utrzymują się bardzo długo to również różnego rodzaju ekstremalne zdarzenia, jak susze i pożary, oraz ogromne konsekwencje dla gospodarki. Dodatkowo upały nie pozostają bez wpływu na zdrowie, a nawet życie każdego z nas.

Zagrożenia ze strony słońca

Zbyt długie przebywanie w wysokich temperaturach stanowi zagrożenie dla organizmu, zwłaszcza jeśli jest to połączone z wysiłkiem fizycznym. Może to prowadzić do poniższych stanów:

  • Odwodnienie – stan chorobowy zaburzający gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. 

W wyniku pocenia człowiek może stracić nawet 10 l wody, a jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci i seniorów. Ignorowanie uczucia pragnienia, czyli pierwszego sygnału odwodnienia, prowadzi do pojawienia się kolejnych objawów: senności, bólu głowy, rozdrażnienia, a nawet utraty przytomności.

  • Hipertermia – inaczej przegrzanie, pojawia się w momencie, gdy ciało zbyt długo narażone jest na przebywanie w podwyższonej temperaturze. Organizm traci wówczas umiejętność samodzielnego schładzania się i może paść ofiarą udaru cieplnego. Sygnały, jakie wysyła przegrzany organizm to przede wszystkim uczucie osłabienia, zawroty głowy, nudności 

i wymioty, przyspieszone bicie serca, omdlenia.

  • Udar cieplny – najbardziej niebezpieczny skutek przegrzania organizmu. Pojawia się w momencie, gdy temperatura ciała przekracza 41°C, a w jego wyniku powstają zmiany w tkankach. Objawy  udaru cieplnego są tożsame z objawami hipertermii, ponieważ jest to ostatnie jej stadium, bezpośrednio zagrażające życiu.

Za ciepło w domu

Niekorzystne dla zdrowia i z pewnością niekomfortowe jest również przebywanie w zbyt ciepłych pomieszczeniach. Za wysoka temperatura w domu skutkuje nie tylko pogorszeniem samopoczucia, ale ma istotny wpływ chociażby na jakość snu i koncentrację, a więc wydajność pracy.

Według WHO optymalna temperatura w pomieszczeniu to 18-21°C, co zatem zrobić, by osiągnąć ją w momencie, gdy za oknem żar leje się z nieba? Metodami wspomagającymi są m.in.:

  • powstrzymanie się od długiego gotowania i pieczenia potraw;
  • wietrzenie wyłącznie późnym wieczorem lub wczesnym rankiem, gdy temperatura na zewnątrz nie osiągnęła jeszcze swojego maksimum;
  • otaczanie się roślinami, które stanowią naturalną izolację cieplną.

Jeśli jednak metody doraźne okazują się nie dość skuteczne, a upał daje się mocno we znaki, warto pomyśleć o rozwiązaniu jakim są klimatyzatory przenośne.

Urządzenie to składa się z dwóch podstawowych elementów, jakimi są skraplacz i parownik:

  1. Dzięki parownikowi klimatyzator może odbierać ciepłe powietrze z otoczenia i przekazywać je schłodzone.
  2.  Skraplacz odpowiada za wyrzucenie ciepłego powietrza na zewnątrz budynku poprzez rurę wyrzutową.

Do niewątpliwych zalet klimatyzatora przenośnego należą łatwość i szybkość montażu, jak 

i mobilność, a modele najnowszej generacji są dodatkowo urządzeniami cichymi i wydajnymi. Niektóre z nich, jak np. Fersk Vind, sprawdzają się o każdej porze roku dzięki dodatkowej funkcji ogrzewania.

Na uwagę osób, które prócz powyższych cech urządzenia, cenią sobie również jego nowoczesny wygląd, z pewnością zasługują Klimatyzatory Fersk – udane połączenie wydajności i estetyki

Na pierwszy plan wysuwa się ich wyjątkowy design, który nie zaburza estetyki wnętrza, a wręcz może stanowić element dekoracyjny. Dodatkowo, w przypadku klimatyzatorów przenośnych Fersk stosunek ich możliwości do ceny jest naprawdę korzystny, dlatego warto wziąć je pod uwagę, myśląc o walce ze zbliżającymi się upałami.

Źródła danych:

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78685%2Cklimatolog-tegoroczne-lato-w-polsce-rekordowo-cieple.html 
  • https://blog.meteomodel.pl/kolejny-absolutny-rekord-temperatury-listopada/