Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

19 maja, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Kredyt hipoteczny to w wielu przypadkach jedyny sposób na spełnienie marzenia o posiadaniu własnego mieszkania lub domu. Nie każdy ma jednak szansę, aby otrzymać taki kredyt. Wbrew pozorom jest on skierowany raczej do osób w dobrej sytuacji finansowej. Czy to oznacza, że nie masz szans na kredyt przy niskich dochodach? Niekoniecznie. Jak najbardziej możesz starać się o finansowanie mieszkania, jednak musisz udowodnić, że będziesz w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Jak więc uzyskać kredyt przy niskich dochodach?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, z którego bardzo często korzystają Polacy. Spowodowane jest to bardzo wysokimi cenami nieruchomości. Ich opłacenie z oszczędności jest niezwykle trudne, dlatego kiedy myślimy o zakupieniu domu lub mieszkania, zwykle pierwsze kroki kierujemy w stronę banku. Każdy bank ma jednak trochę inne wymagania w stosunku do klientów. Zapoznanie się ze wszystkimi ofertami bankowymi jest właściwie niemożliwe. Oszczędzisz jednak sporo czasu, jeśli skupisz się na szukaniu banków, które gotowe są udzielić kredytu hipotecznego przy niskich dochodach. Jak uzyskać taki kredyt hipoteczny?

 

Kredyt hipoteczny a niskie dochody – czy to problem?

Bank ma bardzo wysokie wymagania w stosunku do osób, które starają się o kredyt hipoteczny. Niskie dochody są więc jednym z czynników, które potrafią skutecznie utrudnić otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Nie jest jednak tak, że trzeba zarabiać bardzo dużo, żeby mieć szansę na kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji kredyt zupełnie nie miałby sensu. Jak w praktyce wygląda więc zagadnienie kredyt hipoteczny a niskie dochody?

 

Dla banku wysokość dochodów jest bardzo ważna, ale ważniejszy jest stosunek wydatków do osiąganych dochodów. Osoby, które zarabiają bardzo dużo, ale wydają prawie wszystkie swoje dochody, mają mniejsze szanse na otrzymanie finansowania z banku od osób, które zarabiają mniej, ale są w stanie oszczędzić znaczną część zarobków.

 

Kredyt hipoteczny przy niskich dochodach – jak zwiększyć swoje szanse?

Na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego wpływają różnorodne czynniki. Dlatego możesz zrównoważyć niskie dochody. Kredyt hipoteczny dostaniesz łatwiej, jeśli zadbasz o kilka innych aspektów, które banki biorą pod uwagę. Jeśli nie jesteś w stanie zwiększyć swoich zarobków w najbliższym czasie, wciąż możesz poprawić swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji pożyczkowej. Jak to zrobić?

 

1. Zadbaj o przekonującą historię kredytową

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jakakolwiek historia kredytowa jest lepsza niż żadna, oczywiście o ile jest ona pozytywna. Dużo większe szanse na kredyt mają osoby, które mogą pochwalić się stworzoną historia kredytową. Jak o nią zadbać? Możesz na przykład wziąć sprzęt na nieoprocentowane raty lub zdecydować się na zakupy kartą kredytową. W ten sposób bank będzie mógł zobaczyć, jak radzisz sobie ze spłacaniem zobowiązań.

 

2. Postaraj się zmniejszyć swoje zadłużenie

Kolejny krokiem do zwiększenia zdolności kredytowej jest obniżenie aktualnego zadłużenia. Najlepiej jeśli uda Ci się spłacić wszystkie zaciągnięte zobowiązania, jednak pomóc może również podpisanie korzystniejszej umowy z dostawcą energii lub usług telekomunikacyjnych. Czasem dobrym pomysłem może być też zrezygnowanie z subskrypcji aplikacji czy programów. Jeżeli nie jesteś w stanie spłacić swojego zadłużenia w krótkim okresie, powinieneś zainteresować się również kredytem konsolidacyjnym. Jego zaciągnięcie pokaże analitykom, że dbasz o swoją sytuację finansową oraz starasz się, żeby była coraz korzystniejsza.

 

3. Spróbuj ograniczyć inne koszty stałe

Dobrym wyjściem może być wynajęcie tańszego mieszkania lub zrezygnowanie z prywatnego przedszkola dla dzieci. Każdy niższy koszt to większa szansa na korzystniejsze ocenienie Twojej sytuacji finansowej przez analityków bankowych. Dzięki takim poświęceniom będziesz w stanie nie tylko otrzymać korzystniejszą ocenę, kiedy postarasz się o kredyt hipoteczny, ale również szybciej odłożysz środki niezbędne na wkład własny.

 

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Zastanawiasz się, jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach? Proces wnioskowania nie różni się właściwie niczym od kredytu, który masz przy większych dochodach. Musisz jednak zadbać o to, aby odpowiednio go zabezpieczyć. Bank może wymagać więc od Ciebie wykupienia dodatkowego ubezpieczenia lub podwyższenia wkładu własnego.

 

Jeśli mimo wszystkich starań bank odmówi Ci udzielenia kredytu hipotecznego, masz szansę starać się o niego jeszcze raz, tym razem z kimś, kto dodatkowo zabezpieczy zobowiązanie i weźmie na siebie odpowiedzialność za spłacenie kredytu, jeśli Ty nie dasz sobie z tym rady. Pamiętaj jednak, żeby dokładnie przemyśleć, kim będzie ta osoba. Zwykle kredyt hipoteczny zaciągamy ze współmałżonkiem, ale mogą być to na przykład rodzice lub rodzeństwo.