Dom w stylu nowoczesna stodoła. Wady i zalety.

15 maja, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Mówi się, że człowiek może wyjść ze wsi, jednak wieś z człowieka nigdy. Czy to jednak tak źle? W momencie, kiedy coraz większa ilość osób decyduje się porzucić wypełniony po brzegi pędem, hałasem i zanieczyszczeniami miejski świat, piękna, spokojna i cicha wieś brzmi bardziej jak idylla niż coś, czego można by się wstydzić.

Co więcej, co kreatywniejsi właściciele czterech kątów pragną być jeszcze bliżej natury i swój obiekt mieszkalny urządzają w stylu „nowoczesna stodoła”. Czy jest to rozwiązanie sensowne i czy takich rustykalnych wizjonerów warto naśladować?

Zacznijmy od pozytywów omawianego rozwiązania. Pewnym jest, że decydując się na dom, który powstanie w lub też do złudzenia przypominał będzie starą stodołę przyciągnie zazdrosny wzrok sąsiadów oraz wywoła zachwyt domowników i znajomych, którzy to nas w nim odwiedzą. Czyż możliwe jest bowiem lepsze połączenie starego z nowym, bogactwa ze skromnością i przepychu z archaicznym minimalizmem? Na terenie naszego kraju powstało już wiele takich projektów i przyznać trzeba, że zaskakują one konsekwencją oraz umiejętnym dopasowaniem elementów stylu urbanistycznego ze stricte wiejskim. Wielki plazmowy telewizor w pobliżu którego zawieszone jest drewniane koło od wozu? Gustowny kredens lub szafa na której dumnie pręży się wiekowa maszyna do szycia? A dlaczegóżby nie!

Spójrzmy jednak na drugą stronę medalu i zastanówmy się czy dom zaprojektowany w stylu nowoczesnej stodoły ma jakieś minusy mogące zniechęcić potencjalnych zainteresowanych? Jedynym, który przychodzi do głowy niemalże natychmiast jest dość wygórowana cena zarówno elementów nowoczesnych jak i tych rustykalnych. Znaczna część wyposażenia starych stodół znajduje się bowiem we wszelkiej maści skansenach, natomiast duża ilość wiejskich przedmiotów sprzed lat kwalifikuje się jako zabytki, co oznacza że przeszukując serwisy aukcyjne w poszukiwaniu przędzalnicy lub masielnicy z minionej epoki zmuszeni będziemy za nie zapłacić krocie, bowiem są to elementy wyposażenia dostępne jednostkowo, a dodatkowo posiadające swoją własną historię, która znacznie podnosi koszt przedmiotu.

Czy warto więc decydować się na styl tego typu? Jest to rozwiązanie jak najbardziej wskazane w sytuacji, gdy na zasobność portfela nie możemy narzekać, mamy nieco wolnego czasu, który przeznaczyć możemy na poszukiwanie elementów wystroju idealnie wpasowujących się w naszą wizję przytulnych czterech ścian w stylu rustykalnym, a także pragniemy, aby nasz budynek mieszkalny wyróżniał się na tle okolicznych zabudowań. Zawsze jednak istnieje możliwość stopniowej transformacji starej stodoły lub nowoczesnego domu w mariaż stylów urbanistycznego i wiejskiego. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by miesiąc po miesiącu „oswajać” kolejne pomieszczenia i zmieniać ich styl na taki, który najbardziej nam odpowiada. Efekt finalny ma bowiem przede wszystkim przypaść do gustu właścicielom, a jeżeli oni będą widocznie zadowoleni ze swojego dzieła, to z całą pewnością euforia ta udzieli się zarówno sąsiadom jak i odwiedzającym taki przybytek gościom.