Dystrybutor gazu ziemnego – co musisz o nim wiedzieć?

Dystrybutor gazu ziemnego – co musisz o nim wiedzieć?

4 czerwca, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Mimo że proces uwalniania rynku gazu rozpoczął się już ponad dziesięć lat temu, to w dalszym ciągu wiedza w tym zakresie nie jest zbyt powszechna. Warto przy tym podkreślić, że dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm. Szczególnie częstym problemem, jest brak zrozumienia różnicy między sprzedawcą gazu, a jego dystrybutorem. W tym tekście tłumaczymy, czym zajmuje się ten drugi podmiot.

Dystrybutor gazu – kto to jest?

Odpowiedź na pytanie, kim jest dystrybutor gazu, wydaje się bardzo prosta – jak sama nazwa wskazuje, powinien być to podmiot, który zajmuje się dystrybucją błękitnego paliwa do odbiorców. Stwierdzenie takie jest jednak bardzo ogólne i nie do końca oddaje sam charakter i zadania takiego przedsiębiorstwa. Każda istniejąca w Polsce sieć gazowa posiada bowiem jednego dystrybutora, zwanego oficjalnie Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD), który nią zarządza. Oznacza to, że podmiot ten odpowiedzialny jest zarówno za sam stan techniczny rurociągów i niezbędnej infrastruktury, jak i ich rozbudowę oraz jakość i ciągłość dostaw gazu do odbiorców. Zdecydowanie największym OSD w kraju jest obecnie przedsiębiorstwo Polska Spółka Gazownictwa. Warto przy tym jednak wiedzieć, że swoje sieci gazowe tworzy coraz więcej podmiotów prywatnych, takich jak np. firma Ewe, która zajmuje się zarówno sprzedażą, jak i dystrybucją gazu dla firm.

Dystrybutor gazu a sprzedawca gazu

Uważny czytelnik z pewnością już zauważył, że wśród wymienionych kompetencji dystrybutora nie znalazła się sprzedaż samego paliwa. Fakt ten nie jest przypadkiem, gdyż zagadnieniem tym w Polsce zajmuje się nie dystrybutorzy, tylko sprzedawcy gazu. Jest to bardzo ważna kwestia, która odgrywa kluczową rolę z punktu widzenia odbiorców. O ile bowiem każdy rurociąg ma tylko jednego operatora, to podłączony do niego odbiorca może wybrać dowolnego sprzedawcę, któremu będzie płacił za sam gaz. Oczywiście trzeba w tym miejscu podkreślić, że wiele podmiotów oferuje obie usługi, dzięki czemu klienci mogą się zdecydować na podpisanie tzw. umowy kompleksowej – czyli obejmującej zarówno samą dystrybucję, jak i sprzedaż paliwa.

Jakiego dystrybutora gazu wybrać?

Różnica między dystrybutorem a sprzedawcą gazu jest więc bardzo duża. Bezpośrednio wpływa ona także na możliwości odbiorców – zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Każdy klient podłączony do sieci z reguły nie ma możliwości zmiany OSD. W takiej sytuacji może on co najwyżej zmienić sprzedawcę i wybrać takiego, który zaoferuje najniższą cenę za sam gaz. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku braku przyłącza, ponieważ wiele podmiotów oferujących sprzedaż i dystrybucję gazu dla firm ciągle rozbudowuje swoje sieci. W takim przypadku warto oczywiście szczególnie mocno zwracać uwagę na renomę firmy oraz koszty – zarówno wykonania samego przyłącza, jak i późniejszych dostaw. Pozwoli to na dokładne oszacowanie, czy mamy do czynienia faktycznie z najtańszym dystrybutorem gazu.

Z punktu widzenia klienta różnica między dystrybutorem i sprzedawcą jest mało znacząca – w końcu każdemu zależy przede wszystkim na jak najniższym rachunku. W praktyce świadomość roli tych podmiotów i możliwości ich zmiany jest jednak bardzo ważna. Bez niej trudne będzie wybranie faktycznie najkorzystniejszej oferty na rynku!