Grzejniki nie muszą być nudne

Grzejniki nie muszą być nudne

9 marca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Współczesne grzejniki łazienkowe lub pokojowe nie tylko grzeją, ale dają też wspaniały efekt estetyczny. Idą też śmiało w parze ze współczesnymi trendami w kulturze i sztuce.

Trendy – grzejnik w stylu retro, modernistycznym…

  • trend modernistyczny – króluje wśród grzejników łazienkowych, ale i są grzejniki pokojowe w tym typie. Trend ten mocno uwidacznia się w naszej kulturze. Co ciekawe, trend modernistyczny ujawnił się już jako prąd w sztuce na przełomie XIX i XX wieku. Zapoczątkowali go XIX-wieczni impresjoniści. Modernizm mocno jest związany ze zjawiskiem awangardy, odrzucającej dotychczasowe style i szukającej nowych środków wyrazów.

    Przejawem awangardy jest na przykład konstruktywizm, inspirujący się i ograniczający do prostych elementów geometrycznych, takich jak linia prosta, koło lub trójkąt. Wzajemny wpływ na siebie form geometrycznych ma budować napięcie w kompozycji. Modernistyczne grzejniki dekoracyjne inspirowane geometrią wydają się więc (podobnie jak modernistyczna sztuka konstruktywna) świadomie rezygnować ze skojarzeń znanych nam z codzienności, typu tradycyjny kaloryfer żebrowy. Na przykład produkt Cross Vertical to kompozycja geometryczna, mająca cechy artystycznego poszukiwania. Podobnie jak przepiękny grzejnik Maze, nawiązujący do suprematyzmu Kazimierza Malewicza.

  • trend retro – zarówno grzejniki dekoracyjne, grzejniki pokojowe jak i czasami grzejniki łazienkowe mogą zmierzać w kierunku retro, czyli w kierunku przeszłości. Trend ten odzwierciedla współczesny kierunek w kulturze – nostalgię za przeszłością. Objawia się on na przykład stawianiem pomników, zainteresowaniem II Wojną Światową czy chociażby nadawaniem dzieciom tradycyjnych imion. Grzejniki dekoracyjne retro łączą funkcjonalność z nadaniem wnętrzu szczególnego charakteru. Na przykład przepiękny grafitowy produkt AG Konstancja ze złotymi wykończeniami jest reprodukcją kaloryfera z 1920 roku. Równie intrygujący jest bardzo dekoracyjny grzejnik żeliwny AG Epoca, stylizowany na XIX wiek.

  • trend synkretyczny – można go też nazwać wielofunkcyjnym. Czyli łączenie rożnych funkcji i gatunków. Wielofunkcyjność to głos XXI wieku. Żyjemy w zawrotnym tempie i chcemy lepiej gospodarować czasem. Dlatego szukamy wózków dziecięcych z możliwością biegania, a także grzejników dekoracyjnych, łączących użytkowość i estetykę. Co więcej, łączące również funkcjonalność ze sztuką współczesną. Niejeden grzejnik wygląda bowiem jak abstrakcyjna rzeźba. Prawdziwą perełką są jednak grzejniki – lustra, które dodają wielowymiarowości wnętrzu, symboliki, estetyki, ale także dodatkowej funkcji.

Grzejniki dekoracyjne, aluminiowe i inne rodzaje

  • grzejniki łazienkowe – łączą efektywność z dekoracyjnością. Zachwycają czystością formy i dopracowaniem detali oraz różnorodnością wykonania

  • grzejniki pokojowe – ciekawy efekt dekoracyjny oraz różnorodna oferta z grzejnikami typu retro lub nowoczesnymi. Są więc grzejniki szklane, chromowane, ze stali nierdzewnej, w różnych kolorach, a także klasyczne i eleganckie

  • grzejniki aluminiowe – są przede wszystkim lekkie i wytrzymałe. Do tego bardzo dobrze przewodzą ciepło i mają atrakcyjną cenę.

  • grzejniki kanałowe – dyskretne i subtelne. Montowane w podłodze, oszczędzają dużo miejsca. Bardzo dobrze ogrzewają wnętrze i chronią przed zimnym powietrzem z balkonu czy też z tarasu.