Ile kosztuje budowa domu i czy warto w nią inwestować?

Ile kosztuje budowa domu i czy warto w nią inwestować?

14 stycznia, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

„Wolność Tomku w swoim domku” to cytat znany każdemu. Chociaż odnosimy te słowa do każdego własnego kata, to nie ulega wątpliwości, że do własnego, jednorodzinnego domu, pasują jednak najbardziej. Jeśli mamy wystarczająco dużą posesje i dom sąsiada nie stoi bardzo blisko naszego, możemy spokojnie słuchać muzyki – na przykład – nie koniecznie trzymając się ściśle ciszy nocnej.  Możemy też śmiało tańczyć w salonie na rodzinnych imprezach beż wrażenia, że tupiemy komuś po głowie. Brzmi kusząco? Ile więc kosztuje budowa domu?

Budowa domu – zastanów się, czy Cię na to stać

Wobec wyżej wymienionych, a także kilku innych oczywistych plusów, wielu ludzi zastanawia się nad budową własnego domu. Nawet spośród tych, którzy już mają własny, niejednokrotnie całkiem wygodny kąt w budownictwie wielorodzinnym. Posiadanie własnego domu to nie tylko większa prywatność i swoboda, ale również wyznacznik pozycji społecznej. Jaki by ten dom nie był, nawet zupełnie niewielki, podnosi naszą pozycję. Nawet jeśli tylko w naszych własnych oczach, czy przed rodziną i znajomymi.

Ile w takim razie to kosztuje? To zależy od kilku czynników. Nie tylko od wielkości, ale też od tego, czy mamy już własną działkę, gdzie chcemy budować, czy jak wykończyć nasz dom. Również od tego, czy będziemy budować sami, czy może powierzymy pracę nad naszym domem od podstaw do stanu „pod klucz”, profesjonalistom. Oczywiście po drodze istnieje jeszcze kilka wariantów, gdzie powierzamy część pracy, a część wykonujemy sami. Koszt zależy też od rodzaju budowanego domu – wolnostojący, czy może „bliźniak” na spółkę z rodziną, lub przyjaciółmi? A może tak zwany dom kanadyjski?

W przypadku, gdy musimy liczyć się z kosztami – a tak najczęściej jest, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi na tak zwanym „dorobku”, powinniśmy ustalić nasz budżet i ewentualnie określić wysokość środków, jakie jesteśmy w stanie pozyskać w ramach kredytu bankowego. Dopiero wtedy widzimy, na co nas stać.

Ile kosztuje budowa domu samodzielnie – czy naprawdę zaoszczędzimy?

Teoretycznie zdecydowanie najtaniej wychodzi samodzielna budowa. Czy rzeczywiście?  Wszystko zależy od tego, co tak naprawdę potrafimy zrobić sami i czy potrafimy to zrobić naprawdę dobrze, czy tylko nam się tak wydaje. Poprawianie błędów może bowiem kosztować drożej, niż wynajęcie fachowców do wykonania określonych prac. Na przykład dach. Wyobraźmy sobie, że został położony i ocieplony w lecie. W lecie też powstały sufity. Przychodzą jesienne słoty, następnie śniegi i… mamy przykrą niespodziankę w postaci brzydkich zacieków na suficie. Cóż, wygląda na to, że opłaca się jednak zatrudnić ekipę fachowców, nawet niewielką, z którą będziemy pracować razem w wolnych chwilach. Jeśli dobrze wybierzemy, istnieją szanse, że wszystko odbędzie się tak, jak sobie zaplanujemy.

Być może więc mimo kosztów, lepiej jest powierzyć inwestycję w całości firmie, która zrobi za nas wszystko pomimo, że przy dzisiejszej konkurencji na rynku, może nie być łatwo wybrać tę odpowiednią.