Polerowanie i szlifowanie marmuru oraz granitu
15 stycznia, 2020Naturalne kamienie mogą zachwycać nie tylko swoimi niepowtarzalnymi barwami. Odpowiednia obróbka pozwala nadać im ciekawy kształt, a także wydobywa z nich zachwycający blask. Wyjaśniamy, na czym polega polerowanie i szlifowanie marmuru oraz granitu!
Jak przebiega szlifowanie i polerowanie marmuru oraz granitu?
Wbrew pozorom kamień naturalny jest materiałem, z którym da się pracować na rozmaite sposoby. Z tego względu można z niego wykonać nie tylko płytki, kafelki czy blaty, ale też o wiele bardziej finezyjne formy, które dostępne są w hurtowni kamienia naturalnego RR Granity. W tym celu konieczne jest szlifowanie i polerowanie marmuru oraz granitu, które to czynności przebiegają dość podobnie. Wiele zależy oczywiście od twardości kamienia oraz od pierwotnej gładkości jego powierzchni. Cały proces można jednak podzielić na kilka etapów.
Najpierw należy wyrównać płytę poprzez szlifowanie. Usuwa się wtedy wszelkie nierówności, rysy, zgrubienia, mikroubytki itp. Na początku używa się tzw. zdzier, a potem wagonów szlifierskich o różnym stopniu granulacji pyłu diamentowego. W zależności od pożądanego efektu powoli zwiększa się ich intensywność.
Kolejny etap jest opcjonalny i ściśle zależny od typu kamienia oraz projektu. Po wyrównaniu powierzchni czyści się ją szczotką oraz strumieniem wody. Gdy już zostanie osuszona, pokrywa się nią specjalną żywicą oksydowaną. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie, często niezbędne np. do realizacji blatów kuchennych. Taki zabieg pozwala także wydobyć jeszcze większy blask.
Ostatnim etapem jest polerowanie granitu lub marmuru. Podobnie jak w przypadku szlifowania stopniowo dobiera się wagony o coraz drobniejszych ziarnach diamentu, w zależności od pożądanego efektu końcowego. W ten sposób można uzyskać piękny, nieskazitelny, lustrzany blask.
Co daje polerowanie i szlifowanie granitu?
Polerowanie i szlifowanie granitu sprawiają, że materiał ten prezentuje się równie pięknie jak najdroższe, najrzadsze odmiany kamieni. Co więcej, zyskuje wiele dodatkowych cech technicznych. Przede wszystkim jest idealnie gładki, co zapobiega pęknięciom, mikrouszodzeniom itp. Również dzięki temu nie przylega do niego brud, więc łatwiej go utrzymać w czystości. Wszystko to sprawia, że polerowanie granitu szczególnie sprawdza się w przypadku elementów wykończenia elewacji, zewnętrznych parapetów okiennych i innych realizacji narażonych na działanie zjawisk atmosferycznych.
Kiedy stosuje się szlifowanie i polerowanie marmuru?
Szlifowanie i polerowanie marmuru pozwala wydobyć jego najżywsze barwy oraz najszlachetniejszy blask. Lśniące tafle pięknie rozjaśniają pomieszczenia, a także doskonale komponują się z nowoczesnymi meblami. Dzięki tym procesom ten piękny, ale stosunkowo delikatny kamień staje się też wytrzymalszy, dlatego sprawdzi się np. jako blat. Polerowanie i szlifowanie marmuru to również świetny sposób na jego renowację.