Ile kosztuje ogrodzenie betonowe

Ile kosztuje ogrodzenie betonowe

8 lipca, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Ogrodzenie wieńczy dzieło, czyli budowę własnego domu. Chcemy, by ładnie się prezentowało, pasowało do całościowej koncepcji posesji i skutecznie ją zabezpieczało. To wiele funkcji, które musi spełniać ogrodzenie, dlatego jego wybór musi być bardzo dokładnie przemyślany, tym bardziej, że będzie służyło przez długi czas.

 

Zarówno supermarkety budowlane, jak i producenci oferują różne rozwiązania pod względem ceny, materiału, wyglądu, łatwości wykonania. Podpowiadamy jak wybrać  to najlepsze, spełniające nasze oczekiwania i potrzeby.

Na co zwrócić przy wyborze ogrodzenia?

Pamiętajmy, że ogrodzenie jest pierwszym elementem, który widzą goście lub przypadkowi przechodnie. To najczęściej na jego podstawie tworzą obraz o posiadłości i jej właścicielach. A więc estetyka jest bardzo ważna. Parkan czy mur muszą stanowić jedność z elewacją lub jej uzupełnienie. Powinny współgrać także z otoczeniem, zwłaszcza z sąsiednimi posesjami.

 

Ogrodzenie zapewnia także bezpieczeństwo, ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz prywatność. Przy ruchliwych ulicach i drogach lepiej sprawdzą się płoty pełne, które będą chronić przed kurzem, hałasem i trochę przed spalinami.

 

Ważnym elementem jest materiał, z którego wykonane jest ogrodzenie. Drewno i metal wymagają okresowej konserwacji i malowania. Beton, cegłę klinkierową wystarczy tylko umyć myjką ciśnieniową.

Rodzaje płotów i parkanów

Najpopularniejsze są ogrodzenia drewniane, metalowe, z kamienia, cegły klinkierowej i betonowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jak zwykle trzeba znaleźć rozwiązanie kompromisowe.

 

Drewniane płoty i panele są bardzo przyjazne dla środowiska i najczęściej pasują do każdego typu posesji, może z wyjątkiem nowoczesnych brył minimalistycznych. Drewno, mimo impregnacji ciśnieniowej, najbardziej narażone jest na działanie czynników zewnętrznych. Najgroźniejsze są wilgoć i szkodniki. To właśnie z tego względu drewno wymaga okresowej impregnacji, zabezpieczenia specjalnymi preparatami przed kornikami i malowania.

 

Płoty metalowe to przede wszystkim płoty ażurowe o lekkiej konstrukcji. Wymagają wykonania fundamentów i podmurówki. Ich niewątpliwą zaletą są duże możliwości aranżacyjne. Wymagają zabezpieczenia przed rdzą i malowania.

 

Ogrodzenia murowane wykonywane są przede wszystkim z kamienia, cegły klinkierowej oraz betonu. To niezwykle trwałe konstrukcje odporne na działanie czynników zewnętrznych. Te z kamienia naturalnego są bardzo drogie, ale zarazem niezwykle trwałe i eleganckie. Parkany murowane są pracochłonne, nie da się ich zamontować w kilka dni, ale efekt końcowy może wynagrodzić trud.

 

Więcej o ogrodzeniach betonowych dowiesz się: https://prusdis.pl/oferta/pomiary-i-badania-termowizyjne

Ogrodzenia betonowe

Ogrodzenia z betonu od wielu lat cieszą się popularnością. Jest jedną z tańszych opcji ogrodzenia, jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, nie wymaga konserwacji. Odpowiednio dobrane doskonale spełni także walory estetyczne.

Panele

To niezwykle popularne i proste w montażu zabezpieczenie własnej posesji. Wystarczy wybrać odpowiedni wzór panelu, przygotować fundament i słupki. Montaż zajmie tylko kilka godzin. Jest to także jedno z najtańszych rozwiązań. Producenci oferują różnorodne wzornictwo, które pozwala dobrać rodzaj zabezpieczenia posesji do potrzeb.

 

Ich wybór jest ogromny. Do wyboru są panele pełne lub ażurowe. Te drugie są znacznie lżejsze i łatwiej można dobrać je do charakteru posesji. Ciekawym rozwiązaniem może być połączenie betonowej konstrukcji z ażurowym wypełnieniem wykonanym z drewna lub metalu. Możliwości aranżacyjne są tu bardzo duże.

Płot z bloczków

To bardzo efektowne rozwiązanie, ale jego wykonanie jest czasochłonne. Bloczki zewnętrznie mogą imitować różne materiały, przede wszystkim kamień ciosany na różne sposoby. Efekt końcowy jest rewelacyjny, ale układanie żmudne i wymaga zalewania bloczków zaprawą.

Ogrodzenie betonowe z bloczków

Płoty z gazonów

To bardzo ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Gazony układa się w kształcie muru, można robić między nimi przerwy, część z nich można wypełnić ziemią i posadzić w nich rośliny.

Inne zastosowanie bloczków i gazonów

Elementy te można dodatkowo wykorzystać w ogrodzie jako elementy dekoracyjne przy ścieżkach, do oddzielenia poszczególnych stref lub jako podparcie skarpy. Możliwości jest znacznie więcej, a wszystko zależy od pomysłowości.

Ile kosztuje ogrodzenie z betonu

Płoty betonowe to jedno z najtańszych rozwiązań zarówno na etapie budowy, jak i później w okresie eksploatacji. Są odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, słońce i deszcz. Nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych, w razie potrzeby wystarczy tylko umyć myjką ciśnieniową. 

 

Koszt ogrodzenia z betonu w dużej mierze zależy od jego rodzaju. W przypadku betonu lanego będzie to ok. 170 zł za mb, płot z bloczków jest o połowę tańszy. Parkan z paneli betonowych to ok. 100 zł za mb. We wszystkich tych wariantach zostały uwzględnione wszystkie koszty materiałów (słupki, śruby, zawiasy), koszt montażu oraz koszt wykonania fundamentów.

 

Ogrodzenia z betonu cieszą się coraz większą popularnością ze względu na niską cenę, dużą wytrzymałość, jest też łatwe i szybkie w montażu. Coraz bogatsze wzornictwo daje duże możliwości aranżacyjne, zwłaszcza w połączeniu z elementami drewnianymi i metalowymi.