Izolacja ścian wewnętrznych
11 lipca, 2019Prace termoizolacyjne w budynkach są przeprowadzane na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wykonanie docieplenia ścian zewnętrznych od wewnątrz, a drugi to izolacja tychże ścian od zewnątrz. Metoda termoizolacji od wewnątrz jest obarczona dużym ryzykiem i problemami z powstawaniem niechcianych mostków cieplnych – często nie ma jednak innej możliwości izolacji termicznej nieruchomości.
Kiedy wykonać izolację ścian od wewnątrz?
Problem najczęściej dotyczy domów już wybudowanych, a zwłaszcza starych, zabytkowych obiektów, których elewacji nie można zmieniać. Jeżeli mieszkamy w budynku, którego nie jesteśmy właścicielami i nie uzyskamy zgody na przeprowadzenie prac izolacyjnych od zewnątrz, to i w tym przypadku zdani jesteśmy na wykonanie termoizolacji od środka.
Problemem, który pojawia się w przypadku izolacji ścian wewnętrznych jest zmniejszenie powierzchni użytkowej mieszkania z racji zastosowanych warstw izolacyjnych. Ponadto ściany izolowane od wewnątrz pozostają narażone na wychładzanie się od zewnątrz, co może doprowadzać do zbierania się wilgoci pomiędzy ociepleniem a ścianą. Problem nie występuje, jeżeli ocieplenie od wewnątrz wykonywane będzie jako dodatkowe, uzupełniające izolację zewnętrzną. Oczywiście w każdym przypadku kluczem do udanej izolacji jest zastosowanie odpowiednich materiałów. Jednak konieczność wykonania termoizolacji od wewnątrz zawęża możliwości wyboru właśnie ze względu na dążenie do jak najmniejszego uszczuplenia powierzchni użytkowej.
Materiały do termoizolacji
Wyróżnić można kilka typów materiałów, które są brane pod uwagę przy ocieplaniu budynków od wewnątrz. Pamiętać jednak trzeba, że niektóre z nich, aby zachowały niski współczynnik przewodzenia ciepła, muszą mieć dość znaczną grubość, co jest bardzo niekorzystne z powodu uszczuplania przez nie powierzchni użytkowej mieszkania.
Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala zachować wymagane właściwości izolacyjne już przy niewielkiej grubości. Są to płyty PIR, które idealnie nadają się właśnie do takich specjalnych zastosowań jest izolacja wewnętrzna. Już przy grubości 40 mm współczynnik przewodzenia ciepła wynosi jedynie 0,020 W/mK. Płyty te zapewniają bardzo dobre odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, wobec czego nie jest konieczne stosowanie dodatkowej paroizolacji. Kolejnym, doskonałym i tańszym rozwiązaniem są płyty EPS z dodatkiem grafitu. Wykonanie termoizolacji za pomocą płyt styropianowych pozwala na zastosowanie dwóch rozwiązań wykończeniowych ścian: można położyć na tak wykonane ocieplenie cienki tynk lub płyty kartonowo-gipsowe, które zaciera się, szlifuje, a następnie maluje.
Izolacja akustyczna
Każdy, kto doświadczył głośnego sąsiedztwa lub chciał się odizolować od świata, wie, jak trudno uzyskać dobrą izolację akustyczną w ścianach pomiędzy pomieszczeniami. Z reguły ścianki takie, oprócz konstrukcji szkieletowych, nie są wygłuszane. W takich przypadkach warto zastosować materiały izolacyjne, które pozwalają na znaczne wygłuszenie odgłosów dochodzących zza ściany. Mowa jest między innymi o płytach styropianowych EPS T, które mogą być użyte jako wypełnienie konstrukcji szkieletowych albo stanowić dodatkową warstwę izolacji akustycznej w budynku. Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu EPS T wynosi 0,045 W/mK, co czyni go doskonałym materiałem chroniącym przed hałasem.
Izolacja ścian budynku od wewnątrz z bardzo małym uszczupleniem powierzchni użytkowej nie jest zabiegiem niemożliwym. Taka modernizacja wymaga jednak większych nakładów finansowych związanych z zakupem odpowiednich materiałów izolacyjnych. Nie warto jednak oszczędzać w tym przypadku i decydować się na tańsze, grubsze rozwiązania, bowiem ich zastosowanie może znacząco pomniejszyć przestrzeń w izolowanych pomieszczeniach. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z produktów oferujących najlepsze właściwości izolacji termicznej i akustycznej. Większy wydatek w tym przypadku przełoży się z pewnością na lepsze i długotrwałe efekty oraz na zwiększenie komfortu życia w mieszkańców.
Szeroką ofertę płyt styropianowych EPS, XPS oraz płyt PIR znaleźć można pod poniższym linkiem, w sklepie Styropianonline.pl. Na stronie skorzystać można również z wygodnego kalkulatora paczek, który pomoże w zamówieniu odpowiedniej ilości wybranego materiału.
Link do sklepu ->https://styropianonline.pl/