Impregnat do drewna – właściwości i zastosowanie

Impregnat do drewna – właściwości i zastosowanie

1 marca, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Impregnacja drewna to sposób na jego wzmocnienie i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Sprawdza się w przypadku drewnianych elementów konstrukcyjnych i mebli ogrodowych, które narażone są na działanie opadów atmosferycznych. Zobacz, jakie właściwości ma impregnat do drewna i postaw na skuteczną ochronę litych desek.

Dlaczego warto stosować impregnat?

Surowe drewno jest podatne na wnikanie wody, promieniowanie słoneczne i działanie czynników biologicznych, takich jak grzyby, pleśnie, a także liczne szkodniki drewna. Jeśli jest pozbawione ochrony i codziennie narażone na oddziaływanie opadów atmosferycznych i innych zagrożeń, bardzo szybko ulega rozpadowi. Kupując meble ogrodowe lub stawiając płot, nie chcemy, by po zaledwie kilku latach całkowicie się rozpadły. W przypadku drewnianych konstrukcji, takich jak słupy czy elementy więźby dachowej, dodatkową kwestią jest bezpieczeństwo – budowla nie może stwarzać zagrożenia dla użytkujących ją osób. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie drewna specjalnym impregnatem. Wysokiej jakości produkty znajdziesz na stronie sklepu Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Impregnaty/c/b2c-impregnaty. Możesz wybrać impregnat gruntujący, ochronno-dekoracyjny lub zalecany do drewna konstrukcyjnego.

Właściwości impregnatu do drewna

Impregnat do drewna jest preparatem, który głęboko wnika w strukturę drewna i tworzy powłokę, która zabezpiecza materiał przed wnikaniem wody. Chroni nie tylko przed wilgocią, opadami atmosferycznymi i promieniowaniem UV, lecz także czynnikami biologicznymi takimi jak: glony, grzyby pleśniowe i sinizna. Każdy z nich może prowadzić do szybkiego uszkodzenia elementów konstrukcyjnych wykonanych z litych desek. Impregnat pomaga zapobiegać niepotrzebnym uszkodzeniom i wynikającym z nich stratom. Sprawdzi się zarówno wewnątrz budynków, jak i w ogrodzie czy do zabezpieczenia elementów konstrukcyjnych dachu, ogrodzenia, altany lub pergoli.

Kolorowe i bezbarwne impregnaty do drewna

Jeśli chcesz zachować naturalny odcień desek, wybierz bezbarwny impregnat do drewna. Preparat może jedynie lekko przyciemnić drewno, jednak nie zmieni całkowicie jego koloru. Za pomocą impregnatów ochronno-dekoracyjnych można nadać deskom wybrany kolor. Dostępnych jest wiele odcieni brązu, dzięki którym w prosty sposób nadasz sosnowej balustradzie głęboki odcień mahoniu lub palisandru. Pamiętaj, że producenci zalecają zastosowanie najpierw warstwy bezbarwnego impregnatu gruntującego, a dopiero potem malowanie impregnatem ochronno-dekoracyjnym. Takie połączenie to gwarancja skutecznej ochrony, trwającej nawet 6 lat.

Warto zauważyć, że dobrej jakości produkty nie tylko chronią deski przed opadami, ale także wzmacniają ich strukturę. Istnieją specjalne impregnaty do drewna konstrukcyjnego, które mają za zadanie skuteczne wzmocnienie elementów więźby dachowej i innych konstrukcji. Preparat jest niewymywalny i nie powoduje korozji metalowych elementów. Dostępny jest w formie koncentratu. Szczegółowe zalecenia dotyczące stosowania znajdują się w karcie technicznej produktu.