Inteligentny dom, czyli jak można zarządzać domem ze smartfona

Inteligentny dom, czyli jak można zarządzać domem ze smartfona

22 listopada, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Inteligentny dom to już od kilku lat nie wizja znana z filmów i seriali, a rzeczywistość. Taka technologia zwiększa komfort przebywania w budynku, a także daje szansę na nadzór urządzeń – nawet będąc poza nim. O tym, co to jest inteligentny dom oraz do czego go możesz wykorzystać, dowiesz się z tego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Co to jest inteligentny dom?

Pojęcie inteligentny dom to tak naprawdę wykorzystanie najnowszych technologii umożliwiających zarządzanie budynkiem. Składają się na nią urządzenia, czujniki, a także jednostka sterująca, z którą wcześniej wymienione elementy się kontaktują. Centralka przekazuje dalej informacje, np. do interfejsu webowego lub aplikacji mobilnej. Tym samym możliwe jest stałe nadzorowanie urządzeń, czyli ich stanu pracy, a także wielu innych informacji.

Jak można stworzyć inteligentny dom?

Możliwości stworzenia inteligentnego domu jest całkiem sporo. Niegdyś najbardziej popularnym, ale zarazem najdroższym sposobem, było wykorzystanie systemów kablowych. To rozwiązanie mogło być realizowane w trakcie budowy domu lub podczas remontu. Wymagało bowiem pociągnięcia kilometrów przewodów. Te czasy już dawno są za nami. Co prawda nadal można wykorzystywać takie technologie, ale coraz więcej osób stawia jednak na połączenia bezprzewodowe.

Rozwój technologii sprawił, że na rynku pojawiło się wielu producentów systemów inteligentnego domu, którzy wykorzystują połączenia bezprzewodowe. Mogą być one realizowane za pomocą znanego WiFi, Bluetooth, ale także Zigbee oraz Z-Wave. Szczególnie te pierwsze trzy są w ostatnich miesiącach bardzo popularne. Dlaczego? Z uwagi na dostępność oraz niską cenę. Niektóre urządzenia można kupić już za ok. 30 – 50 zł. Nie trzeba do nich nawet centralki – korzystają z połączenia z chmurą. Bardziej rozbudowane systemy wymagają już urządzenia, które będzie dla nich bramką, ale koszt tutaj wzrasta nieznacznie.

Do czego można wykorzystać system inteligentnego domu?

Stworzony w budynku system inteligentnego domu daje wiele możliwości. Nawet, kiedy wybór padnie na najtańsze rozwiązanie. Poniżej znajdują się przykładowe sytuacje, w których można wykorzystać system inteligentnego domu.

Sterowanie oświetleniem

Podstawą każdego systemu inteligentnego domu, nawet najprostszego, jest możliwość sterowania oświetleniem. W wielu przypadkach można nim zarządzać zarówno z poziomu aplikacji mobilnej, jak i tradycyjnego włącznika. Szczególnie wykorzystanie smartfona do tego celu jest bardzo wygodne. Najczęściej jest on stałym towarzyszem, nawet podczas poruszania się po domu. Zamiast zatem wstawać z łóżka, aby wyłączyć górne oświetlenie, czy też lampę, można skorzystać z aplikacji mobilnej.

Sterowanie urządzeniami elektrycznymi

Drugą istotnym aspektem, do którego można wykorzystać system inteligentnego domu, jest sterowanie urządzeniami elektrycznymi. Możliwe są tutaj różne warianty – w zależności od posiadanego sprzętu. Bywa, że są one ograniczone, zatem poprzez system inteligentnego domu można dostarczać im energię elektryczną lub ją odcinać. Kiedy sprzęty są bardziej zaawansowane, mogą być sprzężone w większym zakresie z systemem inteligentnego domu. Wtedy dają szansę na wykonanie większej ilości operacji z poziomu smartfona.

Podgląd z kamer

W wielu przypadkach system inteligentnego domu zastępuje inne rozproszone rozwiązania. Przykładem mogą być kamery do wideorejestracji, czy też najzwyklejsze modele WiFi. W obydwu przypadkach podgląd na żywo możliwy jest w aplikacji mobilnej systemu inteligentnego domu – w zależności od rodzaju sprzętu oraz samego rozwiązania IoT.

Tworzenie automatyzacji

Jedną z korzyści zastosowania systemu inteligentnego domu jest tworzenie automatyzacji. To tzw. scenariusze, które są wykonywane po zaobserwowaniu przez czujniki określonego działania lub ustawieniu w zależności od pory dnia. Automatyzacje mogą wykonywać wiele czynności za użytkownika systemu. Jednym z najlepszych przykładów jest funkcjonowanie rolet wewnętrznych. Jeden ze scenariuszy może je stopniowo opuszczać, gdy za oknem będzie się ściemniać. Drugi zaś może je podnosić, gdy będzie poranek. Inną z automatyzacji może być wyłączanie światła, czy też urządzeń elektrycznych o danej godzinie lub po opuszczeniu domu.

Podsumowanie

Wykorzystanie systemu inteligentnego domu w budynku jest coraz częstsze. To możliwe z uwagi na pojawiające się coraz ciekawsze urządzenia, a także ich koszt. System inteligentnego domu można zastosować m.in. do sterowania oświetleniem, sprzętami, a także do tworzenia automatyzacji. Takie rozwiązanie zwiększa komfort oraz wygodę zamieszkiwania w domu.