Jadalnia w stylu scandi – czego nie może w niej zabraknąć?
31 marca, 2020Jadalnia w stylu scandi jest jasna i ciepła, urządzona oszczędnie, a jednak funkcjonalna i wygodna. Czego nie może w niej zabraknąć? Zobacz nasze inspiracje i zaaranżuj jadalnię w bezpretensjonalnym stylu skandynawskim.
Przytulność w jasnej gamie barw
Styl skandynawski jest kojarzony przede wszystkim z bielą, jednak w przeciwieństwie do minimalizmu nie preferuje monochromatycznych kompozycji. Dlatego też w jadalni w stylu scandi biały kolor łączy się z pogodnymi, żywymi barwami, takimi jak słoneczna żółć (pobudza apetyt), trawiasta zieleń (redukuje stres), soczysty oranż (dodaje energii) czy subtelny błękit (ułatwia relaks). Jeśli pomieszczenie jest małe, trzymajmy się pastelowej palety barw, a żywe odcienie tonujmy gołębią szarością. Na większym metrażu możemy pobawić się w color blocking. Ściana podzielona na pół, u góry biała, u dołu granatowa, albo wyłożona tapetą z kolorowym geometrycznym wzorem? To świetny pomysł! Elementem obowiązkowym jest także podłoga z jasnego drewna – dąb sonoma bądź deski pomalowane na biało sprawdzą się idealnie.
Meble funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu
Styl scandi wprowadził do polskich domów modę na zestawianie jasnego drewna z bielą. Warto wykorzystać ten trend, wybierając meble kuchenne i meble do jadalni. Jeśli mamy kuchnię połączoną z jadalnią, zdecydujmy się na komplet szafek z frontami lakierowanymi na biało. Aranżacji dodadzą ciepła wstawki z drewna dębowego. Mogą to być dekoracyjne listwy albo otwarte półki na przyprawy i najpotrzebniejsze akcesoria. Do takiego kompletu kuchennego z łatwością dopasujemy stół i krzesła.
Styl scandi kocha nieskomplikowane kształty, kąty proste i ażurowe elementy. Biały fotel patyczak stanowi znakomite uzupełnienie wystroju jadalni w duchu skandynawskim: pozornie surowy w formie wprowadza do wnętrza swojski, przytulny klimat, ponieważ kojarzy się z tradycyjnymi krzesłami o szczebelkowych oparciach. Jeśli wygodniejsze są dla nas modele z wysokimi oparciami, idealnie sprawdzą się takie na prostych drewnianych stelażach pomalowanych na biało. Nieco bardziej wyszukany design, wciąż wpisujący się jednak w zasady stylu scandi, mają krzesła do jadalni o oparciach z listwami krzyżowymi. Tapicerowane siedziska zapewniają wygodę użytkowania i zachęcają, by posiedzieć przy stole trochę dłużej. To właśnie ten mebel odgrywa główną rolę w aranżacji: duży, solidny, prostokątny, stabilnie osadzony na grubych nogach. Może być wykonany w całości z dębowego drewna albo mieć jedynie drewniany blat, a nogi polakierowane na biało
Światło dopełnieniem aranżacji w stylu scandi
Jasne kolory, dominujące w aranżacjach w stylu scandi, mają wprowadzać nas w dobry nastrój. Podobną rolę odgrywa światło – w cenie jest zarówno oświetlenie naturalne, jak i sztuczne. W jadalni nie może zabraknąć lamp rozsiewających delikatny blask. Rozmieśćmy je w kilku miejscach i koniecznie zadbajmy o ciepłą barwę światła. Białe meble w połączeniu z silnym zimnym światłem pochodzącym z pojedynczego źródła stworzą wrażenie chirurgicznej sterylności – tego chcemy uniknąć. Wybierzmy dużą wiszącą lampę z ażurowym abażurem, najlepiej z drewnianymi lub bambusowymi elementami, a do tego pasujące kinkiety. Mogą mieć klasyczne białe klosze w formie dzwonu albo szerokiego walca.
Klimatyczne dodatki w duchu scandi
Styl skandynawski jest minimalistyczny w formie, ale lubi dekoracje i akcesoria, które budują przytulny klimat. W jadalni utrzymanej w oszczędnej jasnej kolorystyce można położyć dywan z geometrycznym wzorem kół lub rombów, model z wyraźnym splotem i frędzlami albo wdzięczny wielobarwny pasiasty chodnik. Pudełka na drobiazgi z wikliny, organizery z materiału, kilka metalowych świeczników na tealighty i prosty szklany wazon to kolejne obowiązkowe elementy wystroju. Jadalnia w stylu scandi nie obejdzie się również bez roślin – żywych lub sztucznych. Dorodna monstera, zamiokulkas albo filodendron, kilka okazów hoji czy sansewierii – naturalna zieleń ożywi przestrzeń i nada ostateczny szlif skandynawskiej aranżacji.