Jak często wymieniać filtry w swoich maszynach?

Jak często wymieniać filtry w swoich maszynach?

24 listopada, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Posiadając duży dom z ogrodem lub ziemią, wiele osób decyduje się na zorganizowanie własnego gospodarstwa domowego, które będzie w zamierzeniu przynosiło jak największe dochody. Pracując w polu, niejednokrotnie będziesz zdawać się na pomoc przeróżnych maszyn rolniczych, które umilą i usprawnią wykonywanie wszelkich obowiązków. Jednak co robić, aby zadbać jak najlepiej o swój sprzęt oraz jak często wymieniać niezbędne filtry?

Rola filtrów w maszynach

Znajdują się nie tylko w maszynach rolniczych – w każdym silniku spalinowym montowane są filtry, aby polepszyć jego pracę. Są to niezbędne elementy, które wymagają wiele uwagi od właściciela, ponieważ bardzo ważne są wszystkie regularne przeglądy oraz wymiana części. W trakcie przeglądów zleca się bardzo często sprawdzanie wszystkie części, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, dlatego nie bez powodu warto stosować jednak markowe i oryginalne części. Wysokiej jakości filtry od sprawdzonych producentów dają Ci pewność, że wszystkie układy będą działały lepiej, a dodatkowo wydłużą żywotność całej maszyny.

Wyróżniamy wiele rodzajów filtrów, które mają szeroką gamę zastosowań. Najbardziej podstawowe są filtry paliwa, które najczęściej wykorzystywane są w ciągnikach i kombajnach. Ich najważniejszym zadaniem jest oczyszczanie oleju napędowego lub benzyny, które następnie wpływają do dalszych części układu. Powinien być dostosowany do konkretnej maszyny, a wybierając go, zawsze zwracaj uwagę na parametry, takie jak: średnica gwintu przyłącza wejścia i wyjścia.

Kolejnym filtrem, który odgrywa bardzo dużą rolę w układzie silnika wszystkich maszyn, jest filtr powietrza. Znajdziesz go nawet w kosiarkach ogrodowych. Jego głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza z wszelkich zanieczyszczeń, pyłów i paprochów. Jego prawidłowa praca jest istotna, ponieważ czyste powietrze jest niezwykle ważne do prawidłowej pracy napędu. Są zwykle dostępne w dwóch wersjach – mokrej oraz suchej.

Filtry oleju oraz hydrauliczne są mocno niedoceniane, a także pełnią bardzo ważną rolę w oczyszczaniu wszystkich substancji dostających się do napędu całego silnika. Filtr oleju odpowiada za wydajne czyszczenie oleju napędowego, który jest pompowany do wnętrza silnika. Chroni on cały układ paliwowy w maszynie przed dostawaniem wszelkich nieczystości mogących uszkodzić wnętrze silnika. Podobnie sytuacja ma się z filtrami hydraulicznymi, jednak one skupiają się na właściwym oczyszczaniu cieczy roboczej z wszelkich związków chemicznych, wody, produktów utleniania. Mają swoje zastosowanie w skrzyni biegów oraz wszystkich systemach wspomagania wykorzystujących olej.

Kiedy należy wymienić filtr?

Wymiana jest niezwykle istotna, zwłaszcza kiedy maszyna nam daje znaki, że jakaś część przestaje prawidłowo funkcjonować. Aby uniknąć niechcianej katastrofy, musisz się decydować na regularne przeglądy, które będą wykazywały wszelkie nieprawidłowości. Z tego powodu niezbędne jest pilnowanie wizyt u mechanika, który wyłapie nawet najmniejsze błędy. Wszystko zależy od intensywności eksploatacji, jakiej poddajesz całą maszynę. Zwracaj uwagę na wszystkie sygnały, które mogą świadczyć o potrzebie wymiany filtra na nowe. Niektóre należy wymieniać dwa razy w roku, a niektóre mają swoją pulę zużycia, których, jako właściciel musisz pilnować.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla Ciebie pomocny i będziesz stale czerpać przyjemność z pracy w swoim gospodarstwie. Życzymy powodzenia!