Jak dbać o czystość wody w basenie?

Jak dbać o czystość wody w basenie?

2 kwietnia, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Utrzymywanie basenu wielkogabarytowego w ogrodzie wymaga korzystania ze specjalistycznego sprzętu czyszczącego wodę. Zamiast wymieniać wodę, należy ją filtrować. Poniżej przyjrzymy się sposobom czyszczenia wody w dużych basenach ogrodowych!
Ciągła wymiana hektolitrów wody jest nieekologiczna i finansowo nieopłacalna. Znacznie bardziej uzasadnione ekonomicznie jest zainstalowanie specjalnych filtrów do wody. Są to filtry piaskowe, które przepompowują zawartość basenu, zatrzymując w sobie zanieczyszczenia z zewnątrz (paprochy nawiewane z wiatrem), jak i zawiesinę, która narasta w miarę upływ czasu w wodzie wskutek naturalnych procesów biologicznych.

Skimmer i chlor

Przydatny będzie tutaj przede wszystkim skimmer, czyli urządzenie utrzymujące się na powierzchni wody, zasysające największe zanieczyszczenia opadające na taflę. Takie urządzenie wyłapuje duże zanieczyszczenia, ale nie powoduje uzdatniania wody. Chemiczne oczyszczanie wody odbywa się raczej przez używanie chloru. W miejskich pływalniach instaluje się specjalne dozowniki z chlorem, który jest substancją skuteczną i jednocześnie tanią. W przydomowych basenach świetnie sprawdzają się tabletki z chlorem, które działają na mniejszą skalę, jednak jak najbardziej wystarczają do utrzymywania dobrej przejrzystości oraz chemicznej czystości wody. Chlor działa nie tylko antybakteryjnie, ale też wiąże w sobie żelazo, magnez, czy miedź, które w szybkim tempie doprowadzają wodę basenową do ruiny. Dzięki ciągłemu stosowaniu, woda nabiera estetycznego i dobrze wszystkim kojarzącego się niebieskiego zabarwienia.

Odkurzacze basenowe

Poza filtrowaniem wody przez urządzenia z pompą oraz poza chlorowaniem wody, poleca się stosowanie odkurzacza wodnego. Jest to mini odkurzacz, który szoruje dno i ścianki basenu. Urządzenie podłącza się do pompy wody i porusza się samodzielnie po wnętrzu basenu. Należy podłączyć je do prądu oraz wpuścić do basenu jedynie na czas, kiedy nikt nie znajduje się w środku. Odkurzacze wodne zasysają wodę, filtrują ją i zatrzymują na filtrach zanieczyszczenia.

Pokrywy basenowe i okresowa wymiana części wody

Woda w basenie będzie czystsza, jeśli będziemy pamiętali o regularnym zasłanianiu tafli wody na noc. Producenci basenów ogrodowych proponują nam specjalne pokrywy basenowe , którymi można nakrywać basen. Maty dopasowane są swoim kształtem do wymiarów basenu. Dodatkowo, zaleca się codzienną wymianę choć części wody. Codzienna kąpiel powoduje, że wody w basenie ubywa (bo się rozchlapuje). Zdarza się też, że potrzebujemy odstanej wody do podlewania roślin w ogrodzie. Warto wykorzystać tę z basenu, a to co z niego wypompujemy, uzupełnić świeżą cieczą, wprost z systemu wodociągowego.