Jak dobrać poduszki do salonu – 5 pomysłów na osiągnięcie zaskakującego efektu

Jak dobrać poduszki do salonu – 5 pomysłów na osiągnięcie zaskakującego efektu

22 lutego, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Wystrój pomieszczenia to nie tylko duże meble, ale również interesujące drobiazgi, które mają duży wpływ na charakter miejsca, w którym się znajdują. Na przykład sporą popularnością cieszą się poduszki dekoracyjne, dla których odpowiednim miejscem jest nie tylko – jak mogłoby się wydawać – sypialnia, ale również inne pomieszczenia w gospodarstwie domowym. Duży wybór kolorów i wzorów powoduje, iż bez problemu można je dopasować na przykład do salonu czy jadalni. Można je stosować zarówno pojedynczo, jak i tworzyć różnokolorowe kompozycje, uzupełniające klimat i charakter pomieszczenia. Te małe, niepozorne przedmioty mogą zmienić styl domostwa, dzięki czemu twoje gospodarstwo domowe nabierze zupełnie innego wyglądu. Wypróbuj różne wzory, by przekonać się, jaki z nich odpowiada ci najbardziej. Wybierz materiał, którego dotyk sprawia ci przyjemność. Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie https://www.sfmeble.pl/

 

1. Rozmiar poduszki dekoracyjnej

2. Kształt poduszki ozdobnej

3. Materiał poduszki dekoracyjnej

4. Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?

5. Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

 

Rozmiar poduszki dekoracyjnej

 

Odpowiedni dobór rozmiaru lub rozmiarów poduszek dekoracyjnych pozwala na uzyskanie ciekawych efektów. Można oczywiście wyposażyć pomieszczenie w poduszki tylko jednego, najpopularniejszego rozmiaru, czyli 45×45 centymetrów, jednak stopniowanie wielkości będzie znacznie ciekawsze. Dobrym pomysłem jest dobranie nieco większych (o boku 60 lub 70 centymetrów) i nieco mniejszych (maksymalnie 40 centymetrów) rozmiarów tak, aby główny wystrój stanowiły te średnie, a reszta była tylko dodatkiem do kompozycji. Jest tu też miejsce na poeksperymentowanie z kolorem – jedna barwa wszystkich poduszek może sprawiać wrażenie monotonii, ale już stopniowanie lub zastosowanie różnych, ale uzupełniających się kolorów przyniesie zaskakujący efekt. Do sof z niskim oparciem (lub na fotele) warto dobrać mniejsze rozmiary, średnie lepiej będą pasowały do sof klasycznych, trzyosobowych.

 

Kształt poduszki ozdobnej

 

Najbardziej popularne i najczęściej stosowane są poduszki kwadratowe. Poza walorami estetycznymi kształt ten ma również zastosowanie praktyczne – doskonale nadaje się do wygodnego siedzenia. Chętnie wykorzystywane są również poduszki o kształcie prostokątnym, pozwalające na wygodne podparcie dolnej części pleców lub odcinka szyjnego. Połączenie nietypowego wyglądu a jednocześnie dużego komfortu podczas użytkowania zapewnią okrągłe kształty. Poduszki w formie wałków dobrze komponują się ze skórzanymi kanapami, gdyż oprócz dobrego podparcia ciała nie ześlizgują się ze śliskiej powierzchni. Oczywiście nietypowych kształtów do wyboru jest mnóstwo – sporo osób posiada w domu poduszki dekoracyjne w kształcie supła, stanowiące niecodzienne, przyciągające wzrok uzupełnienie wystroju pomieszczenia.

 

Materiał poduszki dekoracyjnej

 

Poduszki dekoracyjne mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Warto się upewnić, iż niezależnie od gatunku produkty, z jakich je wykonano powinny charakteryzować się dużą grubością, powyżej 200 gramów na metr kwadratowy. Spore wrażenie z pewnością sprawią na gościach poduszki wykonane z aksamitu – jest to materiał puszysty i bardzo efektownie wyglądający, jednak wymagający dokładnego czyszczenia. Równie efektowne są jedwabie, błyszczące i bardzo gładkie, a jednocześnie wyjątkowo wytrzymałe. Jednak jedwab jest tkaniną bardzo drogą, choć zdecydowanie wartą swojej ceny. Najczęściej można spotkać poduszki bawełniane, lniane lub satynowe. Czasami do produkcji wykorzystuje się poliester, który jest bardzo tani w produkcji, jednak jego słabą jakość bardzo łato wyczuć. Warto również pamiętać o tym, by wypełnienie było łatwo wyjmowane – zaszyte na stałe znacznie utrudnia pielęgnację poduszek.

 

Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?

 

Poduszki dekoracyjne zachwycają wiele osób, jednak ich nadmiar zamiast wspierać kompozycję i aranżację pomieszczenia, zakłóca ją, powodując karykaturalny niekiedy efekt. Ilość poduszek powinno dobierać się w stosunku do wielkości mebla, na którym będą umieszczone. Optymalną liczba dla klasycznych, trzyosobowych kanap jest sześć albo siedem poduszek (w zależności od rozmiaru). Dzięki temu zachowujemy efektowny wygląd, a jednocześnie sofa jest w pełni funkcjonalna i wygodna. Do udekorowania mniejszych mebli czasem wystarczą dwie, maksymalnie cztery sztuki – ogólnie należy przyjąć zasadę, że „mniej” jest znacznie korzystniejsze dla wyglądu niż „za dużo”.

 

Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

 

Symetryczny układ wcale nie jest jedynym rozwiązaniem. Można poeksperymentować z asymetrią lub nietypowym ułożeniem, odpowiednio dobierając wzory (na przykład duży z drobnym) czy kształty. Ciekawym pomysłem jest również mieszanie poduszek całkowicie gładkich z wzorzystymi, jednocześnie pamiętając o zasadzie, iż większe egzemplarze powinny być położone za tymi mniejszymi. Dzięki temu każda ze sztuk zostanie odpowiednio wyeksponowana, a cała kompozycja nabierze wyrazistości. I pamiętaj, iż czasami warto zastosować własne pomysły, by osiągnąć zaskakujący, autorski efekt.