Jak mierzyć rolety?

Jak mierzyć rolety?

8 czerwca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Rolety już od wielu lat zastępuje stare i poczciwe żaluzje, które jeszcze gdzieniegdzie można spotkać w oknach. Owszem, są one montowane na zamówienie klienta, jednak w dzisiejszych czasach znacznie większą popularnością cieszą się rolety. Przede wszystkim lepiej się prezentują, są wygodniejsze w obsłudze, a ponadto można je dopasować do aranżacji wnętrza.

(Rolety – https://domar.pl/kategorie/drzwi-okna-rolety/ )

Montaż rolet nie należy do skomplikowanych, jednak należy umiejętnie wybrać ich rozmiar, aby nie wadziły o klamki okien lub nie były za krótkie. Jak to zrobić?

Rolety okienne – jak je mierzyć?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka jasna i oczywista, jakby się mogło wydawać, bardzo dużo zależy bowiem od tego, jaki jest to rodzaj rolety. Inaczej mierzy się ścienną, inaczej okienną, a jeszcze inaczej roletę dzień noc, które są jednymi z najpopularniejszych na rynku. Mierzenie rolet to nic innego jak pobranie odpowiednich wymiarów z szyb, ramy okiennej oraz wnęki.

Po wpisaniu wymiarów do każdego z nich należy dodać wartości liczbowe, na takiej zasadzie, aby tkanina zasłaniała tylko szybę, a nie ramę okienną i klamkę. W przypadku rolet ściennych należy dodać taką wartość liczbową, aby materiał lekko zachodził za wnękę okienną.

Jak mierzyć rolety dzień i noc?

Mierzenie rolet dzień i noc nieco się różni od rolet okiennych i ściennych. Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią szerokość materiału. W pierwszej kolejności mierzy się więc szerokość szyby okiennej. Następnie do otrzymanej wartości dodaje się od trzech do sześciu centymetrów. Ma to na celu odpowiednie dobranie szerokości tak, aby materiał lekko wychodził poza szybę, ale jednocześnie nie wadził o klamkę.

Kolejnym ważnym elementem jest długość rolety dzień i noc. W pierwszej kolejności należy zmierzyć całą długość skrzydła okna. Zazwyczaj w ofertach producentów są uniwersalne rozmiary długości rolet. Dzięki temu można wybrać nawet dłuższy model, ale po prostu nie rozwijać go do końca. Większy problem z pewnością by był, gdyby roleta była za krótka.

Jak nie powinno się kupować rolet?

Niekiedy można spotkać się z przypadkiem, kiedy roleta nie pasuje do okna. Przyczyn tego zdarzenia może być kilka, ale istnieją trzy główne czynniki, wpływające na to, że zakup z pewnością będzie nieudany. Pierwszym z nich jest kupno rolet bez ich mierzenia. Bez dokładnego pobrania wymiarów ciężko jest bowiem dopasować je tak, aby idealnie wisiały. Niestety większość osób albo nie robi tego wcale, albo robi to po prostu źle, pobierając tylko dwa wymiary.

Kolejnym powodem tego, że rolety nie pasują do okien, jest pomiar według złej instrukcji. Powinno się je mierzyć zgodnie z informacjami zawartymi w opakowaniu do danego modelu. Nie ma więc możliwości stosowania uniwersalnych metod, czy jednej i tej samej skali. Jaśniej pisząc, chcąc zamontować roletę dzień i noc, należy pobrać wymiary zgodnie z instrukcją dla rolet dzień i noc, natomiast w przypadku ściennych, zastosować się do instrukcji od rolet ściennych.

Zbyt długie rolety są niekiedy udręką, ale z reguły nie jest to problem, który jest mocno uciążliwy. Dzięki nowoczesnym mechanizmom można kupować rolety dłuższe niż rozmiar skrzydła. Wystarczy po prostu nie rozwijać rolet do końca. Jeśli jednak mechanizm ulegnie awarii, trzeba się liczyć z tym, że okno nie będzie tylko cały czas zasłonięte, ale nadmiar materiału będzie zalegał na parapecie, co będzie skutkowało nieestetycznym wyglądem.