Kuchnia – otwarta czy zamknięta?

Kuchnia – otwarta czy zamknięta?

3 czerwca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Kuchnia to serce każdego domu. Tu przygotowujemy posiłki. Tu często je jemy. Tu w końcu spotykamy się z rodziną a bywa, że również z przyjaciółmi.

Przy urządzaniu kuchni  musimy podjąć wiele decyzji. Musimy wybrać sprzęt kuchenny – małe i duże AGD. Ważny jest również kolor glazury i terakoty. Czeka nas również decyzja o tym, jakie meble staną w kuchni – klasyczne czy nowoczesne, w kolorze drewna czy z frontami lakierowanymi na któryś z modnych kolorów: zielony, czerwony, biały lub niebieski. Ale podstawowa kwestia jest taka, czy nasza kuchnia będzie zamknięta czy otwarta.

Otwarta kuchnia idealna do małego mieszkania

Jeśli mamy małe mieszkanie, powinniśmy wykorzystać różne triki aranżacyjne, aby optycznie je powiększyć. Jednym z takich rozwiązań jest kuchnia otwarta. Da nam to wrażenie przestrzeni i pozwoli na jak najbardziej optymalne i funkcjonalne zaaranżowanie mieszkania. To także doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących gotować czy piec, które jednocześnie z różnych powodów  muszą kontrolować to, co dzieje się w pozostałych pomieszczeniach. Rozwiązanie takie doceniają zwłaszcza matki z małymi dziećmi, które mogą mieć na oku swoje pociechy, równocześnie mając na oku obiad.  Jak w takiej aranżacji odgrodzić pokój od kuchni? Na przykład stawiając pomiędzy nimi stół. Granicę może też wyznaczyć barek, kuchenna wyspa, dodatkowy blat roboczy, szafki czy szuflady do przechowywania kuchennych akcesoriów.

Przeczytaj także: Kuchnia w stylu francuskim

Kuchnia zamknięta sprawdzi się w dużych mieszkaniach

Kuchnia zamknięta to rozwiązanie dla tych, którzy dysponują odpowiednio dużym pomieszczeniem, które mogą zamknąć, nie ryzykując, że w ten sposób powstanie przestrzeń zbyt mała do tego, aby można w niej było swobodnie poruszać się podczas zwykłych kuchennych czynności. Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Przede wszystkim w razie potrzeby zamykamy jednym ruchem ręki cały kuchenny bałagan. To ważne, jeśli nie możemy lub nie lubimy od razu po posiłku zabierać się do sprzątania. Nie są też problemem zapachy, które przy kuchni otwartej rozchodzą się swobodnie na resztę pomieszczeń.  Aromat ciasta jest przyjemny, ale gorzej już z bigosem czy kalafiorem. Ale kuchnia zamknięta ma również wady. Największą z nich bywa. Inne wady to wyobcowanie z życia rodzinnego osoby, która zajmuje się przygotowywaniem posiłku. Gdy kuchnia jest na tyle mała, że nie udaje się w niej oddzielić kącika jadalnego – niedogodnością jest także to, że podczas serwowania posiłków trzeba pokonywać z talerzami czasami sporą odległość.

Wariant pośredni między kuchnią otwartą i zamkniętą

A co jeżeli nie możemy się zdecydować na to, jaki wariant kuchni chcielibyśmy mieć w swoim domu czy mieszkaniu? W takim przypadku wiele zależy od aranżacji kuchni, możemy zastosować wariant pośredni. Jeśli zamontujemy przesuwane drzwi, to zależnie od potrzeb będziemy mogli mieć kuchnię otwartą lub zamkniętą. Takie drzwi mogą się zsuwać w formie harmonijki albo w całości przesuwać na ścianę. W sklepach z wyposażeniem wnętrz są również zasłonki z pleksi, które mogą zastąpić drzwi.

Warto przemyśleć wybór wariantu kuchni. Od tego zależy nasz późniejszy komfort i logistyka domowych czynności. Właściwy wybór nam ją na pewno ułatwi.

Materiał powstał we współpracy z portalem GetHome.pl