Jak ogrodzić swoją posesję?
31 maja, 2022Obecność ogrodzenia zapewnia nam spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego jeśli mieszkamy np. w domu jednorodzinnym, działkę odgradzamy płotem. Zapraszamy do porównania produktów, które pomogą nam skutecznie odgrodzić się od sąsiadów czy nieproszonych gości.
Ogrodzenie spotkamy zarówno na niewielkim tarasie, jak i w przypadku przestronnych ogrodów. W ten trwały sposób zaznaczmy granice naszej posesji, zapewniając sobie prywatność, której potrzebuje każdy z nas. Jaki rodzaj ogrodzeń będzie optymalnym rozwiązaniem dla ciebie? Poznaj kilka popularnych propozycji, które znajdziesz w niemal każdym sklepie. Sprawdź, czym najlepiej odgrodzić swój teren.
Płot drewniany – estetyczne panele w stylu retro
Jednym z głównych trendów dotyczących budownictwa oraz urządzania jest powrót do naturalnych produktów, które nie wpływają niekorzystanie na środowisko naturalne. Takim rozwiązaniem są m.in. płoty drewniane. Osadzone na słupkach drewnianych płoty to przyjazne naturze sposoby ogrodzenia się od sąsiadów. Wykonany z naturalnych komponentów płot drewniany nie odbiega wytrzymałością innym materiałom, z jakich wykonywane są płoty ogrodowe. Drewniane płoty osłonowe są też niezwykle skuteczne pod względem ochrony przed wiatrem. Wszystko sprowadza się do odpowiedniego ustawienia sztachet, z których wykonane są płoty drewniane. Te naturalne produkty sprawdzają się zarówno w ogrodzie, jak i jako wystrój na balkon lub taras. Ogrodzenia drewniane nadają otoczeniu sielskiego charakteru i naturalnego wyglądu. Płoty drewniane to znakomity sposób na połączenie nowoczesnego wyglądu np. elewacji domu z nieco rustykalnym stylem płotów drewnianych. Takiemu ogrodzeniu trudno odmówić uroku, a wygląd całości przywodzi na myśl urokliwy, wiejski styl.
Możliwości, jakie oferują płoty drewniane
Płot wykonany z drewna to nie tylko jednoznaczne skojarzenia z wiejskim krajobrazem. Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju wykończenia drewna. Już sam fakt, jaki wybrany kolor pokryje sztachety, wpływa na charakter całego płotu. Płoty do ogródka mogą być pomalowane w dowolnym kolorze lub przywodzić na myśl bardziej nieoczywiste skojarzenia, jak np. kamień. Zresztą połączenie tego materiału z drewnem to również klasyczny duet, który łączy dwie funkcje: wizualną i praktyczną. Jeśli chodzi o funkcję użytkową, materiał, jakim jest drewno, skutecznie zasłoni nasze podwórko, a ponadto szczelny płot ma stanowi też dobrą izolację akustyczną. Kolejnym atutem jest waga. Jeżeli zdecydujemy się na lekkie drewno, jak np. sosna, furtka czy brama nie będą wymagać dużej siły przy otwieraniu i zamykaniu. Tego typu gatunek drewna to również idealny sposób na ciekawe wykończenie balkonu. Sosnowe sztachety ważą niewiele, wobec czego idealnie nadają się do wykonania z nich efektownej palisady.
Jeśli chodzi o wygląd, drewno pełni rolę naturalnego elementu naszego otoczenia. Można przecież pozostawić płot w naturalnym kolorze, zabezpieczając go jedynie specjalnymi środkami konserwującymi. Pod względem estetycznym, płoty drewniane znakomicie komponują się z pozostałymi elementami ogrodowego wystroju. Chodzi tu przede wszystkim o meble do wypoczynku czy drewniane pergole. Całość można pomalować w jednym kolorze, nadając całemu otoczeniu harmonii. Wybór płotu drewnianego to również łatwy sposób na spójną kompozycję w ogrodzie. Większość produktów ogrodniczych dostępnych w marketach budowlanych wykonana jest z drewna. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni gatunek drewna lub wybrać jednolitą kolorystykę. Ten efekt można uzyskać także poprzez wybór jednego oleju do drewna dla wszystkich mebli zewnętrznych. Wtedy zarówno płot, jak i pozostałe elementy, będą tworzyć harmonijną całość.
Wymagania, jakie ma płot drewniany
Piękny gatunek drewna, ciekawy styl i solidne wykończenie mogą stworzyć płot naszych marzeń. Jednak wykorzystanie naturalnych elementów ma też swoją cenę. Drewno, bez względu czy to będzie sosna czy świerk, z czasem traci swoje pierwotne właściwości. Jednak zabezpieczenie płotu jest stosunkowo łatwe i wymaga jedynie regularnego czyszczenia oraz konserwacji. Chroniąc płot przed utratą koloru, można jednocześnie zapewnić mu ochronę przed grzybami i insektami. Przydatna będzie do tego odpowiednia bejca, lakier albo impregnat. Należy pamiętać, aby dokładnie pokryć każdy fragment płotu – sztachety, słupki i wszystkie łączenia. Tylko w ten sposób powstanie skuteczna warstwa ochronna, która nie dopuści do butwienia drewna czy blaknięcia koloru. Tego typu konserwację najlepiej przeprowadzać raz do roku, późnym latem lub wczesną jesienią, aby dodatkowo zabezpieczyć płot przed negatywnymi skutkami zimy, czyli niskimi temperaturami i nadmierną wilgocią. Konserwację należy przeprowadzić bez względu na to, jaki gatunek drewna wybraliśmy do naszego płotu.
Drewniane płoty to jeden z najpopularniejszych sposobów na grodzenie posesji. Oferują bogactwo stylów, a przy okazji zapewniają niepowtarzalny klimat wokół twojej posiadłości. Sprawdź inspiracje, jak efektownie i efektywnie ogrodzić się przy pomocy drewnianych płotów.