Jak uruchomić przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jak uruchomić przydomową oczyszczalnię ścieków?

31 maja, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Podłączenie do sieci kanalizacyjnej jest konieczne, gdy ktoś myśli o budowie domu. Czasem jednak umiejscowienie posesji sprawia, że nie jest to możliwe. Wówczas najlepszym rozwiązaniem kwestii odprowadzania nieczystości jest wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Wbrew pozorom nie jest to bardzo kosztowna inwestycja, a w dłuższej perspektywie okazuje się świetną alternatywą. O czym trzeba pamiętać, gdy planuje się postawić przydomową oczyszczalnię ścieków? Wyjaśniamy.

Atuty i konstrukcja przydomowej oczyszczalni ścieków

Osoby, które zdecydowały się na wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków szczególnie doceniają prostotę obsługi takiej instalacji (sprawdź na: https://conplast.com.pl/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/). Nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, a jedynie znajomości kilku podstawowych zasad eksploatacji, które przedstawimy w dalszej części artykułu. Poza tym jest to rozwiązanie bardzo tanie w utrzymaniu oraz łatwe w montażu. Cała instalacja jest też lekka, więc jej transport nie przysparza większych problemów.

Konstrukcja składa się w kilkunastu elementów, wśród których na wymienienie zasługuje na pewno osadnik gnilny. To podstawowa część zestawu, w której będą zbierane nieczystości. Dalej warto wspomnieć o rozsączających rurach drenażowych czy rurach rozprowadzających. Do pozostałych elementów przydomowej oczyszczalni ścieków należy zaliczyć m.in.: kominek napowietrzający, studzienkę rozdzielczą, filtr doczyszczający, złoże rozsączające oraz łączące instalację kolanka.

Oczyszczanie ścieków następuje w wyniku reakcji chemicznej, jaką jest beztlenowa fermentacja. Biologiczny proces w złożu rozsączającym wspierają za to bakterie tlenowe. Rozpad szkodliwych substancji pozwala w bezpieczny sposób przetransportować doczyszczoną wodę dalej, czyli wprost do kolejnych warstw gruntu. Tam znajdą się już tylko składniki mineralne, które dostaną się do wód gruntowych.

O eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków

Sprawność i spodziewana bezawaryjność przydomowej oczyszczalni ścieków w dużej mierze zależy od stałego przepływu powietrza między kominkami napowietrzającymi a wylotem odpowietrzania kanalizacji w budynku. Trzeba jednak dodać, że to również na użytkownikach spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie konstrukcji w dobrej kondycji przez następne lata. Przede wszystkim muszą wystrzegać się preparatów chemicznych opartych na chlorze aktywnym. A co jeszcze powinni wiedzieć?

Każdy właściciel przydomowej oczyszczalni ścieków na samym początku musi zaopatrzyć się w środki do jej rozruchu. To preparaty startowe, w których producenci maksymalizują koncentrację bakterii, a całą recepturę wzbogacają o dodatkowe immobilizowane enzymy. Ich zadaniem jest przyspieszenie procesów biochemicznego rozkładu substancji organicznych.  Środku rozruchowe skracają czas osiągnięcia pełnej sprawności oczyszczalni oraz pozwalają całkowicie zlikwidować uciążliwy odór.

Na co dzień warto też pamiętać, aby nie wylewać do zlewu tłuszczu podczas mycia naczyń, ponieważ powstały kożuch może poważnie zakłócić poprawne działanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Producenci rekomendują także wybór jednego stałego dnia poświęconego na pranie odzieży, ponieważ kumulacja pozostałości ze środków piorących negatywnie wpływa na sprawność instalacji.

Sprawdź także zbiorniki na deszczówkę na: https://conplast.com.pl/zbiornik-na-deszczowke/