Jak stworzyć przytulny kącik wypoczynkowy na balkonie?

Jak stworzyć przytulny kącik wypoczynkowy na balkonie?

19 lutego, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Balkon to od pewnego czasu nie tylko miejsce do tego, by wystawić rower czy wywiesić pranie, ale również przestrzeń służąca wypoczynkowi. Aby można było w pełni z niego skorzystać, to warto poświęcić choć trochę czasu, by stworzyć na nim przytulny kącik wypoczynkowy. Zobaczmy, w jaki sposób można to zrobić.

Dodaj odrobinę zieleni

Balkon w mieszkaniu w bloku, szczególnie na nowym osiedlu, to miejsce surowe i otoczone betonem. Patrząc na zewnątrz też zwykle nie mamy nic zielonego przed oknami, bo drzewa jeszcze nie zdążyły urosnąć. Warto zatem stworzyć sobie na balkonie zieloną enklawę, bo już dawno dowiedziono, że w otoczeniu zieleni odpoczywa się zdecydowanie przyjemniej.

Na balkon świetnie się nadają tuje lub inne iglaki niewielkich rozmiarów, które mają tę ogromną zaletę, że są zimozielone. Dzięki nim nawet w środku zimy będziesz mieć za oknem choćby niewielki kawałek zieleni. Możesz je ustawić w skrzyniach lub większych doniczkach wzdłuż balustrady balkonowej, tworząc zieloną ścianę, która będzie jednocześnie chronić Twoją prywatność.

W lecie aranżację możesz uzupełnić również roślinami kwitnącymi, np. popularnymi pelargoniami, surfiniami czy fuksjami. Są one jednak bardziej wymagające niż iglaki, więc jeśli masz balkon usytuowany od południa, to musisz pamiętać o ich regularnym podlewaniu.

Zaaranżuj miejsce do siedzenia

Dzięki roślinom Twój balkon zamieni się w mini ogródek do wypoczynku. Czas teraz wybrać odpowiednie meble, na których będziesz mógł wygodnie zasiąść w letnie popołudnie czy wieczór. Wybór mebli ogrodowych jest bardzo szeroki, a głównymi kryteriami, którymi powinieneś się kierować, jest rozmiar balkonu oraz Twoje preferencje dotyczące wypoczynku.

Dla jednych najlepszym pomysłem będą krzesła lub fotele ogrodowe, bo lubią wypoczywać na siedząco. Inni chętniej wybiorą leżak ogrodowy, bo po całym dniu spędzonym w pozycji siedzącej marzą o tym, by przyjąć pozycję choćby częściowo horyzontalną. Aby odpoczywać w jeszcze większym komforcie możesz zdecydować się na meble z poduchami, które nie tylko będą wygodniejsze, ale również pozytywnie wpłyną na przytulność balkonu.

Wybierając meble na balkon zwróć uwagę na ich rozmiar. Tworząc kącik do wypoczynku nie możesz zapełnić całkowicie przestrzeni balkonu, bo zbyt zagracone powierzchnie nie sprzyjają wypoczynkowi.

Stwórz odpowiedni nastrój

Aranżując przytulny kącik wypoczynkowy nie zapomnij o dodatkach tworzących nastrój. To może być lampa dająca dyskretne światło, ale jeszcze lepiej jeśli będzie to lampion lub świeca. Gdy je zaświecisz w letni wieczór, to delikatny ogień przyciągnie wzrok i pozwoli ukoić zmysły zmęczone całodzienną bieganiną. Możesz wybrać pojedynczy świecznik czy lampion lub stworzyć kompozycję z kilku elementów w tym samym stylu, stwarzając jeszcze bardziej przyjazną atmosferę balkonu.