Wielobarwne czy jednolite? Inspirujące kolory mebli tapicerowanych i dodatków tekstylnych
19 lutego, 2020Kolory odgrywają kolosalną rolę we wnętrzu. Od nasycenia i odcienia barw, a także od tego, jak je ze sobą zestawimy, zależy styl i klimat domowej aranżacji. Ponieważ dobieranie kolorów jest trudną sztuką, sprawdziliśmy, jakim kluczem się kierować i jak prezentują się meble oraz dodatki w kolorach jednolitych, a jak i wielobarwnych.
Czy wiesz, że kolory dzielą się według tego, jak powstają?
Kolorami podstawowymi są: czerwony, niebieski oraz żółty, czyli kolory które nie mogą powstać z połączenia żadnych innych odcieni.
Kolorami pochodnymi są: pomarańczowy, fioletowy oraz zielony, czyli kolory, które stanowią kombinację dwóch kolorów podstawowych.
Kolorami trzeciego stopnia są: pozostałe barwy powstające z połączenia kolorów podstawowych z pochodnymi.
– Wiedza na temat kolorów i ich pochodzenia okazuje się być bardzo pomocna podczas urządzania wnętrza. Pozwala na dużą swobodę podczas wyboru odpowiednich odcieni i ogranicza ryzyko, że stylizacja będzie niespójna kolorystycznie – wyjaśnia Marta Machowicz, projektantka z poznańskiego salonu meblowego Mebest.
Fot. salon meblowy Mebest
Jak tłumaczy ekspertka, oprócz wiedzy na temat kolorów i ich rodzin, warto dokładnie zrozumieć, jak działają różne temperatury barw. Ciepłe kolory to np. czerwony, pomarańczowy i żółty. Są postrzegane jako odświeżające i energetyczne, choć mogą wizualnie zmniejszać pomieszczenia. Z kolei barwy zimne to dla przykładu niebieski i fioletowy. Mogą być użyte do wyciszenia klimatu we wnętrzu, choć trzeba być ostrożnym, bo użyte w nadmiarze mogą stworzyć sterylną atmosferę.
Fot. salon meblowy Mebest
Balans pomiędzy kolorami?
Kluczem do uzyskania stylowej aranżacji jest balans pomiędzy barwami, które wykorzystamy do jej pokolorowania. Idąc tym torem, duże powierzchnie warto utrzymać w bezpiecznych, jednolitych kolorach. Dzięki temu będą doskonałym tłem dla wzorzystych dodatków, które nadają aranżacji właściwy kierunek. – W takiej sytuacji będzie łatwiej zmienić styl we wnętrzu, gdy znudzi nam się np. boho i będziemy chcieli iść w innym kierunku, np. stojącego w opozycji minimalizmu – dodaje Marta Machowicz.
Najpiękniejsze kolory mebli i dodatków
Sercem każdego salonu jest wypoczynek. Jeżeli chcemy postawić na bezpieczną stylizację, warto wybrać sofę czy narożnik w jednolitym kolorze – np. pasującym do wszystkiego granacie. Taki mebel można urozmaicić dodatkami, np. poduchami w nasyconych kolorach czy pledem w interesujące wzory. Poza tym obok wypoczynku w uniwersalnym kolorze możemy postawić mebel nieoczywisty – na przykład fotel obity wzorzystą tapicerką. Dziś jednym z najmodniejszych motywów jest tematyka florystyczna i botaniczna.
Fot. salon meblowy Mebest
Drugim kierunkiem jest połączenie mebli i dodatków w różnych, ale jednolitych kolorach. Obok zestawu wypoczynkowego w ciepłym odcieniu musztardy, może więc pojawić się pufa czy siedzisko w odcieniu zieleni, a także dodatki – np. poduchy w kolorze kremu czy lampa na miętowej podstawie.
Fot. salon meblowy Mebest
Idąc dalej, zamiast na kolory można postawić na wzory. Dobrym przykładem mogą być meble ze zwierzęcym printem lub meble o różnych odcieniach drewna tworzących arcyciekawą mozaikę.
Fot. salon meblowy Mebest
Czy jednolite, czy wzorzyste – wszystko zależy od gustu urządzającego, przy czym pamiętajmy, że urządzanie wnętrza to sztuka umiaru. Jeżeli go zachowamy, uzyskamy piękną i spójną aranżację.