Jak ustawić kocioł kondensacyjny, aby pracował jak najsprawniej?

Jak ustawić kocioł kondensacyjny, aby pracował jak najsprawniej?

29 września, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Jednym z pierwszych kroków, które umożliwiają komfortowe zadomowienie się w mieszkaniu jest wybór ogrzewania, a co za tym idzie, odpowiedniego kotła kondensacyjnego. Po przejściu tego etapu musimy go zamontować, uruchomić i – co bardzo ważne – odpowiednio ustawić. Nowoczesne urządzenia grzewcze wyposażone są w regulatory, które posiadają wiele funkcji poprawiających nasz komfort. Wraz z ekspertem marki Vaillant podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas pierwszego uruchomienia oraz przy programowaniu późniejszych ustawień.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie ustawienia podstawowe są niezwykle ważne,
  • jak działa ustawianie czasowego grzania,
  • jakie ustawienia należy zaprogramować podczas pierwszego uruchomienia.

Aby nasz kocioł gazowy działał odpowiednio wydajnie, należy dokładnie wprowadzić wszystkie ustawienia. Są one dobierane indywidualnie do naszych potrzeb. Dzięki temu ogrzewanie domu zawsze zapewnia idealny komfort cieplny dla wszystkich domowników.

Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny? Ustawienia podstawowe

Najważniejszą nastawą, jaką musimy wybrać i która wyświetla się w centralnej części regulatora, jest temperatura pomieszczenia. Zależnie od tego, jak wykonamy instalację i jaka temperatura na kotle kondensacyjnym zostanie ustawiona, możemy wybrać temperaturę jednakową w całym domu, może się ona różnić na kondygnacjach lub możemy nastawiać odmienne temperatury w każdym pomieszczeniu.

Bardzo często spotykanym, prostym i sprawdzonym sposobem rozdziału jest podział na część dzienną, w której utrzymujemy wysoką temperaturę oraz część sypialną, w której temperatura jest o jeden lub dwa stopnie niższa, aby poprawić komfortu snu. Wybierając tę opcję, możemy ustawić przedziały czasowe, w których ma występować konkretna temperatura. Inteligentny sterownik Vaillant SensoCOMFORT 720 ma możliwość nastawy 12 przedziałów czasowych z określoną temperaturą w każdy dzień tygodnia. Oznacza to, że jeśli wstajemy o godzinie 7:00 i chcemy wtedy mieć 21 stopni, to kocioł kondensacyjny załączy się odpowiednio wcześnie, tak aby dogrzać nasz dom lub pokój dokładnie na godzinę 7:00.

Wybierając temperaturę pomieszczenia, należy pamiętać, że podnoszenie temperatury o jeden stopień w górę już wiąże się z dodatkowymi kosztami. Koszt ogrzewania mieszkania, w którym zadana jest temperatura 23 stopni, jest wyższy od tego, w którym utrzymujemy standardowe 21 stopni.

Oprócz temperatury w pomieszczeniu wybieramy również temperaturę ciepłej wody. Każdy użytkownik ma inne odczucia w tej kwestii, jednak zaleca się, aby temperatura ciepłej wody oscylowała w granicach 40-55 stopni. Utrzymując niższą temperaturę, mamy pewność, że dzieci korzystające z ciepłej wody nie poparzą się, a nasza kąpiel będzie zawsze przyjemna. Niższa temperatura wody w zasobniku to również większa sprawność działania kotła gazowego.

Czas działania kotła kondensacyjnego – jak zwiększyć nasz komfort?

Aby wykorzystać w pełni zalety instalacji kotła kondensacyjnego, zasady działania ustawień czasowych powinny być dla nas równie istotne, jak ustawienia temperatury. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na możliwość ustawień cyrkulacji. W większości przypadków nie ma potrzeby, aby pompa cyrkulacyjna pracowała przez całą dobę, szczególnie w nocy lub gdy nie ma nas w domu. W takiej sytuacji możemy zaprogramować godziny pracy pompy cyrkulacyjnej lub załączać ją w momencie, gdy wejdziemy do łazienki lub wciśniemy przycisk. Jest to proste ustawienie, które jednak przynosi dużo oszczędności, utrzymując jednocześnie wysoki komfort ciepłej wody.

Wszystkie te podstawowe nastawy możemy zmieniać również przez Internet, dzięki aplikacji Vaillant sensoAPP. Jeśli w danym dniu wracamy wcześniej z domu, możemy sprawić, aby kocioł załączył się o odpowiedniej godzinie, a dom był wygrzany w momencie, gdy do niego dotrzemy. Zapewnia to bardzo duży komfort oraz oszczędność. Po trudnym dniu możemy zwiększyć temperaturę wody w zasobniku lub podgrzać ją jednorazowo, obsługując kocioł kondensacyjny z poziomu telefonu, tak by czekała na nas ciepła woda na relaksacyjną kąpiel.

Ważnym elementem jest również poprawne ustawienie daty w ustawieniach kotła. Dzięki temu wszystkie programy czasowe będą dobrze działały, a dodatkowo dostaniemy odpowiednio wcześnie informację o zbliżającym się serwisie urządzenia wraz z kontaktem do serwisanta. Tylko dobrze wykonane i serwisowane kotły gazowe będą działy długo i niezawodnie. Nowoczesne kotły marki Vaillant podtrzymują ustawienia daty, nawet jeśli chwilowo zabraknie prądu w okolicy, dzięki czemu raz wykonane nastawy będą zapamiętane.

Warto pamiętać, że gdy wyjeżdżamy na dłuższy czas, można wybrać opcję „nieobecność”, podczas której wartość temperatury zostaje odpowiednio zmniejszona, funkcja podgrzewania ciepłej wody oraz cyrkulacja są wyłączone, a ochrona przed zamarzaniem jest aktywna. Ostatniego dnia zaplanowanej nieobecności funkcja ta zostanie automatycznie dezaktywowana, tak aby po powrocie nasz dom był wygrzany, a z kranu leciała przyjemnie ciepła woda.

Pierwsze uruchomienie kotła gazowego kondensacyjnego – co musisz wiedzieć?

Ważne, aby podczas pierwszego uruchomia instalator dokładnie wyjaśnił, jak działa instalacja oraz przekazał informacje, za co odpowiedzialna jest dana funkcja. Uświadomienie użytkownika, jak działa instalacja z kotłem kondensacyjnym jest bardzo ważnym elementem pierwszego uruchomienia, który może rozwiać wiele wątpliwości. W przypadku regulatora pogodowego, sterowanie opiera się o krzywą grzewczą, którą ustawiamy znając temperaturę zasilania podaną w projekcie. Jeśli jest to modernizacja i projekt nie został wykonany, należy polegać na doświadczeniu instalatora. Instalatorzy firmy Vaillant, którzy dokonują pierwszego uruchomienia, zawsze przechodzą specjalne szkolenie z obsługi regulatora, dzięki czemu wykonują nastawy zgodnie z oczekiwaniami użytkowników oraz perfekcyjnie dopasowane do instalacji.

Jeśli wiesz już, jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny, a także dlaczego tak ważne jest pierwsze uruchomienie w obecności wykfalifikowanego instalatora, możesz spokojnie przystąpić do wybrania interesującego Cię modelu. Zapoznaj się z ofertą firmy Vaillant!