Jak wybrać agregat prądotwórczy do domu?

Jak wybrać agregat prądotwórczy do domu?

21 października, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Prąd elektryczny jest aktualnie potrzebny w wielu aspektach codziennego życia. Dlatego też przerwy w jego dostawie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Aby zabezpieczyć się na taką ewentualność, warto rozważyć zakup agregatu prądotwórczego. Dzięki temu urządzeniu nasz dom będzie mógł normalnie funkcjonować nawet przy awariach sieci elektrycznej dostarczającej do niego prąd.

prąd

Zasady działania agregatów prądotwórczych

Ogólnie rzecz ujmując, agregaty przetwarzają energię mechaniczną na energię elektryczną. Napędzają je silniki spalinowe (benzynowe, diesla lub LPG), których ruch jest przetwarzany indukcyjnie na prąd elektryczny dzięki prądnicy. Wyprodukowana w ten sposób energia jest następnie przekazywana do wybranej części sieci energetycznej lub bezpośrednio do konkretnych urządzeń.

Agregaty powinny być co jakiś czas uruchamiane — przynajmniej raz na pół roku. Zbyt długa bezczynność wpływa bowiem na awaryjność sprzętu. Należy też pamiętać, aby przy każdorazowym odpalaniu agregatów zużyć całe nalane paliwo. Nie może ono być przechowywane w maszynie, gdyż z czasem utlenia się, tracąc swoje właściwości i pozostawiając osad, który może zatkać gaźnik i doprowadzić do poważnej awarii całego urządzenia.

Rodzaje napędów agregatów

Jak już wspomnieliśmy, sprzęt ten jest napędzany silnikami spalinowymi. Dzieli się je ze względu na wykorzystywane paliwo na benzynowe, diesla lub LPG. Który z nich powinno się wybrać do domu? To zależy od intensywności eksploatacji. Przy normalnym użytkowaniu, czyli sporadycznym odpalaniu go w razie przerwy w dostawie prądu, spokojnie wystarczy agregat z silnikiem benzynowym. Silniki diesla czy LPG sprawdzają się lepiej przy intensywnym wykorzystywaniu, czyli w sytuacjach, gdy agregat będzie pracował w sposób ciągły przez dłuższy czas. Zwykle więc można je znaleźć np. na budowach, czy w zakładach produkcyjnych.

W związku z tym, do użytku domowego w zupełności wystarczy agregat prądotwórczy napędzany silnikiem benzynowym. Jest on bowiem stosunkowo tani w eksploatacji i często niedrogi w zakupie. Poza tym, w razie zwiększenia zapotrzebowania na jego pracę, można zawsze dorobić do niego instalację LPG, dokładnie tak samo, jak w przypadku samochodów.

Co brać pod uwagę przy wybieraniu agregatu prądotwórczego?

Najważniejsza będzie oczywiście moc. Jest ona podawana w kW na tabliczce znamionowej urządzenia. Trzeba przy tym sprawdzić, czy podana wartość dotyczy pełnego obciążenia przy maksymalnym spalaniu, czy dla spalania rzędu 75% — zależnie od urządzenia, podawana jest jedna z nich. Dzięki temu będziemy mieli możliwość przeliczenia mocy i porównania ze sobą różnych agregatów. Jak mocny agregat wybrać? To dość proste — jego moc musi być większa niż sumaryczne zapotrzebowanie na energię wszystkich podłączanych do niego odbiorników (przynajmniej o 20%). Konieczne jest więc zapoznanie się z maksymalną mocą wszystkich sprzętów, nie zaś znamionową. Każdy sprzęt elektryczny pobiera bowiem więcej energii (niektóre nawet czterokrotnie) przy rozruchu niż przy stałej pracy. Poza tym, aby agregat służył długo, nie może on pracować stale z maksymalnym obciążeniem — przy czasie dłuższym niż 30 minut grozi to jego poważną awarią.

Kolejnym ważnym parametrem będzie napięcie. Pod tym względem wyróżnia się dwa rodzaje agregatów — jedno- i trójfazowe. Jednofazowy ma napięcie 230 V i nadaje się do zasilania sprzętów o małym poborze energii. Wystarczy więc do napędzania sprzętów RTV i AGD. Jeśli więc w naszym domu nie ma potężnej elektroniki, taka mała elektrownia w zupełności wystarczy. Trójfazowy to napięcie 430 V, co umożliwia wykorzystanie go do napędzania dużych maszyn i budynków wielorodzinnych. Najczęściej takie agregaty wykorzystuje się na budowach i w zakładach produkcyjnych. Warto pamiętać, że przy agregatach mogących zasilać zarówno urządzenia jedno-, jak i trójfazowe, sumaryczną moc poszczególnych urządzeń trzeba obliczać osobno dla każdego napięcia i dopiero wtedy porównać je z mocą właściwej prądownicy.

Z uwagi na wrażliwość wielu sprzętów na nagłe skoki napięcia, warto wybierać agregaty z systemem AVR. Umożliwia on stabilizację napięcia i chroni zasilane urządzenia przed zgubnymi skutkami jego skoków. Taki sprzęt znajdziesz np. na stronie https://dinamo.pl/.

Kwestią wartą zastanowienia jest także rozruch agregatu. Może on być ręczny lub elektryczny. Ten pierwszy sprawdza się głównie przy sporadycznym korzystaniu z agregatu, gdyż częste uruchamianie w ten sposób wiąże się ze sporym wydatkiem energetycznym. Rozruch elektryczny jest przydatny wszędzie tam, gdzie agregat będzie często włączany i wyłączany (np. na budowach) oraz przy urządzeniach wymagających stałego zasilania (np. sprzęt komputerowy). Agregaty tego typu można podpinać do sieci i połączyć z samoczynnym systemem załączania rezerwy, co spowoduje ich automatyczne włączenie w razie przerwy w dostawie prądu. Oczywiście takie podłączenia powinni wykonywać tylko wykwalifikowani elektrycy.

Warto też stawiać na agregaty sprawdzonych producentów. Fakt, nie są może najtańsze, ale za to dają gwarancję jakości i efektywności pracy urządzenia. Godne polecenia agregaty można znaleźć w ofercie m.in. Kruzer, Powermate, Könner & Söhnen, czy Fogo.

Jako opcjonalny, ale wpływający na wygodę element trzeba zaliczyć zestaw transportowy. Dzięki niemu znacznie ułatwimy sobie zmianę położenia agregatu. Sprzęt tego typu jest dość ciężki (modele do użytku domowego mogą ważyć nawet 90 kg) i naprawdę nie warto narażać się na kontuzje kręgosłupa.

Jak prawidłowo użytkować agregat prądotwórczy?

Aby cieszyć się bezawaryjną pracą agregatu przez długi czas, należy stosować się do kilku ważnych zasad:

  • właściwie dobrać moc agregatu i prawidłowo podłączyć odbiorniki,
  • zapoznać się z instrukcją obsługi i przestrzegać jej zapisów dotyczących eksploatacji i konserwacji,
  • sprawdzać dokładnie ustawienia przed każdym uruchomieniem, zwłaszcza jeśli jest to agregat mobilny,
  • regularnie poddawać urządzenie przeglądowi technicznemu,
  • kontrolować poziom oleju przed każdym uruchomieniem i w razie konieczności uzupełniać go (zbiornik zalewać do górnej krawędzi szyjki wlewu),
  • regularnie sprawdzać filtr powietrza, czyścić go w razie konieczności i wymieniać przynajmniej raz w roku,
  • kontrolować paliwo — przy uruchamianiu jego poziom nie może być niższy od poziomu minimalnego, nie może być ono też pozostawiane w zbiorniku na dłużej po zakończeniu pracy, aby uniknąć powstawania osadu,
  • w razie podejrzenia zatkania dysz gaźnika osadem paliwowym, koniecznie zawieźć agregat do autoryzowanego serwisu.

Podsumowanie

Agregat prądotwórczy to doskonałe zabezpieczenie przed nagłymi przerwami w dostawie energii elektrycznej. Choć część z nich jest planowana i ogłaszana z wyprzedzeniem, zdecydowana większość jest wynikiem nieprzewidzianych awarii, często spowodowanych złymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego też warto kupić agregat do domu, aby zabezpieczyć się na taką ewentualność. Dzięki takiemu systemowi awaryjnego zasilania nie tylko zapewnimy sobie prąd w kryzysowych sytuacjach, ale także ochronimy domowe sprzęty przed awarią mogącą być skutkiem nagłego odcięcia zasilania. To ostatnie wymagać będzie stałego podłączenia do sieci agregatu z systemem automatycznego załączania rezerwy.