Technologia PCV – sprawdź z czego są zbudowane Twoje okna!

Technologia PCV – sprawdź z czego są zbudowane Twoje okna!

23 października, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Niewątpliwie, okna plastikowe to wciąż najczęściej wybierany rodzaj stolarki okiennej. Na rynku dostępnych jest wiele produktów o różnorakich kolorach i kształtach, których wybór może stanowić nie lada wyzwanie. Warto jednak wiedzieć, że czynnikiem, który powinien mieć decydujące znaczenie przy zakupie jest budowa okna, co przekłada się na jego trwałość oraz jakość. Przyjrzyjmy się więc następującym elementom, z jakich są zbudowane i dowiedzmy się, na co zwrócić uwagę.

Profile okienne

Skrzydła okienne i ościeżnice są zbudowane z profili wytwarzanych z wysokiej jakości PCV. Poszczególne profile składają się z kilku komór. Ich liczbę można sprawdzić licząc je w poziomie. Teoretycznie, im jest ich więcej, tym niższy będzie współczynnik przenikania ciepła dla profilu. Na rynku dostępne są okna z sześcioma, a nawet siedmioma komorami, jednak najpopularniejsze, a zarazem standardowe uważa się przeszklenia pięciokomorowe. Niektórzy producenci dodatkowo wyposażają swoje produkty w wkładki docieplające. Podnoszą one izolację termiczną profili o mniejszej liczbie komór. Warto zaznaczyć, że profile wielokomorowe, producent powinien wzmocnić metalowymi elementami o grubości minimum 1,5 mm. W sprzedaży pojawiają się coraz to nowsze, trwałe i solidne konstrukcje, w oknach PCV stosowane są rozwiązania bardziej praktyczne, co sprawia, że ponadprogramowe wzmocnienie jest niepotrzebne.

okno

Szyby

Najpopularniejszym rozwiązaniem w dziedzinie okien PCV są szyby zespolone. Współczesne szyby są zbudowane z dwóch tafli szkła, między którymi znajduje się niewielka przestrzeń, wypełniona powietrzem lub gazami szlachetnymi (argon lub ksenon), co pozwala na poprawę izolacji termicznej. Na rynku możemy zauważyć również tzw. pakiety wieloszybowe, które zbudowane są z trzech tafli szkła. Im więcej tafli, tym większa liczba przestrzeni, z kolei to przekłada się na ochronę przed przenikaniem ciepła. Istnieją również szyby o dodatkowych właściwościach, np. energooszczędne, dźwiękochłonne, ciepłochłonne, refleksyjne, przeciwsłoneczne czy antywłamaniowe. Przy tym warto pamiętać, że mogą mieć one nieco inną barwę, co w efekcie wpływa na estetykę zewnętrzną budynku. Przepisy wprowadzone w 2017 roku wyraźnie zaostrzają wartości dotyczące współczynnika przenikania ciepła, tym samym wymuszając montaż bardziej energooszczędnych przeszkleń.

Okucia

Okucia to kolejny, ważny element konstrukcji okien. Element ten ma wpływ na sposób, w jaki możemy otwierać okna. Zależnie od konfiguracji, możemy otwierać je całościowo, uchylać od góry lub odsuwać. Popularne są także rozwiązania pozwalające na mikrouchył szyby, dzięki czemu w pomieszczeniu zapewniona jest stała wentylacja. Oczywiście, na tym nasze możliwości się nie kończą. Większość klientów decyduje się także na okucia z wielostopniowym uchyłem przeszklenia, jak i system blokowania błędnego położenia klamki. Blokada ta zabezpieczy nas przed nieoczekiwanym wypadnięciem skrzydła w przypadku złego ustawienia klamki. Równie ciekawą opcją jest tzw. hamulec otwarcia, który daje możliwość zablokowania położenia otwartego okna. W produkcji przeszkleń uwzględniane są elementy antywłamaniowe, zabezpieczenia zawiasu dolnego, które to mają zapobiegać podnoszeniu i wyważeniu skrzydła, rozwierceniu nakładki zabezpieczającej klamkę oraz wielu innym czynnościom włamaniowym. W najnowocześniejszej wersji, okucia odsuwają skrzydła od ramy tak, że wokół tworzy się szczelina równa 6 mm. Zastosowanie tej technologii gwarantuje nie tylko wentylację w domu, ale również spełnia gwarancje antywłamaniowe o klasie W1.

przeszklenie w salonie

Uszczelki

W oknach PCV montowane są dwa typy uszczelek – przyszybowe i oporowe, zwane też odbojowymi lub wrębowymi. Głównym zadaniem tego typu produktów jest ochrona przed wilgocią, wiatrem, kurzem i hałasem dochodzącym z ulicy. Jeśli dojdzie do przedostania się wody do wnętrza konstrukcji przeszklenia, wówczas okucia zaczną rdzewieć. Uszczelki przyszybowe, montowane po zewnętrznej stronie, powinny być wykonane z tworzywa, które gwarantuje elastyczność i wytrzymałość na niesprzyjające warunki atmosferyczne – najlepiej EPDM lub TPS.

Szprosy

Szprosy to cienkie listewki, które dzielą szyby na pola. Pełnią jedynie funkcję dekoracyjną. Naklejane są na szyby od zewnętrznej strony, ale można je także umieścić wewnątrz szyb zespolonych. Z powodzeniem mogą być też konstrukcyjnym elementem całego skrzydła, choć to nieco bardziej kosztowne i rzadko spotykane rozwiązanie. Ciekawą opcją są szprosy bez konieczności przyklejania. Najczęściej występują w postaci ramki, która mocowana jest do zatrzasków przy ramie skrzydła. W dowolnym momencie można je zdjąć i np. wyczyścić szybę. Oprócz tego, są też ramki ze szprosami mocowane na zawiasach. Koszt szprosów zależy od ich rodzaju, materiału od tego, na ile pól dzielą szybę. Naklejane szprosy nie pogarszają izolacyjności cieplnej szyby, jednak spowodują znacznie mniejszy dopływ światła do pomieszczeń. Z kolei szprosy konstrukcyjne pogarszają izolację okien, gdyż stanowią mostek termiczny.

Jak wybrać najlepsze okna plastikowe?

Aby wybrać dobrej jakości okna, pomocna będzie wiedza na temat ich konstrukcji. Dzięki nawet najbardziej powierzchownej wiedzy będziemy w stanie odrzucić niskie jakościowo propozycje. Znając możliwości, jakie oferują renomowane firmy z pewnością znajdziemy przeszklenia w pełni dopasowane do naszych wymagań zarówno wizualnych i estetycznych, jak i bezpieczeństwa. Nie zawsze musimy pozostawać przy rozwiązaniach rozwierno-uchylnych. Proces wyboru okien jest bardzo skomplikowany i wymaga dogłębnego przemyślenia. Warto pamiętać także o obowiązujących warunkach technicznych. To szczególnie ważne dla właścicieli nowych budynków. Nie bez znaczenia jest także zapewnienie optymalnej wentylacji, która pozwoli nam kontrolować wilgotność w pomieszczeniu.

nowoczesne okno plastikowe

Podsumowanie

Szybki rozwój stolarki okiennej sprawił, że na przestrzeni lat wiele firm podjęło się produkcji okien PCV. Tak, jak do niedawna żarówki energooszczędne wyparły z naszych domów tradycyjne, tak przeszklenia plastikowe biorą górę nad oknami drewnianymi. Szyby PVC posiadają szereg zalet, których próżno szukać u okien z aluminium czy drewna. Wysokiej jakości materiały, z których wykonane są produkty stolarki okiennej pozostają niezwykle odporne na różnego rodzaju warunki pogodowe. Trudno je uszkodzić wszelkiego rodzaju owadom, czy też grzybom. Co najważniejsze są trwałe i bezawaryjne, co sprawia, że klienci najchętniej je wybierają!