Jak wybrać optymalny materac do sypialni?
21 kwietnia, 2020Urządzając sypialnię wiele uwagi poświęcamy na wybór odpowiedniego koloru ścian, właściwego oświetlenia, mebli, a także takich detali jak dywan, zasłony czy pościel. Zwykle brakuje nam już cierpliwości, czasu, a zdarza się, że i środków na zakup dobrej jakości materaca. Tymczasem optymalnie dobrany materac to podstawa przespanych nocy i dobrego samopoczucia. Sprawdź jak wybrać materac, który zagwarantuje przespane noce i poranki bez bólu pleców.
Dlaczego dobry materac jest tak ważny?
Czy wiesz, że przesypiamy niemal jedną trzecią naszego życia? Oznacza to, że na sen przeznaczamy około 25 lat swojego życia. Chyba warto zadbać, by sen ten był komfortowy? Dobrze dobrany materac zapewni nam optymalną pozycję i uwolni od uporczywego bólu pleców czy szyi, pozwoli nam także w pełni się zregenerować, co przełoży się na lepsze samopoczucie i zdrowie. Przerywany sen bądź jego zbyt mała dawka w ciągu doby zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia bólów głowy, przyrostu masy ciała, problemów z pamięcią, może skutkować także obniżoną zdolnością do koncentracji, rozdrażnieniem, większą podatnością na infekcje. Spokojny sen jest wart każdej ceny, ale wcale nie oznacza to, że musimy przepłacać za materac.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu materaca?
Jedną z najważniejszych kwestii podczas zakupu materaca jest wybór optymalnie twardego egzemplarza. Twardość materaca dobiera się do wagi użytkownika bądź użytkowników. Producenci w celu określenia twardości materaca stosują czterostopniową skalę i tak:
- H1 to materac miękki, sugerowana waga użytkownika: do 60 kg;
- H2 to materac średnio-twardy, sugerowana waga użytkownika: 60-80 kg;
- H3 to materac twardy, sugerowana waga użytkownika: 80-100 kg;
- H4 to materac bardzo twardy, sugerowana waga użytkownika: powyżej 100 kg.
Kupując materac należy dobrać go do wagi cięższego użytkownika. Jeśli waga użytkowników znacznie się różni, warto postawić na dwa odrębne materace – wówczas obydwojgu zostanie zagwarantowany wygodny sen. Dlaczego optymalna twardość materaca jest tak ważna? Materac stanowi podparcie dla naszych mięśni i szkieletu, dzięki czemu zapewnia im optymalną regeneracje, a nam poczucie komfortu – aby materac w pełni spełniał swoją funkcję, musi zostać dobrze dopasowany.
Twardość materaca to nie jedyny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Duże znaczenia dla wygody, a także trwałości materaca mają tworzywa wykorzystane do jego produkcji. Naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługują materace wykonane z materiałów antyalergicznych – są one przyjazne dla użytkowników, często zastosowana technologia pozwala ograniczyć rozwój szkodliwych dla zdrowia bakterii, roztoczy czy grzybów. Warto upewnić się czy tworzywa użyte w procesie produkcji posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard 100 – zaświadcza on, że tworzywa są bezpieczne dla zdrowia i nie wywołują alergii. Zdejmowany pokrowiec, który można wyprać w temperaturze 60°C pozwala zwiększyć higieniczność materaca i przedłużyć jego żywotność.
Materace sprężynowe, piankowe czy lateksowy – jaki wybrać?
Wybór materacy jest ogromny, a rozstrzał cenowy jeszcze większy. Nie wiesz na jaki materac się zdecydować? Prezentujemy popularne rodzaje materacy i wyjaśniamy różnice między nimi.
Materace sprężynowe (multipocket, kieszeniowe) – nowoczesne materace sprężynowe mają niewiele wspólnego z tymi tradycyjnymi. Innowacyjność polega na kasetowej (kieszeniowej) budowie. Każda sprężyna umieszczona jest w odrębnej kieszeni, co sprawia, że materac nie przenosi drgań, nie skrzypi i na długo zachowuje swoje pierwotne właściwości. Takie rozwiązanie umożliwia stworzenie stref o różnych poziomach twardości, dzięki czemu materac precyzyjnie dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając optymalną pozycję. Materace sprężynowe polecane są także dla użytkowników o wadze powyżej 100 kg ze względu na swoją wyjątkową trwałość.
Materace piankowe – możemy wyróżnić materace wykonane z pianki wysokoelastycznej oraz termoplastycznej. Materace z pianki wysokoelastycznej cieszą się dużą popularnością ze względu na wysoki komfort snu oraz przystępną cenę. Zastosowanie nowoczesnych technologii oraz tworzyw sprawia, że pianka jest wysoce odporna na zużycie – nie kruszy się i nie odkształca. Dziś w materacach stosuje się pianki o różnej twardości i fakturze, dzięki czemu udaje się uzyskać znakomity efekt – egzemplarze wygodne, trwałe i ekonomiczne w zakupie. Materace z pianki termoplastycznej to doskonała propozycja dla osób, które zmagają się ze zwyrodnieniowymi bólami stawów czy kręgosłupa bądź mają problemy krążeniowe. Pianka termoplastyczna pod wpływem ciepła zmienia swój kształt i świetnie dopasowuje się do aktualnej pozycji śpiącego, dając poczucie wysokiego komfortu.
Materace lateksowe – cenione są ze względu na właściwości antyalergiczne i wysoką plastyczność. Połączenie naturalnego tworzywa, jakim jest mleczko drzewa kauczukowego oraz syntetycznego lateksu, sprawia, że materac dobrze dopasowuje się do pozycji użytkownika, ale szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu. Materace lateksowe są wytrzymałe i przez długi czas nie ulegają trwałemu odkształceniu. Tworzywo, z którego zostały wykonane gwarantuje wysoką higieniczność, dzięki czemu polecane są osobom zmagającym się z alergią.
Materace medyczne – przystosowane są do specjalnych potrzeb osób zmagających się z konkretnymi schorzeniami, takimi jak na przykład: choroby układu krążenia, dolegliwościami bólowymi mięśni i stawów, alergią, astmą oraz rekonwalescentów po urazach i wypadkach. Materace medyczne posiadają stosowne certyfikaty, które zaświadczają o ich jakości i przystosowaniu do wskazanych wymagań. Materace medyczne wyróżniają się wysoką higienicznością i komfortem użytkowania.
Warto mieć na uwadze, że nowoczesne materace złożone są zwykle z kilu warstw. Zdarza się więc, że dla poprawy komfortu i jakości snu, producenci stosują rozmaite rozwiązania, np.: dodatkową warstwę kokosu, której zadaniem jest nieco usztywnić materac bądź warstwę lateksu, która ma z kolei zwiększyć jego elastyczność. Nim dokonamy zakupu materaca, przeczytajmy uważnie opis produktu, a gdy coś budzi nasze wątpliwości bądź pytania, skontaktujmy się ze sprzedawcą bądź producentem, który udzieli nam rzeczowych informacji.