Jak wykorzystać doniczki ozdobne do dekoracji?

Jak wykorzystać doniczki ozdobne do dekoracji?

22 kwietnia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Doniczki ozdobne i posadzone w nich rośliny mogą być świetnym pomysłem na stworzenie małej namiastki ogrodu w domowych czterech kątach. Taka naturalna dekoracja idealnie odnajdzie się w różnych pomieszczeniach nawet przy niewielkim metrażu, dlatego nie warto z niej rezygnować i bagatelizować tkwiącego w niej potencjału. Szukacie pomysłów na to, jak wykorzystać doniczki ozdobne do dekoracji? W najnowszym poradniku znajdziecie wszystko, co niezbędne – praktyczne wskazówki aranżacyjne i garść modnych inspiracji.

Posadź rośliny i zaaranżuj ogród w domu: doniczki ozdobne to sprawdzony sposób na modną dekorację

Myśleliście do tej pory, że tylko posiadając dostęp do własnego ogrodu możecie stać się posiadaczami większej kolekcji roślin? W takim razie to dobra pora, abyście zaktualizowali swoją wiedzę na temat dostępnych opcji i możliwości… Chcąc otaczać się na co dzień naturą i zaaranżować piękny zieleniec, nie musicie wcale opuszczać własnych czterech kątów, a jedynie kupić pasujące do wystroju wnętrz doniczki ozdobne. Takie akcesoria mają zwykle dużo bardziej oryginalną estetykę niż zwykłe plastikowe donice, dlatego świetnie sprawdzają się w charakterze dekoracji w różnych pomieszczeniach.

Kryjący się w nich potencjał, w zależności od preferencji i posiadanej ilości miejsca, możecie wykorzystać na wiele sposobów. Towarzystwo takich dodatków polubią nie tylko znane z gościnności salony i jadalnie, ale też kuchnie, domowe biura czy przeznaczone do odpoczynku sypialnie. Akcent w postaci kilku żywych roślin niejednokrotnie potrafi zupełnie odmienić wygląd wnętrza, wprowadzając jednocześnie do niego swobodny klimat i relaksującą atmosferę przy stosunkowo niewielkich kosztach. Nic przecież nie kojarzy się bardziej z wiosną, słońcem i wakacjami niż kwiaty, prawda?

Udekoruj meble – żywe kwiaty pięknie wyglądają wyeksponowane na blatach

Najprostszym sposobem na stworzenie namiastki ogrodu w czterech ścianach, jest udekorowanie doniczkami ozdobnymi blatów mebli. Odpowiednie do tego będą zarówno komody, konsole i kredensy, jak i znacznie mniejsze od nich stoliki kawowe, wózki barowe czy regały. Rośliny roztaczają dookoła sielski nastrój, szczególnie, kiedy rozstawione są w różnych miejscach, dlatego jeśli chcecie uzyskać naturalny efekt to nie ograniczajcie się wyłącznie do jednego kwiatka. Małe i średnie doniczki ozdobne przy odrobinie kreatywności możecie z powodzeniem rozmieścić na kilku poziomach, unikając przy tym sprytnie zbędnego przytłoczenia i przeładowania.

Wykorzystaj wolne miejsce na parapetach – niektóre rośliny potrzebują dużo światła

Bardzo duże możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie potencjału doniczek ozdobnych dają oczywiście okienne parapety. Kwiaty wyglądają na nich dobrze szczególnie wtedy, kiedy nie są zasłonięte przez firanki, chociaż ich obecność nie jest argumentem przemawiającym za rezygnacją z aranżacji zieleńca. Takie rozwiązanie może uzupełniać stworzoną kompozycję z roślin w pomieszczeniu lub stanowić pewnego rodzaju alternatywę w przypadku, kiedy metraż wnętrza jest niewielki, a ilość wolnego miejsca na blatach pozostawia wiele do życzenia.

Niektóre rośliny potrzebują stanowiska zapewniającego bezpośredni dostęp do dziennego światła, a mowa tutaj przede wszystkim o kaktusach, aloesie, kalanchoe i roślinach z rodziny ananasowatych. Jeśli planujecie wykorzystać je w aranżacji domowego zieleńca to wybierzcie doniczki ozdobne wykonane z materiałów, które będą dobrze znosiły stałą ekspozycję na słońce. Świetnie sprawdzą się szczególnie modele gliniane, kamionkowe i ceramiczne. Do jednolicie zielonych roślin możecie wybrać wielobarwne doniczki ozdobne, do kolorowych z kolei, donice o neutralnej i stonowanej kolorystyce.

Miksuj kolory i baw się wzorami – wybierz doniczki ozdobne, które dopełnią wystroju wnętrza

Aranżując rośliny w przestrzeni mieszkalnej powinniście zwrócić uwagę na estetykę i rozmiary wybieranych doniczek. Tak naprawdę macie tutaj do wyboru dwie drogi – doniczki ozdobne mogą wtapiać się w tło i harmonizować z wystrojem wnętrza lub całkowicie kontrastować z nim kształtem, wzornictwem czy kolorystyką. Pamiętajcie tylko, że ostateczny wygląd ekspozycji w największej mierze będzie zależał od waszej konsekwencji w doborze donic. Nie znaczy to oczywiście, że wszystkie z nich muszą być jednakowe i posiadać identyczny wygląd, ale, że warto, aby miały jakiś wspólny mianownik.

W przeciwnym razie, ostateczny efekt może mieć więcej wspólnego z eklektyzmem niż ze stylistyką aranżacji wnętrza, a chyba nie o to wam chodzi, prawda? Miksujcie kolory i bawcie się wzorami donic, ale zachowajcie umiar. Modne obecnie są doniczki ozdobne o postarzanym designie i nakrapianych wzorach, z motywem twarzy i geometrycznych formach. Dużą popularnością cieszą się także doniczki ozdobne z ekologicznych materiałów, np. drewna i plecionek, które też często wykorzystywane są w charakterze osłonek. Znajdziecie je w sklepie internetowym sfmeble.pl.

Ogranicza cię mały metraż? Użyj wyobraźni i stwórz ogród wertykalny!

Macie w domu kilka doniczek ozdobnych i chcecie zaaranżować parę roślin, ale na drodze staje wam mały metraż? Puśćcie wodze dekoratorskiej fantazji i stwórzcie ogród wertykalny. Zielona ściana to nie tylko niezwykle ciekawe, ale też ekologiczne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w kawalerkach i małych mieszkaniach. Oprócz tego możecie wykorzystać wiszące doniczki ozdobne, przymocować półki na kilku wysokościach lub zawiesić duży regał na ścianie – rośliny wyeksponowane w taki sposób nie zajmą zbyt wiele miejsca, a wprowadzą naturalny akcent do wnętrza i będą prezentować się bardzo oryginalnie.