Jaka moc fotowoltaiki dla domu rodzinnego?

Jaka moc fotowoltaiki dla domu rodzinnego?

26 stycznia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Instalacja fotowoltaiczna to system, który w obecnych czasach cieszy się ogromną popularnością. Niewątpliwie, panele fotowoltaiczne to bardzo ekologiczne, a przy tym oszczędne rozwiązanie. Odpowiednio dobrana instalacja pozwala skutecznie obniżyć rachunki za prąd.

Jedną z kluczowych ról odgrywa moc paneli fotowoltaicznych. Kwestia ta uwarunkowana jest kilkoma czynnikami. W pierwszej kolejności należy uwzględnić roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną bądź też planowane zużycie. Kolejno należy przeanalizować możliwości, jakie daje nam powierzchnia dachu, lub terenu, na którym ma powstać nasza instalacja fotowoltaiczna.  Jak dobrać moc instalacji dla domu rodzinnego? Na to i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule.

 

Planowanie instalacji fotowoltaicznej

Drastyczne podwyżki cen prądu, wdrażanie nowych opłat i rosnąca świadomość nt. naszego oddziaływania na otaczające nas środowisko, w tym możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii, które bezpośrednio mają na nie wpływ, sprawiły, że coraz więcej z nas decyduje się na fotowoltaikę. Jednak zanim to nastąpi, dobrze jest dokładnie zaplanować montaż paneli fotowoltaicznych w naszym domu. Na wstępie należy zebrać najważniejsze informacje dotyczące określonego budynku – jego lokalizacji, wielkości dachu lub terenu, poszycia dachu i ekspozycji na słońce. Umożliwi to przygotowanie prawidłowego projektu instalacji fotowoltaicznej.

Aby w pełni wykorzystać potencjał instalacji fotowoltaicznej, a tym samym zapewnić najlepsze osiągi warto zwrócić szczególną uwagę na usytuowanie paneli. Miejsce, w którym zostanie zamontowana instalacja, powinno być możliwie mocno nasłonecznione. Bez wątpienia ma to ogromne znaczenie. Należy zaznaczyć, iż przeszkody takie jak wystające daszki, kominy, drzewa i inne elementy otoczenia mogą powodować znaczący spadek mocy fotowoltaiki. Najlepiej, gdy ogniwa będą skierowane na południe lub w kierunku wschód-zachód, pod kątem około 30-40 stopni. Zachowując te zasady, zyskamy pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie w zupełności wydajna.

 

Instalacja fotowoltaiczna dla domu rodzinnego

Wybór mocy paneli fotowoltaicznych jest zależna od lokalizacji budynku. Istotną rolę odgrywa stopień nasłonecznienia, powierzchnia oraz kąt nachylenia dachu. Nie bez znaczenia są również wszelkie przeszkody, które mogą znacznie utrudniać dostęp promieni słonecznych.

Uważa się, że standardowa moc  instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstwa domowego to około 4-5 kWp. Oczywiście, w zależności od indywidualnych potrzeb domowników, jak i zapotrzebowania budynku, liczba ta może być większa lub mniejsza. W przypadku, gdy obiekt położony jest w niekorzystnej lokalizacji np. pod względem nasłonecznienia, zaleca się zwiększenie ilości ogniw fotowoltaicznych lub montaż optymalizatorów tak, aby zapotrzebowanie na energię elektryczną przez gospodarstwo domowe zostało w całości pokryte. Przyjęto, że dla instalacji o mocy 1kWp potrzebne jest około 10m2 powierzchni.

Należy nadmienić, iż istnieje możliwość umieszczenia instalacji fotowoltaicznej na gruncie.  Ogniwa fotowoltaiczne umieszcza się na specjalnych konstrukcjach, pod odpowiednim kątem, w miejscach najbardziej nasłonecznionych. Niekwestionowaną zaletą fotowoltaiki w gruncie jest to, że konstrukcję można ustawić w dowolnym obrębie działki, zapewniając tym samym najlepsze osiągi. Moc fotowoltaiki możemy dowolnie zwiększać lub zmniejszać.

 

panele fotowoltaiczne

 

Jaka moc paneli fotowoltaicznych?

Roczne zużycie energii elektrycznej

Najważniejszym krokiem przy  dobieraniu mocy instalacji fotowoltaicznej jest bez wątpienia oszacowanie rocznego zużycia energii elektrycznej. Przybliżony szacunek inwestorzy mogą przeprowadzić na podstawie rachunków za prąd, podsumowujących ubiegły rok. Dodatkowo można skorzystać z fachowego doradztwa specjalistów, zwłaszcza jeśli nasz dom dopiero powstaje i nie znamy planowanego zużycia. Obliczając je, trzeba uwzględnić inwestycje, jakie mamy zamiar dokonać w przyszłości. Mowa tutaj o zakupie urządzeń, tj. zmywarka, lodówka lub innych, które wykazują duże zużycie energii np. pompa ciepła. Dzięki temu zyskamy pewność, że moc instalacji fotowoltaicznej będzie optymalna.

 

Co w przypadku nowego budownictwa?

Budowa nowego domu to świetna okazja do tego, aby zaplanować montaż instalacji fotowoltaicznej. Jednak jak obliczyć potrzebną ilość paneli fotowoltaicznych, gdy nie posiadamy aktualnych rachunków za prąd? Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Należy uwzględnić ilość domowników, jak również urządzeń pobierających prąd. To niewątpliwie pozwoli oszacować średnią moc instalacji fotowoltaicznej, która będzie odpowiednia dla danego domu rodzinnego.

 

W jaki sposób obliczyć odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej?

Nie ulega wątpliwości, że aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna, musi być odpowiednio dobrana. Bezsprzecznie przekłada się to na spore oszczędności i szybki zwrot poniesionych kosztów. Zatem, jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Znając roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną, możemy skorzystać z bardzo prostego wzoru, a mianowicie: zużycie roczne (w kW) x 1,2 / produkcję roczną z kW. Otrzymany wynik to szacunkowa moc instalacji fotowoltaicznej, jaka będzie nam potrzebna. Dodatkowo bardzo istotne jest dogłębne przeanalizowanie warunków, jakimi dysponujemy. W przypadku, gdy budynek zlokalizowany jest w niekorzystnym położeniu, konieczne będzie zwiększenie ilości ogniw fotowoltaicznych dla polepszenia osiągów. W niektórych przypadkach zdecydowanie bardziej opłacalne będzie umieszczenie konstrukcji na gruncie.

Prawidłowo dobrana moc systemu przekłada się na spore oszczędności, jak i krótki okres zwrotu. W przypadku, gdy zależy nam na precyzyjnym obliczeniu mocy instalacji, warto powierzyć tę sprawę specjaliście. Korzystając z oferty firmy Rayhold, Klienci mogą uzyskać szczegółowy audyt energetyczny oraz analizę zapotrzebowania na prąd. Nasi Specjaliści opracują profesjonalny projekt instalacji fotowoltaicznej, przygotowany na podstawie indywidualnej analizy możliwości montażowych Klienta, uwzględniający układ i poszycie dachu czy nasłonecznienie. Dzięki szerokiej ofercie komponentów jesteśmy w stanie dostosować ofertę do realnych oczekiwań finansowych naszych Klientów. 

 

Rozliczenie z zakładem energetycznym

Jak wiemy, panele słoneczne pracują cały rok, od wschodu do zachodu słońca. Dlatego też bardzo często zdarza się, że gospodarstwo domowe nie jest w stanie w całości zużyć nagromadzonej energii. Wprawdzie inwestor może przekazać nadwyżkę prądu do zakładu energetycznego, jednak musi on liczyć się z tym, że potrącane jest 20% energii (przy instalacji o mocy do 10 kW) i 30% (moc instalacji powyżej 10 kW). Inaczej mówiąc właściciel, który posiada instalację fotowoltaiczną o mocy nie większej niż 10 kW, oddając 1 kWh do sieci po upływie czasu odbierze 0,8 kWh energii elektrycznej. Niewątpliwie jest to bardzo istotny aspekt przy planowaniu mocy instalacji. Nie da się nie zauważyć, że przewartościowanie fotowoltaiki jest po prostu nieopłacalne.

Rozwiązaniem dla eliminacji roli zakładu energetycznego w naszej domowej instalacji fotowoltaicznej będzie montaż magazynu energii. Dzięki niemu nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej są magazynowane w domu i wykorzystywane w okresach o niższych osiągach.

 

Niewystarczająca moc paneli fotowoltaicznych – co robić?

Nierzadko zdarza się tak, że wybrana moc instalacji fotowoltaicznej nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. W momencie, gdy energia słoneczna nagromadzona przez panele zostanie całkowicie wyczerpana, prąd zostanie pobrany z sieci energetycznej. Nie da się ukryć, iż przyczynia się to do częściowego zwiększenia rachunków. Warto wiedzieć, że w każdej chwili można zwiększyć ilość modułów, zapewniając tym samym optymalną moc instalacji. Gdy różnica jest niewielka, wystarczy dołożyć zaledwie 1 lub 2 dodatkowe moduły fotowoltaiczne. W przypadku, gdy zależy nam na większej rozbudowie instalacji, warto zdecydować się na mikroinwertery. Daje to możliwość stałego kontrolowania pracy systemu oraz każdego ogniwa z osobna.

 

Podsumowanie

Instalacje fotowoltaiczne zagościły na dachach wielu polskich domów. Nic dziwnego – w końcu ten system niesie za sobą mnóstwo korzyści finansowych i ekologicznych. Instalacja fotowoltaiczna jest w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego, a co najważniejsze – pozwala sporo zaoszczędzić. 

 

Moduły generują darmowy prąd, co niewątpliwie pozwala uniezależnić się od drastycznych podwyżek cen energii elektrycznej czy dodatkowych opłat.