Jakie okna wybrać, by otworzyć dom na naturę w myśl biophilic design?

Jakie okna wybrać, by otworzyć dom na naturę w myśl biophilic design?

6 października, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Nowoczesność nie odwraca się od natury, wręcz przeciwnie, na wielu płaszczyznach codzienności widać zwrot ku temu, co ważne dla harmonijnego współistnienia człowieka i przyrody. Coraz częściej stawiamy na zielone rozwiązania chroniące środowisko, coraz chętniej zapraszamy światło i zieleń pod dach. Te działania wpisują się w nurt biophilic design, przywracający naturze należne miejsce w życiowej hierarchii. Współczesne budownictwo otwiera się na ten trend, a stolarka okienna staje się wrotami do pozytywnych zmian na linii: ludzie – przyroda. Jakie okna wybrać do domu otwartego na świat?

Ach, jak zielono!

Potrzebę obcowania z naturą widać na każdym kroku. Leśne kąpiele dla zdrowia ciała i psyche, i las w słoiku – by mieć żywe wspomnienie tej przyjemności na własność.  Kwietna łąka w przydomowym ogródku i polne kwiaty jako motyw przewodni wystroju salonu. Kolekcje botaniczne we własnych czterech kątach i zielone oazy w miejskiej dżungli… Pragniemy łączyć się z naturą, bo taki styl życia zapewnia harmonię i lepszą jakość istnienia. Przyroda daje nam energię i endorfiny, więc nic dziwnego, że chcemy wkomponować w jej zielone ramy prywatną (a niekiedy też zawodową) przestrzeń.  Ale biophilic design to nie tylko modny aranżacyjny trend, który przejawia się w „ubieraniu” wnętrz w kolory ziemi, naturalne tkaniny, dodatki i w akcenty ze świata fauny i flory. To także zmiany na poziomie architektury – budownictwo stało się przychylne naturze i otwiera na nią domy, bo dzięki takim działaniom człowiek może poczuć się lepiej. – Doświetlone wnętrza z optymalną temperaturą, wyposażone w energooszczędne i przyjazne środowisku  rozwiązania, a także świeże, czyste powietrze i zieleń w zasięgu wzroku stają się celem na drodze powrotu do natury – podkreśla Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus.

Jakie okna wybrać – technologia i natura? Czy te pojęcia mogą się łączyć?

Uciekając od opakowanej w beton, przytłaczającej zalewem informacji codzienności do świata przyrody niosącego wytchnienie, staramy się nie zabierać ze sobą nawet telefonu. W tym kontekście technologia staje się zbędna, a nawet przeszkadza. Jednak biophilic design zmienia spojrzenie na związek technologii z naturą. To dzięki nowoczesnym rozwiązaniom powstają np. ekologiczne domy chroniące naturę i otwierające przed nią drzwi i okna. Zaawansowane technologicznie komponenty i materiały wysokiej jakości stosowane w dzisiejszym budownictwie zapewniają nam komfort przebywania w pełnych światła i ciszy wnętrzach, z przyrodą pod bokiem lub na wyciągnięcie ręki. Jaka w tym rola okien? Znacząca…

Wyproś za okno hałas, zaproś światło

Nie tylko rośliny potrzebują światła. Domy pełne słońca to sposób na lepsze samopoczucie domowników, a przy okazji idealne warunki dla większości roślin doniczkowych, których bliskość pogłębia naszą przyjemność korzystania z domowej przestrzeni. Okna PCV i ALU z szybami o wysokim współczynniku przepuszczalności światła Lt, wyposażone w wąskie ramy nieograniczające powierzchni pakietu szybowego, sprawiają, że pomieszczenia stają się jasne i przyjazne: ludziom i roślinom. W takich wnętrzach lepiej odpoczywamy i wydajniej pracujemy, a przyroda „przygarnięta pod dach” też ma się świetnie.

Ale w koncepcji biophilic design liczy się także komfort akustyczny. Parametry nowoczesnej stolarki okiennej pozwalają na wyraźne zmniejszenie przenikania do wnętrz uciążliwych decybeli, generowanych przez miejski zgiełk czy szum dobiegający z autostrady. A kiedy zamiast ulicznej kakofonii, złożonej ze zgrzytów i pisków hamulców setek pojazdów oraz uporczywych dźwięków klaksonów usłyszymy śpiew ptaków, będziemy bliżej natury – i to o krok milowy…

Jakie okna wybrać, by być bliżej przyrody i… własnego komfortu? Zarówno okna PVC, jak i okna aluminiowe mogą dziś wpłynąć na podniesienie domowego komfortu, odczuwalnego na płaszczyźnie zmysłów, jak i w postaci konkretnych korzyści: dla  środowiska i dla budżetu.

Okna PCV w salonie

Zielonym tropem do oszczędności

Ekobudowanie wsparte zaawansowaną technologią jest wynikiem podwójnej troski: o człowieka i środowisko. Na straży proekologicznych rozwiązań budowlanych stoją dziś przepisy zebrane w standardach Warunków Technicznych, obowiązujących od stycznia 2021. W ich świetle przegrody zewnętrzne muszą być szczelne, bez mostków termicznych, przez które mogłoby uciekać ciepło.

Okna są na pierwszej linii cieplnej ochrony, więc tak istotne stają ich parametry, zwłaszcza współczynnik przenikania ciepła Uw. – Zarówno okna PVC, jak i okna ALU oferują dziś bardzo dobre parametry termoizolacyjne – np. okna energooszczędne Reveal OknoPlus zapewniają Uw na poziomie 0,7 W/m²K (norma WT 2021 dla okien elewacyjnych nie może przekraczać 0,9 W/m²K). Połączenie niskiego parametru Uw z niskim współczynnikiem izolacyjności cieplnej szyb Ug to skuteczny sposób na zatrzymanie ciepła w domu, a tym samym szansa na ograniczenie konieczności dogrzewania wnętrz – rekomenduje Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus. Skorzysta na tym portfel i oczywiście środowisko. Dbając o komfort termiczny i optymalne temperatury we wnętrzach, ograniczamy potrzebę zużycia nieodnawialnych źródeł energii, dokładając małą, ale znacząca cegiełkę do ochrony jakości powietrza, co również nie jest obce idei biophilic design.

Okna ALU OknoPlus we wnętrzu

Przyroda w całej okazałości… przeszklenia

Jednym z aranżacyjnych sposobów przywoływania bliskości przyrody w myśl biophilic design jest wizualne obcowanie z jej pięknem, nawet bez wychodzenia z domu. Widok na ogród w nasyconej świeżą zielenią wiosennej szacie czy harmonijna biel jego zimowej odsłony to obraz, dzięki któremu poranne wstawanie może wydać się przyjemniejsze. Wielkogabarytowe przeszklenia, oferujące „żywe  pejzaże”, o jakości optycznego przekazu wspartej świetnymi parametrami szkła, to przykład technologii ukierunkowanej na naturę.

W tę koncepcję wpisują się okna aluminiowe. Jaki model wybrać, aby się wyróżnić? Reveal Hide, okno klasy premium wyposażone w aluminiowe profile Decalu w technologii So Easy charakteryzują także stylowe ramy, więc widok zyskuje nie tylko atrakcyjną, ale też nieograniczającą jego mocy oprawę. – Duże znaczenie ma tu również zastosowany pakiet szybowy: w linii Reveal najczęściej wybierane są szyby ECLAZ o współczynniku przepuszczalności światła Lt = 77%, co sprawia, że zielone sąsiedztwo możemy podziwiać w doskonałym świetle i przy niezakłóconym przez efekt lustra odbiorze obrazu – podkreśla Dawid Mickiewicz.

Czy tęsknota za naturą może cieszyć? Tak, bo to znak, że na nowo zaczynamy ją doceniać. A okna nie są już tylko taflą, przez którą delektujemy się jej zmienną, ale urzekającą o każdej porze roku urodą. Przeszklenia o dobrej jakości: ciepłe, jasne i energooszczędne, czyli o cechach mających odzwierciedlenie w koncepcji biophilic design,  to jedno z tych rozwiązań, których funkcjonalność przekłada się na konkretne wsparcie natury.

Program Czyste Potwietrze 2021 OknoPlus