Jakie są najważniejsze zasady budowy domu energooszczędnego?

Jakie są najważniejsze zasady budowy domu energooszczędnego?

6 czerwca, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Budynek energooszczędny charakteryzuje się tym, że został zaprojektowany i zbudowany z myślą o jak najmniejszym zużyciu energii. Największe jej ilości są oczywiście wykorzystywane do zapewnienia użytkownikom odpowiedniej do funkcjonowania temperatury. Jakimi zasadami należy się kierować, by skutecznie zminimalizować straty ciepła?

Kształt budynku i rozkład pomieszczeń

Starania o oszczędny, a tym samym ekologiczny budynek należy zacząć na etapie projektu, lub raczej decyzji o jego wyborze. Wielki wpływ będzie miał już sam kształt obiektu, a także jego kubatura i rozkład pomieszczeń. Energooszczędne domy wyglądają co do zasady nowocześnie i minimalistycznie, mają bowiem prostokątny kształt i jednospadowy dach. Prosta bryła najczęściej pozbawiona jest typowych dla budynków mieszkalnych balkonów, które z trudem poddają się termoizolacji.

Zasady dotyczące okien i drzwi

Okna stanowią najlepszą drogę ucieczki ciepłego powietrza. Z tego powodu w pomieszczeniach, które z punktu widzenia komfortu cieplnego są kluczowe (sypialnie, pokój dziecka) powinniśmy montować okna małe, na dodatek w niewielkiej ilości. Jeśli chcemy mieć w domu dobrze oświetlone miejsce, w którym moglibyśmy naładować nasze akumulatory, umieśćmy je raczej od strony południowej. Nawet w takim pokoju nie zaleca się jednak, by okna sięgały do samej podłogi. Nie trzeba też nikogo przekonywać, że jakiekolwiek nieszczelności w strukturze okien i drzwi zewnętrznych mogą zniweczyć wysiłek mający na celu utrzymanie pożądanej temperatury jak najniższym kosztem.

Materiały i izolacja termiczna domu energooszczędnego

Bardzo rzadko zwraca się uwagę na związek jakości materiałów budowlanych z późniejszymi kosztami zużycia energii. To błąd. Pustaki, pokrycie dachu, panele podłogowe – to tylko niektóre elementy, których rodzaj i próba mają niebagatelny wpływ na utrzymanie ciepła. Najważniejszymi z perspektywy oszczędności energii materiałami są oczywiście styropian i wełna mineralna, których używamy do izolacji. W nowoczesnym budynku mieszkalnym warstwa ocieplenia powinna wynosić od piętnastu do dwudziestu centymetrów.

To oczywiście nie wszystkie z dobrych praktyk, które mogą wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii w naszym domu, ale z pewnością najważniejsze. Oprócz nich możemy zastosować różnego rodzaju rozwiązania technologiczne (na przykład rekuperator, czyli urządzenie służące do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku przez wentylację). Powstające współcześnie energooszczędne domy z pewnością będą udoskonalane wraz z rozwojem  kolejnych systemów. Wynikające z fizyki zasady, które wymieniono powyżej, nie będą już jednak podlegać żadnym modyfikacjom.