Korzystanie z klimatyzacji w domu w zimie, co warto wiedzieć

Korzystanie z klimatyzacji w domu w zimie, co warto wiedzieć

3 marca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Klimatyzacja w budynkach mieszkalnych jest przydatna nie tylko w letnie gorące dni. Okazuje się, że z powodzeniem można jej używać również zimą. 

Jednak jeżeli sam zastanawiałeś się nad tym faktem i chciałbyś się czegoś dowiedzieć na temat korzystania z klimatyzacji zimą w swoim domu – czy to opcja korzystna i opłacalna? Przeczytaj ten poradnik.

klimatyzacja

Korzystanie z klimatyzacji zimą – zima bez uruchamiania centralnego ogrzewania

Zima –  niewątpliwie jest piękną porą roku, w dodatku jeżeli za oknem pada śnieg. Jednak zima kojarzy się nam zapewne nie tylko ze śniegiem, świętami Bożego Narodzenia, czy ciepłymi ubraniami, ale także z ogrzewaniem domu, czy mieszkania. Zazwyczaj ciepło w naszym domu jest za sprawą ogrzewania, jakie posiadamy, jednak niewiele osób wie, że klimatyzacja czasami może je zastąpić – w dodatku skutecznie zastąpić!

Na wstępie warto wspomnieć, że aby klimatyzacja ogrzała niektóre pomieszczenia w naszych domach, należy wziąć pod uwagę wydajność samego klimatyzatora, jak również powierzchnie, jakie chcemy ogrzać. Aktualnie na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych klimatyzatorów, które wyposażone są w dodatkową funkcję, jaką jest ogrzewanie.

Przyjmuje się, że jeżeli temperatury za oknem drastycznie nie spadają i oscylują w granicach 0 stopni, klimatyzacja będzie w stanie ogrzać, lub dogrzać pomieszczenia w domu. Oczywiście jak można się pewnie domyślić, klimatyzacja zimą jest niewątpliwie wygodnym rozwiązaniem. Wystarczy ją włączyć, następnie ustawić temperaturę i resztę zrobi sama.

W porównaniu do standardowego kotła, gdzie trzeba rozpalać ogień, jest to rozwiązanie niewątpliwie szybsze i przy okazji pozwala oczyścić powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń. Grzanie klimatyzacją jest jednak najkorzystniejsze jeżeli chcemy ogrzać jedno pomieszczenie w domu, zamiast wielu innych.

Ile to w zasadzie kosztuje

Jest to kwestia, która nie może zostać ominięta, bo zapewne większość z nas chciałoby to wiedzieć. Mianowicie, opłacalność korzystania w zimie z klimatyzacji w domu jest w dużej mierze zależna od tego, jaki rodzaj klimatyzatora się posiada (chodzi o jego wydajność). Nowoczesne klimatyzatory, które charakteryzują się wysoką wydajnością i zarazem niskim zużyciem prądu będą bardzo dobrą konkurencją dla standardowego ogrzewania.

Ponadto, jeżeli budujemy nowy dom, i zastanawiamy się nad montażem klimatyzacji, co za tym idzie, chcielibyśmy jej używać nie tylko w lecie, ale również do ogrzewania pomieszczeń w zimie, można zrezygnować z rozprowadzenia instalacji hydraulicznej przeznaczonej dla centralnego ogrzewania, co z pewnością przełoży się na sporą oszczędność pieniędzy. Warunkiem jest jednak postawienie właśnie na wydajny i nowoczesny klimatyzator.

Jeżeli chcielibyśmy wziąć pod uwagę starsze klimatyzatory, mogą one niestety nie być wystarczająco wydajne do ogrzewania wszystkich pomieszczeń w domu. Aby to sprawdzić, warto jest w okresie, kiedy temperatury powietrza będą niższe (np. wystąpią przymrozki), zabrać się za przełączenie trybu pracy klimatyzatorów i sprawdzić, jaki będzie efekt. Czy będą w stanie ogrzać dom, czy też nie.

Opcją na tanie korzystanie z klimatyzacji i ogrzewanie domu przy niższych temperaturach zewnętrznych, jak również chłodzenie podczas upałów będzie zamontowanie paneli fotowoltaicznych, które zasilą klimatyzator. Jest to bardzo dobre zoptymalizowanie kosztów.

klimatyzacja zimą w domu

Klimatyzacja zimą – czy korzystanie z niej o tej porze roku jest bezpieczne

Jest to bezpieczne rozwiązanie, jednak należy pamiętać o tym, aby przestrzegać zaleceń odnośnie minimalnych temperatur użytkowania. Zazwyczaj możliwość korzystania z klimatyzacji zimą pozwalają klimatyzatory typu split, czyli takie, których działanie można odwrócić. Mogą chłodzić, lub zasysać powietrze za pomocy pompy ciepła i ogrzewać je. Ponadto warto wiedzieć, że klimatyzacja jest urządzeniem, które najczęściej jednak używa się latem, zatem może ona być lekko mniej wydajna w zimie.

Warto pamiętać o tym, że klimatyzacja, która jest zamontowana w domu, to nie tylko te urządzenia, które znajdują się wewnątrz budynku, ale również te na zewnątrz.

Urządzenie tego typu, zazwyczaj posiadają minimalny próg działania, poniżej którego nie będą one w stanie pracować zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Jednym z takich progów jest minimalna temperatura, do której poziomu klimatyzacja będzie pracować. Najczęściej jest to około -5, do -15 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura będzie niższa, czynnik chłodniczy będzie zachowywał się inaczej, niż powinien i klimatyzacja nie będzie działała, jak należy.

Warto pamiętać również to, że uruchamianie klimatyzatora, kiedy na zewnątrz temperatura jest niższa od dopuszczalnego progu, może doprowadzić do uszkodzenia samego urządzenia z powodu np. zagęszczonego smaru, zamarzniętych wężownic czynnika chłodniczego, czy przez rozmaite uszkodzenia ruchomych części i samych łożysk.

Oczywiście nie wolno również zapominać o klasycznym przeglądzie klimatyzacji, w formie jej czyszczenia, wymiany filtrów jeżeli zajdzie taka potrzeba itp.

 

 

Na jaki klimatyzator najlepiej postawić

Okazuje się, że na rynku znajdziesz naprawdę mnóstwo różnych modeli klimatyzatorów. W dodatku nie będą one trudne w obsłudze, a wręcz odwrotnie, każdy sobie z nimi poradzi. W zasadzie każdy z nich jest rewersyjną pompą ciepła, więc co za tym idzie, ich działanie można odwrócić, jak już wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu.

Zakup w sprawdzonej i kompetentnej firmie sprawi, że montaż i serwis klimatyzacji przeprowadzone zostaną w stu procentach profesjonalnie, co sprawi, że nie będziesz musiał martwić się o dodatkowe rzeczy.

Można wybierać spośród klimatyzatorów dwuczęściowych, klimatyzatorów ściennych, czy chociażby przenośnych, i innych. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jednak wybór powinien być poprzedzony rozmową z osobą wykwalifikowaną, która zna się na danym fachu. Wtedy możemy być pewni, że dokonamy dobrego wyboru.

Podsumowanie

Jak widzisz, zarówno klimatyzatory typu split, jak i klasyczne mogą poszczycić się funkcją grzania. Jednak u jednych ogrzewanie pomieszczenia w zimie jest zdecydowanie efektywniejsze niż u drugich.

Jeżeli zastanawiasz się nad montażem klimatyzatora w domu, warto, abyś wziął pod uwagę, jaki model klimatyzatora wybierzesz – jest to kluczowe jeżeli chcesz nim zastąpić klasyczne ogrzewanie, czy chociażby elektryczne grzejniki itp.

Przejściowe temperatury występują od jesieni poprzez zimę, aż do wiosny, a więc są to pory, w których można skorzystać z całorocznej możliwości pracy klimatyzatorów. Skorzystaj z tej możliwości już teraz i przekonaj się sam!