Krasnale i spółka, czyli jak wybrać gustowne ozdoby do ogrodu

Krasnale i spółka, czyli jak wybrać gustowne ozdoby do ogrodu

10 kwietnia, 2019 Wyłączono przez redakcja

Ogród to miejsce, gdzie lubimy się relaksować od wiosny, aż do pierwszych naprawdę zimnych, jesiennych podmuchów. Wszyscy szczęśliwi posiadacze ogrodów przydomowych pragną, aby właśnie ich ogród był wyjątkowy. Służyć temu mają ozdoby do ogrodu…

Zrób to sam, czyli efekt i satysfakcja w jednym

Najbardziej cieszą ozdoby do ogrodu wykonane własnoręcznie. Wiele z nich da się zrobić stosunkowo łatwo z powszechnie dostępnych materiałów, bez specjalnych umiejętności technicznych. Wystarczy garść kreatywności i dobre chęci.

Bardzo popularne są ostatnio kwietniki z palet drewnianych. Są bardzo łatwe do wykonania – wystarczy – na przykład – oczyścić dwie palety, oprzeć je o siebie pod lekkim kątem i przymocować jedną do drugiej. Następnie przy pomocy sznurka mocujemy doniczki, albo skrzynki i w zasadzie gotowe. To oczywiście tylko jeden z pomysłów w dużym uproszczeniu…

Metalowe i kamienne ozdoby do ogrodu

Ozdoby z kutego żelaza są zawsze w cenie. Pięknie wykonane, trwałe i dopasowane stylem do balustrad, oraz ogrodzenia stanowią klasę samą w sobie. Wykonujący je ludzie to raczej artyści, niż rzemieślnicy.

Podobnie rzecz się ma z ozdobami z kamienia. Odpowiednio wkomponowane w naturalny ogród w stylu angielskim, minimalistyczne rzeźby i kwietniki kamienne, lub kamienno metalowe prezentują się niezwykle stylowo. Oczywiście kluczem do dobrego stylu również w przypadku tych ozdób jest umiar.

Na trochę więcej możemy sobie pozwolić, kiedy mamy duży ogród i możemy być pewni, że ozdoby go nie przytłoczą i będą jedynie dodatkiem, który nadaje smak – jak szczypta soli w przypadku dobrej potrawy. Idąc dalej tą analogią – potrawy przesolone nie smakują nikomu.

Piękne z pożytecznym

W przypadku ozdób do ogrodu stosunkowo łatwo jest połączyć ich rolę ozdoby z funkcjonalnością. Przykładem są wspomniane kwietniki. Ozdobą ogrodu mogą być też na przykład lampy ogrodowe, które dekorują przecież nie tylko światłem w porach wieczornych, ale też za dnia kształtem i formą.

Doskonałą i pożyteczną ozdobą większego ogrodu może być skromna w swej formie fontanna, która oprócz dekorowania ogrodu, również podnosi wilgotność i poprawia mikroklimat wokół siebie. Czyż jest coś  przyjemniejszego, niż odpoczynek przy fontannie w upalny dzień?

Zima natomiast warto pomyśleć o ptakach. Karmnik dla ptaków łatwo jest wykonać samemu, ale mamy tez na rynku ozdób do ogrodu mnóstwo karmników gotowych – nie tylko w formie tradycyjnej, drewnianej budki, jaką wszyscy znamy choćby z zajęć praktyczno – technicznych w szkole.

Czego należy unikać dekorując ogród

Działy ozdób ogrodowych niektórych marketów, są zasypane wręcz ozdobami z gipsu i cementu. Nieśmiertelne kolorowe krasnale, nimfy, bociany i inne tego typu koszmarki królują niestety w wielu ogrodach. Nawet tych naprawdę niewielkich, które czasem wyglądają bardziej jak wystawa u handlarza produktami gipsowymi, niż jak zielone, piękne miejsce relaksu.

Tak więc podsumowując – ozdoby do ogrodu mogą dekorować albo szpecić – naprawdę wiele zależy od nas.