Stojak do Wiertarki Jak Zrobić?

Stojak do Wiertarki Jak Zrobić?

19 kwietnia, 2019 Wyłączono przez redakcja

Stojak do wiertarki, to jedno z takich akcesoriów, które odmieniają dotychczas stosowane narzędzia takie jak na przykład wiertarka ręczna podwyższając ich funkcjonalność.

Zastosowanie stojaka do wiertarki

Dzięki zastosowaniu stojaka, zwykła wiertarka ręczna działa na zasadzie narzędzia stołowego. Co to nam daje? Otóż zamocowanie wiertarki ręczne w stojaku zapewnia precyzję wykonywanych prac niemożliwą do osiągnięcia bez tego użytecznego akcesorium. Dlatego właśnie stojaków do wiertarek używają zarówno świadomi ich zalet amatorzy majsterkowania, jak i profesjonaliści.

Stojak do wiertarki jest niezwykle przydatny podczas nawiercania otworów i wiercenia precyzyjnego w różnych materiałach. Posiadając ten pożyteczny gadżet wykonamy zaplanowaną pracę precyzyjniej, a jednocześnie zdecydowanie szybciej, wygodniej i co najważniejsze bezpieczniej. Używając stojaka minimalizujemy bowiem ryzyko uszkodzenia wiertła, nawet jego złamania przy skomplikowanych zadaniach. Z dużą precyzją możemy wiercić zarówno pod kątem prostym, jak i ukośnie.

Stojak do Wiertarki Jak Zrobić?

Na podstawę naszego stojaka wybieramy płytę wiórową, lub płytę MDF z które wycinamy prostokąt. Następnie wybieramy pionową szynę, która ma być najważniejszym elementem stojaka, do którego to elementu zostaną przymocowane pozostałe części. Szyna powinna mieć długość około 25 cm. Możemy wykorzystać metalową szynę używaną w na przykład w szufladach meblowych. Możemy ją kupić w sklepie z akcesoriami meblowymi już dosłownie za kilka złotych. Możemy kupić dłuższą szynę i skręcić jej dwie zewnętrzne części śrubkami w celu usztywnienia konstrukcji.

Kolejny krok – mocujemy  małym kątownikiem do węższej szyny ( tej, która która porusza się wewnątrz kompletu),  krótki kawałek pręta (około 2 cm). Do tego elementu mocujemy właściwą obejmę korpusu wiertarki – doskonale nada się do tego element do łączenia rur w rurowo – kulowym systemie budowy regałów. Musimy naszą obejmę nieco wyprostować w celu lepszego dopasowania do korpusu wiertarki. Obejma powinna być skręcana za pomocą śruby motylkowej z dwiema sprężynującymi podkładkami, aby w razie potrzeby użycia wiertarki w zwykły sposób, łatwo ją rozmontować.

Naszą obejmę możemy również wyłożyć od wewnątrz – czyli w miejscach, gdzie będzie się stykać z wiertarką – gumą, lub innym materiałem, który zapewni pewniejsze osadzenie wiertarki w gotowej obejmie.

Aby obejma nie poruszała się i nie przekręcała pod wpływem siły przeciwne do siły nacisku wiertła na materiał, musimy ją zablokować. Możemy to zrobić na przykład przez umieszczenie dwóch trzpieni, które wpuszczamy w kostkę oraz wchodzących w wycięcia blachy, z które wykonana jest obejma.

Jak widać stojak do wiertarki zrobiony samodzielnie to nie tak trudne przedsięwzięcie, jakby się zdawało. Warto więc spróbować wykonać go samodzielnie. W razie gdyby nam się jednak nie do końca udało, po niedługich poszukiwaniach damy radę znaleźć odpowiedni dla naszej wiertarki gotowy stojak.